p sp« spectrum 2 Aantal statenleden Provinciale Staten PvdA Zaterdag 22 januari 2011 Zeeland mbmi Provinciale Staten vormen het algemeen bestuur van de provincie. De leden worden om de vier jaar gekozen en behoren tot politieke partijen. 9 In Provinciale Staten heeft ieder statenlid een even zware stem. 9 Besluiten worden genomen met een meerderheid van de aanwezige statenleden. 9 Statenleden doen het Statenwerk in hun vrije tijd en krijgen een onkostenvergoeding. Drenthe Flevoland Friesland Gelderland Groningen Limburg Noord-Brabant Noord-Holland Overijssel Utrecht Zeeland Zuid-Holland In de staten zitten nu de volgende partijen: 9 CDA 9 VVD 9 PvdA 9 SP 9 SGP 9 CU 9 PvZ 9 GL 9 SZ (Sociaal Zeeland, een afsplitsing van de SP; doet in maart niet mee) ««gaaffiBiniiMMiiiiiiiiiii i" 'HUI. Deelnemers 2 maart 1. CDA CDA 2. VVD 3. PvdA 4. SP 5- SGP IWMl 6. cu Christenunie Provincie, best belangrijk De kiezer mag op 2 maart naar de stembus om een nieuw provinciaal parlement te kiezen. De provincie is elders in het land een bestuurslaag die in de knel zit tussen het Rijk en grote gemeenten. In Zeeland speelt de provincie een veel belangrijkere rol. door Ben Jansen Een keer of tien per jaar treffen 39 mannen en vrouwen elkaar in de voormalige refter van de abdij in Middelburg. Provinciale Staten van Zeeland komen dan bijeen voor beraadslagingen en besluiten over belangrijke zaken voor dit gewest. Ze maken zich er daar in de Statenzaal niet makkelijk van af Vergaderingen van tien uur, weliswaar inclusief een ruime onder breking voor de lunch, zijn geen uitzonde ring. De belangen van Zeeland kennen - net als gezelligheid - geen tijd. Al sinds de jaren van Jacoba van Beieren (eerste helft vijftiende eeuw) zijn er Staten die zich om de belangen van Zeeland be kommeren. Sinds het herstel van het in 1940 verwoeste abdijcomplex gebeurt dat in die refter, die zo, vergeleken met andere bestemmingen (kanonnengieterij en gym nastiekzaal), weer een luisterrijke bestem ming heeft gekregen. Het gaat er in de Staten van Zeeland ge moedelijk maar tegelijkertijd een beetje vormelijk aan toe. De Statenleden schud den elkaar.aan het begin en het einde van de vergadering uitgebreid de hand. Ze vra gen netjes aan de voorzitter, commissaris van de koningin Karla Peijs, of ze een ande re spreker in de rede mogen vallen. Wie zichzelf in het vuur van het debat eens ver geet en in woord of gebaar misprijzen over een collega-Statenlid uit, wordt vroeg of laat tot de orde geroepen. Er is alle aanleiding voor een strikte verga derdiscipline. Het gaat in de Statenzaal om niets minder dan de Toekomst van Zee land en die vergt naturlijk respect, aan dacht en zorgvuldigheid. Het takenpakket van de provincie ligt vast in afspraken tus sen het Rijk en de in het Interprovinciaal Overleg (IPO) verenigde provincies. An ders dan in landsdelen met grote steden speelt de bestuurslaag provincie in Zee land een toonaangevende rol als voortrek ker van nieuwe ontwikkelingen of als ini tiatiefnemer voor oplossingen van proble men en manco's. Ook op gebieden die strikt genomen niet tot haar taken beho ren. Een willekeurige greep: zonder de pro vincie was de Roosevelt Academy niet in Middelburg gevestigd, had het Zeeland Na zomerfestival niet de naam gekregen die het nu heeft, was de tunnel Sluiskil een wens die nog lang onvervuld zou blijven, bleef de verkeersveiligheid in Zeeland nog grotere zorgen baren dan ze nu al doet en moest de Zeeuwse samenleving het stellen zonder impulsen op het gebied van sociale zorg en vitaal platteland. Om de publieks campagne bij de Europese verkiezingen van 2004 te parafraseren: Provincie, best belangrijk. Ongeveer de helft van de Statenleden die de afgelopen vier jaar het provinciebestuur hebben gevormd, keert na de Statenverkie zingen van maart niet meer terug. Ze heb ben zich niet meer herkiesbaar gesteld of hebben van hun partij een zodanig lage plaats op de lijst toebedeeld gekregen dat een nieuwe periode in de Staten niet erg waarschijnlijk is. De verkiezingen van maart zorgen in elk geval voor vers bloed. De wapens van 101 voormalige gemeenten sieren de Statenzaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 78