261 zeeland Ruilwinkel is groot succes 'Het is een spetter op Nieuw sportcomplex Ovezande bijna klaar Recreatiebedrijven willen bruine borden langs wegen De Stadsschuur opent oesterbar HART VOOR HAITI Rienk den Toonder, Hans Verhage en Gert-Jan Otte, allen uit de gemeente Goes, hebben huizen gebouwd voor dakloze Haï- tianen. Het drietal heeft al weer nieuwe acties in petto. Cholera kfM mF< zaterdag 22 januari 2011 Inschrijven 4500e deelnemer door Frank van Cooten goes - De ruilwinkel aan de Cou- wervestraat 2 in Goes is een groot succes. De medewerkers schrijven maandag de 4500e deelnemer in. Toenmalig wethouder Joost Adriaanse schreef zich twee jaar ge leden bij de opening van het huidi ge onderkomen in als 2500e klant. Bijna twee jaar later zijn daar dus tweeduizend ingeschreven deelne mers bij gekomen. De spullen die worden gebracht le veren punten op. Met deze punten kunnen andere artikelen worden opgehaald. KINDERCENTRUM JUULTJE f Dagopvang 0 tot 4 jaar Buitenschoolse opvang 4 tot 12 jaar Zorgopvang 4 tot 12 jaar Weekendopvang 0 tot 12 jaar Tel: Oil S-686100 Met loeaties in: Zeeuws Vlaanderen Walcheren Zuid-Beveland open van 06.30'/uur tot 19.00 Pfoki.no www.prokino.nl Het gaat vaak om spullen die an ders op de vuilnisbelt terecht ko men. Ook kunnen deelnemers diensten met elkaar ruilen tegen een pun- tenvergoeding. De ruilwinkel heeft volgens coördi natrice Nel Bouterse ook een socia le functie omdat mensen elkaar ontmoeten. In de winkel werken ruim 35 vrijwilligers. De ruilwinkel kreeg in mei 2009 het appeltje van oranje van Prin ses Maxima. Burgemeester René Verhulst snijdt maandag om 13.00 uur de taart aan en overhandigt bloemen. goes - Burgemeester van Goes René Verhulst heeft vrijdagavond De Oesterbar van het volledig ver nieuwde Restaurant De Stads schuur officieel geopend. De Oesterbar serveert naast de Zeeuwse oesters diverse Europese kusten afkomstige oesters, van zilt naar zoet, en de Japanse umami oester in subtiel verschillende smaaknuances. Tevens werd de nieuwe chef-kok, Evert van Dilst, voorgesteld. De nieuwe kantine van voetbalclub Volharding en tennisvereniging TVO in Ovezande is al volop in gebruik. foto Ronald den Dekker door Frank van Cooten ovezande - Nog even wat lampjes indraaien en andere kleine werk zaamheden en dan is het helemaal klaar. Het nieuwe sportcomplex in Ovezande. Leden van voetbalclub Volharding en tennisvereniging TVO houden vandaag 'klusdag' om. de puntjes op de i te zetten. „Wij zijn trots op het resultaat", zegt secretaris Jeroen Verbart van TVO (Tennis Vereniging Ovezande). De gemeente is momenteel bezig met het inplanten van het buiten- terrein. Het sportcomplex bestaat uit een speel- en trainingsveld voor de voetbalclub en drie tennisbanen en een oefenkooi voor de tennis vereniging. De twee clubs delen een kantine, kleedruimtes, be stuurskamer, parking en bergruim ten. Voordat de nieuwe kantine klaar was, woonde TVO al in bij de voet balclub. De tennissers moesten toen wel zevenhonderd meter lo pen door de blubber naar de baan maar dit ongemak is verleden tijd. De opening van het nieuwe sport complex is waarschijnlijk eind door Frank Balkenende Decennia zal het kosten om Haïti weer op te bouwen na de verwoes tende aardbeving, ruim een jaar geleden. Dat is althans de inschatting van de leider van de VN-missie in het land. Rien den Toonder en Hans Verhage uit Goes en Gert-Jan Otte uit 's-Heer Hendrikskinderen hebben er een maand terug huizen gebouwd. „Het is een spetter op een gloeien de plaat, maar beter dan niets." Hun geloof vormt de drijfveer om de mouwen op te stropen voor het zwaar getroffen land, waar te vens de overheid amper functio neert. „We zijn alledrie meelevend lid van de Rafaël-gemeente in Goes en wilden na een voordracht over de toestand in Haïti zelf iets doen. Het is een opdracht vanuit je christen-zijn", zegt Verhage. Ze waren via via in contact geko men met de Stichting Hart voor Haïti van Johan Smoorenburg, die al 28 jaar in het Caribische land woont. Hij heeft er onder meer een kinderdorp gebouwd. Een stichting waar niets aan de strijk stok blijft hangen, bezweren Den Toonder en Verhage. In november vlogen ze - via Phila delphia en Miami - naar het Caribi sche eiland. Ze hadden verlof gere geld met hun werkgevers. Otte of ferde zelfs zijn levensloopregeling op voor dit goede doel. En dan: Port-au-Prince en de reis naar kinderdorp Bon Repos, zo'n tien kilometer van de hoofdstad. In die plaats zullen ze betonnen huisjes bouwen. Den Toonder: „De realiteit is heftiger dan je op televisie ziet. Het is heet en het stinkt er. Onderweg zit je in de chaos. Een enerverende film. Alles krioelt door elkaar, auto's toeteren. Langs de weg verkopen mensen blikjes motorolie. Als ze een stukje asfalteren, rijdt iedereen daar dood leuk overheen. Daarna asfalteren ze vrolijk door. Bij een tenten kamp komt de werkelijkheid kei hard binnen. Mensen lopen zon der schoenen. Die wezenloze blik van kinderen. Je voelt je machte loos. Ja, je brengt een paar flessen water. En dan...?" Toen ze in het vliegtuig stap ten, had de drie een kleine 2000 euro aan donaties. In middels zijn er nieuwe sponsors bijgekomen en is geld opgehaald met onder meer benefietconcer ten. De teller staat nu op bijna 15.000 euro. Den Toonder: „Daar kun je wel iets mee doen. Voor 2300 euro kun je een betonnen huis neerzetten. Een houten huis Gert-Jan Otte is nog op Haïti. MBBWWBiBÉil HBSM «gORS door Claudia Sondervan kortgene - Recreatieondernemers willen af van de strikte regelgeving in de provinciale Landschapsveror dening op bebording langs wegen. Vooral kleine recreatiebedrijven worden daar door gedupeerd, stelt Aly Wisse. Zij begeleidt recreatie- ondernemars die gezamenlijk met Kenniscentrum Zeeland en Impus Zeeland wegen zoeken om hun at tracties beter voor het voetlicht te krijgen bij de toerist. Wisse klaag de donderdag bij gedeputeerde Harry van Waveren tijdens de be spreking van het Omgevingsplan dat de provincie het in de huidige kost minder, maar dat is in dit kli maat binnen enkele jaren rot." Inmiddels is het zesde huisje in aanbouw. Gert-Jan Otte metselt het op dit moment. Hij blijft tot eind april in Bon Repos. Den Toonder en Verhage zijn eind de cember teruggekeerd. Enkele fami lies hebben ze blij kunnen maken met een gratis huis. „Eentje was voor een oudere vrouw, die niet kon geloven dat blanke mensen met eigen handen voor haar een huis metselen. Wij zijn blij dat we op deze manier mochten dienen." Hun hulp komt echt bij de nood druftige Haïtianen. Belangrijk, vindt Verhage, die zich bezighield met de bevoorrading, zijn de con tacten. „Er zijn vriendschappen ontstaan. Op de laatste dag heb ben de Haïtiaanse chauffeur en ik samen gegeten, met één lepel van één bord. Een verbroederend af scheid. Ja, dat doet je goed." Hun inzet voor Haïti eindigt niet. Nieuw doel is de patiënten van een psychiatrisch ziekenhuis elke week een extra warme maaltijd te bezorgen. Dankzij de stichting krij gen ze nu één keer per week een warme hap. De uitbreiding naar twee maaltijden vergt bijna 12.000 euro per jaar. „Ook beginnen we een actie om tweedehands schoe nen in te zamelen, want aan schoeisel is groot gebrek." De uitbraak van cholera bedreigt momenteel de gezondheid van 200.000 Haïtianen. Op verzoek van 66 kerken in de omgeving van het kinderdorp Bon Repos stelt Johan Smoorenburg na mens Hart voor Haïti op dit mo ment hygiënepakketten samen. Ze bestaan uit ontsmettingzeep, chloortabletten, serum oral (te gen uitdroging) en andere schoon maakmiddelen. Alleen goede hy giëne kan de epidemie stoppen. Meer informatie: www.hartvoor- haiti.nl en www.rienkdentoon- der.nl. regels zelfs onmogelijk maakt de toerist langs Zeeuwse dreven te wijzen op belangrijke evenemen ten zoals de Senior Games of de passage van de Tour de France. „Er wordt gezegd dat het toerisme meer naar het achterland geleid moet worden, maar hoe moeten ondernemers zich daar laten vin den? De enige die hier een bord aan de weg mag hebben, is met een de grootste: Roompot. We wil len geen kakelbonte bordencollec tie. Met dezelfde bruine borden zo als de provincie die plaatst om de Zeeuwse gebieden aan te merken, zijn we heel tevreden." Van Wave- ren verwees Wisse naar de Staten. MEEST CELEZEN 1. Snel oplossing geschil De Hoop 2. Plan parkeergarage Oostwal (f) 3. Antwoord Borsele op krimp WATER IN TURELUUR Verslaggeefster Melita Lanting blogt over het nu zeer natte Tureluur op www.pzc.nl/blogs/buutekieke. STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto ANP/MSC 100 km VDominicSsnse Caribische Zee WMèrV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 70