'Fraude met zorggeld is niet acceptabel' mo ANWB: tolheffing in België mogelijk in strijd met Europese wetten Psychiaters lichtten verzekeraars voor tientallen miljoenen op Man langer vast voor moord Bristol Minder Engels wordt moeilijk voor Rutte Raad van Toezicht Inholland stapt op Wilders wist van geweld PVV'er ZOA<s, zaterdag 22 januari 2011 Vil l iifc: I en fokken van kleindieren te bevor- de Koninklijke Nederlandse Vereni- eerste officiële tentoonstelling van deren en te ondersteunen. ging Avicultira. kleindieren. De koningin is beschermvrouwe van In 1886 organiseerde Avicultura de foto Erik van't Woud/ANP Zorgverzekeraars Nederland vindt fraude met persoons gebonden budget 'onaccepta bel'. Het medisch beroepsge heim belemmert echter on derzoek naar fraude. door Marjolein de Cocq Bij een grootschalige opera tie heeft de politie dins dag twee psychiaters en twee handlangers aange houden wegens miljoenenfraude met WIA-uitkeringen. Op basis van valse medische beoordelingen zouden mensen onterecht een per soonsgebonden budget (pgb) heb ben gekregen. Direct nadat de fraude bekend werd kondigde Zorgverzekeraars Nederland aan dat de uitkering van onterechte pgb's zo snel moge lijk wordt stilgezet. „Fraude met zorggeld is onaccepta bel", zegt woordvoerster Marleen Relouw. Was de schok groot? „De pgb-regeling lijkt fraudegevoe lig. Deze zaak is wel heel zorgelijk. Het is voor ons eens te meer een signaal om stappen te maken om die fraudegevoeligheid aan te pak ken." Waardoor is de pgb-regeling zo frau degevoelig? „Een pgb is in feite een zak met geld die iemand krijgt om zelf zorg in te kopen bij hulpverlenen de instanties. Heel veel mensen gaan daar goed mee om, maar het krijgen van geld is wel een prikkel die de regeling extra fraudegevoe lig maakt. Geld kan ook worden besteed aan andere zaken. Er zijn bij de pgb's ook veel meer mensen betrokken, het gaat niet alleen om de verzekerden zelf maar ook om bemiddelaars of artsen of andere zorgverleners." „Het medisch beroepsgeheim be lemmert het onderzoek naar frau de door het uitwisselen van infor matie tussen partijen onmogelijk te maken. En de regeling heeft ken nelijk aantrekkingskracht op de verkeerde mensen." EINDHOVEN De 32-jarige oud-Eindhovenaar die donderdag in Engeland werd aange houden als verdachte van de moord op de 25-jarige Joanna Yea- tes, blijft vastzitten. Dat melden Britse media. Yeates' lichaam werd op eerste kerstdag gevonden op een landweg vlakbij haar apparte ment. De 32-jarige woont in het ap partement naast dat van Yeates. DEN HAAG Premier Rutte heeft geamuseerd gereageerd op kritiek dat hij te veel Engelse termen gebruikt in zijn spreektaal. De Stichting Neder lands komt met die kritiek. Rutte denkt niet dat hij verandert: „Als ik er op moet letten gaat dat ten koste van snelheid van denken." DEN HAAG De voltallige raad van toezicht van hogeschool Inholland is teruggetre den. De leden willen het nieuwe college van bestuur alle ruimte ge ven voor het versterken van de or ganisatie en het onderwijs. De on derwijsinspectie onderzoekt onder andere mogelijke diplomafraude en dubieus declaratiegedrag van vertrokken bestuursleden. DEN HAAG PW-voorman Geert Wilders wist dat PW-lijsttrekker in Friesland Max Aardema in 2003 is veroor deeld voor mishandeling. Wilders reageert op berichtgeving dat Aar dema als politieman een geboeide arrestant in het gezicht heeft gesla gen. „Hij heeft het tijdig verteld." DEN HAAG - De ANWB twijfelt of de nieuwe tolheffing die buiten landse chauffeurs vanaf 2013 moe ten betalen als ze over Belgische wegen rijden, wel in overeenstem ming is met de Europese wetge ving. Dat heeft een woordvoerder van de automobilistendub gisteren ver klaard. Specialisten van de ANWB gaan de nieuwe Belgische wetgeving de komende dagen nader bestuderen. „Deze maatregel betekent ontegen zeggelijk een lastenverzwaring voor iedereen die wel eens door België rijdt", stelt de zegsman. „Maar de maatregel is ook vooral niet in overeenstemming met de Europese gedachte, die vrij verkeer van goederen en personen voor schrijft. De invoering van dit vig net betekent een belemmering van dat vrije vervoer. Wij denken niet dat de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de Euro pese Unie, red.) hiermee akkoord gaat." Daarnaast vindt de ANWB het sys teem van het plakken van vignet ten hopeloos achterhaald. „Als meer landen dit systeem gaan han teren, rijd je straks als Nederland se automobilist met een ruit vol stickers en plakkers door Europa. Daar moet toch een andere tech niek voor te bedenken zijn in dit moderne digitale tijdperk." De automobilistenorganisatie hoopt in de loop van de volgende week concrete stappen tegen het Belgische vignet bekend te maken. Vlaanderen wilde eerder samen met Nederland een kilometerhef fing introduceren, maar moest dat plan laten varen door de komst van het kabinet-Rutte. Anders dan haar voorganger ziet de huidige regering niets in een ki- lometerheffmg. Waarom meent men dat er sprake is van toenemend misbruik? „Door controle- en fraudebeleid sporen de zorgkantoren jaarlijks veel onrechtmatigheden op. We denken dat er sprake is van een toename, maat we zijn nu nog be zig met een inventarisatie. Wat zijn de 'fundamentele aanpas singen' waar Zorgverzekeraars Ne derland voor pleit? „De hele regeling moet goed on der de loep worden genomen. De ontdekkingskans en de mogelijk heid om misbruik aan te pakken, blijft ondanks extra controles klein. We zijn bezig met de voor bereidingen voor het Kenniscen trum Fraudebeheersing in de Zorg. Dat gaat alle fraudegevallen en vermoedens verzamelen en trends analyseren zodat we er een beter antwoord op hebben." Is dit geen teken dat die hele pgb-re geling op de schop moet? „Nee, we staan helemaal achter de regeling. Het is goed dat patiënten zelf de regie hebben en kunnen kiezen welke zorg ze inkopen." Sri Lanka wordt geteisterd door hevige regenval en OVERSTROMINGEN, bijna één miljoen mensen zijn hierdoor getroffen. Wij willen hen NU helpen met onder meer voedsel, water en onderdak. Uw HU1P is doarbij nodig. Help ons vandaag en steun onze noodhulpactie door uw gift over te moken o.v.v. 'SRI LANKA' Afstemming heeft plaats gevonden met Tear en Dorcas. «UKKIEUNOCKÏOHa ^9^ giro 550, Apeldoorn www.zoo.nl giro 132, Zwolle www.redeenkind.nl Woord 'Daad giro 733, Gorinchem www.woordendoad.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5