Gerestaureerde praalgraven 261 zeeland Campagne 'Veilig donker' Recreatie wil bruine fietsster (26) borden langs de wegen bij aanrjjdi„g Klaverjasmarathon ËSSiMuS - - zwaargewond Bewonderen De terugplaatsing van de grafmonumen ten van de families Mogge en Ockersse in Dreischor is feestelijk gevierd. zaterdag 22 januari 2011 www.veiligdonker.nl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - 'Veilig donker, licht aan als het moet, licht uit als het kan'. Dat is het motto van de voor lichtingscampagne die de gemeen te Schouwen-Duiveland dit jaar zal voeren. De campagne ligt in het verlengde van de module licht en duisternis van het gemeentelijk milieubeleid. Duisternis is, vindt de gemeente, een kwaliteit die je moet koeste ren. „We beschouwen 'onze' duis ternis als een oerkwaliteit die be houden moet blijven.' Dat vraagt om maatregelen en daar is de ge meente ook volop mee bezig. Zo wordt meer bewust omgegaan met het verlichten van straten, we gen, monumenten en openbare ge bouwen. Allereerst wordt gekeken of verlich ting strikt noodzakelijk is. Mocht dat het het geval zijn dan wordt ge probeerd zo slim mogelijk te ver lichten. Dat betekent in de prak tijk dat als er weinig verkeer op de weg is, deze minder verlicht hoeft te worden. Dat kan door het dim men van de lampen. De gemeente roept de hulp in van de inwoners van Schouwen-Duive land. „Want ook de verlichting bij derden kan zorgen voor hinderlijk licht. Lampen die de hele nacht een tuin of erf verlichten en daar bij ook slecht gericht zijn zorgen onnodig voor lichtvervuiling." Duisternis is, zo houdt de gemeen te de eilanders voor, niet alleen mooi maar ook goed voor de por temonnee. „Met het terugbrengen van verlichting kun je elektriciteit besparen. Het biedt dus ook finan cieel voordeel. Wie meer wil we ten kan kijken op: BURGH-HAAMSTEDE - Klaverjasvere- niging Haamstede houdt zaterdag 26 februari een 12-uurs klaverjas marathon. Dat gebeurt in dorpshuis De Schut- se aan de Julianastraat in Haamste de. De marathon begint om 10.00 uur. De deelnemers worden ge acht om om 09.30 uur aanwezig te zijn. De marathon is inclusief uit gebreide lunch en driegangendi ner. Aanmelden kan tot uiterlijk 24 februari bij Rinus Verseput: 0111-653628 of 0111-651401. De vertrouwde Renessetour moet weer terugkomen eens 51% 49% door Claudia Sondervan KORTGENE - Recreatieondernemers willen af van de strikte regelgeving in de provinciale Landschapsveror dening op bebording langs wegen. Vooral kleine recreatiebedrijven worden daar door gedupeerd, stelt Aly Wisse. Zij begeleidt recreatie- ondernemers die gezamenlijk met Kenniscentrum Zeeland en Im puls Zeeland wegen zoeken om hun attracties beter voor het voet licht te krijgen bij de toerist. Wis se klaagde donderdag bij gedepu teerde Harry van Waveren dat de provincie het in de huidige regels zelfs onmogelijk maakt de toerist langs Zeeuwse dreven te wijzen op belangrijke evenementen zoals de Senior Games of de passage van de Tour de France. „Er wordt gezegd dat het toerisme meer naar het achterland geleid moet worden, maar hoe moeten ondernemers zich daar laten vin den? De enige die hier een bord aan de weg mag hebben, is met een de grootste: Roompot. We'wil len geen kakelbonte bordencollec tie. Met dezelfde bruine borden zo als de provincie die plaatst om de Zeeuwse gebieden aan te merken, zijn we heel tevreden." Van Waveren verwees Wisse naar- de komende Statenvergadering. BRESKENS - Een 26-jarige vrouw uit Brugge is donderdagavond zwaargewond geraakt nadat ze op de parallelweg tussen Schoondijke en Breskens was geschept door een auto. Ze fietste daar omstreeks 18.45 uur samen met een andere fietser, toen een 40-jarige automobilist uit de gemeente Sluis hen tegemoet kwam rijden. Door onbekende oorzaak kwamen de fietster en de auto frontaal met elkaar in bot sing. De vrouw raakte zwaarge wond aan haar gezicht en been. Ze is overgebracht naar het zieken huis in Brugge. De automobilist was onder invloed van alcohol. Na: Het beeld van Mogge hangt weer keurig op z'n plek Na: De broers Ockersse (r) in de opgeknapte kapel. De gemeente mag in mijn afvalcontainer kijken reageer op www.pzc.nl/schouwen-duiveland Henk van den Hoek over de plaats van de kerk in de samenleving: „Ik hoop dat we met dit gebouw heel de gemeenschap van dienst kunnen zijn en dat ve len de schitterende monumenten komen be wonde ren.". door Esme Soesman Bij de begrafenis van Pie- ter Mogge in 1756 in Dreischor kregen de ge nodigden behalve brood, wijn en kaas, ook tabak en pijpen voorgescho teld. Rookwaar ontbrak gistermid dag weliswaar, maar getoost werd er wel bij de viering van het feit dat de gerestaureerde grafmonu menten terug zijn in de Adriaans- kerk. De praalgraven van Mogge en zijn ooms Ockersse liggen er weer indrukwekkend mooi bij. En meer dan dat. De volledige graf kapel is, van het zwart-gouden tra liewerk bij de entree tot de beschil derde zoldering, onder handen ge nomen. Daarnaast zijn onder meer de muren van de kerk ge- stuct. „Onze kerk is weer een prachtig middelpunt van ons dorp geworden", aldus kerkenraadvoor zitter Henk van den Hoek. Daar ging wat werk aan vooraf Toen de kerkenraad drie jaar gele den nieuw aantrad, drukte de oud-kerkrentmeester de nieuwelin gen meteen op het hart goed op het grafmonument te letten, om dat de eeuwenoude beelden in rap tempo achteruit gingen. Met de 6500 gulden die de gemeente in dat verre verleden als legaat voor onderhoud heeft gekregen, lukte het niet om de boel op te knap pen. Ook al kwam dat legaat na ge meentelijke herindelingen keurig bij de gemeente Schouwen-Duive land terecht. En vertegenwoordi gen die duizenden guldens van toen inmiddels een waarde van 1,9 miljoen euro, vermaakte Van den Hoek het ruimschoots aanwezige publiek. Met de rijkssubsidiëring wegwerken restauratieachterstand uit 2008 lukte het wel. Met vereen de krachten (onder meer door kerkrentmeesters en gemeente) werd een aanvraag ingediend. Op 29 mei 2009 werd de benodigde subsidie toegekend. De klus kon beginnen. Een bijzondere klus, want om de monumenten op te knappen zijn de rijkelijk versierde praalgraven volledig gedemonteerd en afge voerd naar de werkplaats van steenhouwerij Zederik (dochter van de Koninklijke Woudenberg) in Tienhoven. Het complete kar wei vergde ongeveer een jaar. Feestfeiten KINDERCENTRUM JUULTJE Dagopvang O tot 4 jaar Buitenschoolse opvang 4 tot 12 jaar Zorgopvang 4 tot 12 jaar Weekendopvang O tot 12 jaar Voor: Mogge onttakeld voor restauratie. De ceremonie is verricht door bur gemeester Gerard Rabelink samen met Carlijn van den Hoek; klein dochter van voorzitter Henk van den Hoek van de kerkenraad van de Streekgemeente Dreischor- Noordgouwe. Zij openden samen het hek naar de kapel. Er is opgetreden door het Schouws Kamerkoor en een blaasensemble. Gemeentearchivaris Huib Uil blikte terug op het verleden van Mogge en Ockersse. Voor: de broers Ockersse (r) in de onttakelde kapel. GRAFMONUMENT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60