buitenland 19 'Asielzoekers terugsturen naar Griekenland lastig' Gletsjers Groenland smelten in recordtempo Regentes van Carthago was verzot op sportwagens en zette overal geld weg Franse Oscar voor Quentin Tarantino Vrouw krijgt beroerte na zuigzoen zaterdag 22 januari 2011 lijk wie de fatale schoten afvuurde, trokken is. Zeker 22 demonstranten letsel opliepen. Drie van hen zijn er Aanleiding voor de rellen is een frau- raakten gewond. De politie zegt dat ernstig aan toe. deschandaal waarbij een minister be- ook zeventien agenten en militairen foto Visar Kryeziu/AP den haag - Griekenland schendt de mensenrechten van asielzoe kers. Landen die doorgereisde asiel zoekers naar Griekenland terugstu ren, schenden daarmee ook de mensenrechten. Dat bepaalde het Europees Hof voor de Rechten van de Mens, de hoogste rechterlij ke instantie in Europa, gisteren. De veroordeling van Griekenland en België heeft grote gevolgen voor het Europese asielbeleid. De schendingen betreffen onder meer opvang- en detentieomstandighe den en de toegang tot en kwaliteit van de Griekse asielprocedure. Bel gië heeft door asielzoekers terug te sturen hen daaraan blootgesteld. Nederland kan nu de 2000 asiel zoekers die vanuit Griekenland hier naartoe zijn doorgereisd niet meer terugsturen, stelt Vluchtelin genwerk. „Het moet implicaties hebben voor de manier waarop Nederlandse rechters met deze asielzoekers omgaan", meent ook asieladvocaat Flip Schüller. Asielzoekers moesten volgens Eu ropese afspraken (het Dublin-Sys- teern) hun procedure doorlopen in het land waar ze Europa binnen komen. De landen aan de buiten grenzen, zeker Griekenland, krij gen hierdoor de meeste. Maar vol gens het Hof hebben asielzoekers in Griekenland geen eerlijke kans op erkenning. Slechts 0,02 procent kreeg in 2010 een verblijfsvergun ning tegen een Europees gemiddel de van zo'n 25 procent. Asielzoekers zullen blijven probe ren om vanuit landen als Grieken land en Italië door te reizen om een eerlijke kans te maken bij hun aanvraag, meent Schüller. Advoca ten hameren volgens Schüller al ja ren op de gebreken in de Griekse procedure. Maar Nederland bleef zich beroepen op het 'interstatelijk vertrouwensprincipe'. „Gmdat Griekenland ook partij is bij het Europees Hof zal het zich wel aan de regels houden, was de aanna me. Daarmee maakt het Hof korte metten." Volgens minister Gerd Leers (Immigratie en Asiel), lijkt het er nu op dat Nederland zelf de 2000 zaken in behandeling zal ne men. Garanties daarover wil hij nog niet geven, omdat hij de uit spraak van het Europese Hof eerst wil bestuderen. „Griekenland moet orde op zaken stellen zodat het zelf verantwoordelijk wordt voor de eigen asielzoekers", zei Leers. door Carel Goseling DEN HAAG - Meer dan enkele jaren lagere school heeft ze niet geno ten. Als kapster verdiende ze in haar jonge jaren haar geld. Leïla Trabelsi (nu 53) wist in 1984 ech ter te ontsnappen aan haar trooste loze bestaan. Ze viel in de gratie bij minister Zine El Abidine Ben Ali. Ze werd zijn maitresse en bleef dat tot 1992 toen Ben Ali, in middels president van Tunesië, haar ten huwelijk vroeg. Als echtgenote van het staats hoofd greep Leïla Trabelsi haar kans. Terwijl manlief zich zorgen maakte over leger en politie, beslis te Leïla wie grote staatsopdrachten kreeg, welke buitenlandse onder nemingen in Tunesië aan de slag mochten gaan, wat het land impor teerde en exporteerde. Leïla Trabelsi liet niet alleen haar kinderen profiteren, maar ook de familie van haar man, en de Tra- belsi's, nog afgezien van een be perkt aantal vertrouwelingen. Haar invloed nam met de dag toe, gedreven door haar zucht naar macht en rijkdom. Vorige week vrijdag vluchtte Leïla met haar man richting Saudi-Arabië. Kort daarvoor haalde ze 1.500 kilo goud (een kwart van de goudvoorraad) op bij de Nationale bank. Geschat te waarde: 45 miljoen euro. In 2008 schatte het zakenblad For bes het vermogen van Ben Ali en zijn vrouw op vijf miljard dollar. Nu ligt het bedrag volgens experts dichter bij de tien miljard dollar. Inmiddels worden steeds meer bi- Leïla Trabelsi foto AP zarre details bekend over de finan ciën van het echtpaar. Zo had mevrouw Trabelsi dik vijf tig luxe sportwagens. Regelmatig vloog ze naar Dubai om daar bij een dagje shoppen tienduizenden dollars uit te geven. Over de hele wereld werd geld weggezet. Niet al leen op geheime rekeningen. Er werd geïnvesteerd in woningen en gebouwen in onder meer Frank rijk, Zwitserland, Monaco en Cana da. In Zwitserland staat ook nog een zakenvliegtuig. Een stuk of twintig renpaarden zijn ook eigen dom van het echtpaar. Zwitserland heeft rekeningen van Ben Ali laten blokkeren. Naar ver luidt zijn er de afgelopen weken opvallend vaak vertrouwelingen van hem op en neer gevlogen tus sen Tunesië en Zwitserland, moge lijk om geld weg te sluizen. Frank rijk is een financieel onderzoek be gonnen. Dat richt zich op de fami lies van de president en zijn vrouw, personen die aan hen geli eerd waren alsmede 'hoge functio narissen'. Dochter Nesrine Ben Ali is ge trouwd met de zakenman Sakkar El-Materi, en woont in Frankrijk. Het verhaal gaat dat zij met een privévliegtuig slagroomijs uit Saint-Tropez laat aanvoeren. Haar man zou tijgers hoeden die ge voerd worden met speciaal geselec teerd kwaliteitsvlees. Frankrijk zou hen nu uit willen zetten. In Tunesië zelf zijn 33 familieleden van het echtpaar Ben Ali aange houden toen zij probeerden het land te verlaten. In hun bagage werden grote hoeveelheden goud, sieraden en internationale credit cards gevonden. Nicolas Beau schreef in 2009 een boek over Leïla Trabelsi met als ti tel De regentes van Carthago (de oude hoofdstad van Tunesië - CG). Daarin omschreef hij haar als uiterst intelligent. Leïla was zelfs van plan haar man (nu 74) op te volgen. Volgens Beau hadden de Ben Ali's nog maar weinig vrien den. Hij voorspelde dat het paar wel eens hetzelfde lot zou kunnen treffen als de Ceaucescu's, de Roe meense dictator en zijn vrouw die na een volksopstand werden geëxe cuteerd. Dat lot is Ben Ali en Leïla nog net bespaard gebleven. zie onze website:buitenland WikiLeaks-documenten over de familie-Trabelsi nuuk - De gletsjers op Groenland hebben afgelopen jaar ernstig te lij den gehad onder de hoge tempera turen. Onderzoekers hebben in 2010 een smeltrecord vastgesteld, zo meldden zij in het wetenschap pelijke tijdschrift Environmental Research Letters. „Het afgelopen smeltseizoen was uitzonderlijk. In sommige delen van Groenland smolt het ijs vijftig dagen langer dan gemiddeld", aldus onderzoe ker Marco Tedesco van het City amsterdam - De Amerikaanse filmregisseur Quentin Tarantino krijgt een ere-César voor zijn gehe le oeuvre. Dat maakte de Académie des César gisteren bekend. De organisatie noemt de regisseur van films als Pulp Fiction, Kill Bill en Inglourious Basterds een 'groot internationaal kunstenaar'. De 'Franse Oscars' hebben dit jaar een internationaal tintje. Zo is de Engelse actrice Kristen WELLINGTON - Een zuigzoen is een Nieuw-Zeelandse vrouw bijna fa taal geworden. Door een beroerte, die werd veroorzaakt door de zuig zoen, is ze tijdelijk deels verlamd geraakt. Dat schrijven doktoren in het vakblad New Zealand Medical Journal. De 44-jarige vrouw zat tv te kijken, toen ze bemerkte dat ze haar linker arm niet meer kon bewegen. In het ziekenhuis bleek dat ze een lichte beroerte had gehad. Artsen hadden in eerste instantie College in de Amerikaanse stad New York. „Het smelten begon bij zonder vroeg, al aan het einde van april, en hield best lang aan, tot medio september." Groenland kampte onder meer met hogere temperaturen dan normaal, in de zomer tot wel 3 graden Celsius. Daarnaast viel er weinig sneeuw. Voor de hoofdstad van Groenland, Nuuk, betekende dat de warmste lente en zomer sinds de waarne mingen begonnen in 1973. Scott Thomas genomineerd voor haar hoofdrol in Haar naam was Sarah Elle s'appelait Sarah). Dé thriller The Ghost Writer van de Franse regisseur Roman Polans- ki met Ewan McGregor in de hoofdrol, is genomineerd in de ca tegorie Beste film. De Césars worden op 25 februari uitgereikt De toekenning van de Oscars in Los Angeles vindt twee dagen na dien plaats. geen idee wat de oorzaak daarvan was, totdat ze een zuigzoen in de nek van de_vrouw zagen. Door de zuigkracht van de liefko zing was een bloedprop in de ader onder de huid van de vrouw ont staan. Die prop kwam los en be landde in haar hart, waardoor de vrouw een beroerte kreeg. Het is voor zover bekend de eerste keer dat een zuigzoen een beroerte heeft veroorzaakt, aldus de medici. De vrouw is inmiddels weer her steld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9