301 zeeland Koninklijk bezoek kost half mijoen Trots op behaalde resultaat: van energielabel C naar A+ ENERGIE BESPAREN Natura 2000 ZONDER ZORGEN! Denkgroep bestudeert stralingsziekten te gast Isoleren moet eren zaterdag 22 januari 2011 KORPSCHEF Camera's langs A58 m&wmwmmemmBtsaamm door Emile Calon MIDDELBURG - Het bezoek van de koninklijke familie aan Middel burg en Wemeldinge kostte het Zeeuwse politiekorps een half mil joen euro, zo blijkt uit de definitie ve afrekening. „Daar zit alles in", al dus korpschef Letty Demmers. „Van opleidingen tot de catering." Ze wijst erop dat de opleidingen ook nu nog hun rendement ople veren. Ruim vierhonderd agenten volgden bijvoorbeeld een speciale spottersopleiding om afwijkend ge drag te leren herkennen. De agen ten leerden tijdens die cursus ook om mensen aan te spreken. Demmers: „Agenten kunnen goed observeren. Het aanspreken van mensen zat echter niet in hun ba sisopleiding noch het opbouwen van een band met mensen. Die cursus leerde hun dat wel te doen en wordt gezien als een echte ver rijking. Vanaf nu zit die cursus dan ook in de basisopleiding." MIDDELBURG - Het Zeeuws Plat form Stralingsrisico (ZPS) ver wacht veel van de nieuwe 'Denk groep' die landelijk is ingesteld. De Denkgroep moet het vertrou wen herstellen tussen de overheid en diverse belangenorganisaties, die de nadelige effecten van elek tromagnetische straling (onder meer uit draadloze telefoons) be waken. Afgelopen voorjaar ont stond een breuk in het door de overheid ingestelde Kennisplat form. De organisaties voelden zich niet serieus genomen. Volgens ZPS-secretaris Dieneke Parlevliet zijn de eerste bijeenkomsten nut tig geweest voor het wegpoetsen van het onderliggende wanbegrip. Voor de zomer wordt een plan ge presenteerd voor bestudering en aanpak van stralingsziekten. Een deel van het half miljoen is ge bruikt voor de huur van speciale camera's. Zo stonden eind april langs de A58 bijvoorbeeld came ra's die nummerborden herken den. De politie had nummercom binaties ingevoerd van mensen die negatief in contact waren geko men met leden van het Koninklijk Huis. Enkelen van hen werden de 30e april door die camera's her kend bij het binnenrijden van Zee land. De bestuurders werden ver volgens van de weg gehaald en ge vraagd te keren. „Ze kregen te ho ren dat wij het niet verstandig von den als ze door zouden rijden." Volgens de korpschef zijn die men sen ook daadwerkelijk omgekeerd. Tijdens de 30e april maakte de po litie ook gebruik van camera's om het publiek in Wemeldinge en Middelburg in de gaten te houden. Het Zeeuwse korps gaat een aantal van de camera's aanschaffen, om te gebruiken tijdens grote evene menten en bij het opsporen van misdrijven. Gedeputeerde Marten Wiersma schrijft deze week in een serie columns over de isolatie van zijn woning. Vandaag het laatste deel. Het is Nieuwjaar, de sneeuw is gesmolten en we vinden ons huis steeds mooier: alle muren staan strak, al le vensterbanken zijn identiek, de donkere houten opbouw is eraf En nog belangrijker: de energie-ad viseur bepaalt het nieuwe energie- label: we gaan van C naar A+! Dat is de op één na hoogste categorie. Als we volgend jaar nog wat extra zonnepanelen leggen (Zeeuwind heeft een actie, en ook www.wij- willenzon.nl/ heeft een mooie aan bieding) dan kunnen we zeker in onze behoefte aan elektriciteit voorzien. Daarna de vloer nog iso leren (dat gaan we zelf doen). Bij de toepassing van vloerverwar ming (in die nieuwe vloer) is lage temperatuurverwarming (en koe ling!) mogelijk via een warmte pomp. En dan kan ook de gasreke- ning de deur uit. Kortom, we hebben een boeiend traject achter de rug waarin we de kwaliteit (en de waarde) van onze woning fors hebben verhoogd. Waarin we comfortabeler kunnen wonen. En die veel, veel minder energie verbruikt. Daarmee halen we een A+ label. Met een paar aanpassingen: vloer (of misschien toch een warmte- wand) en nog wat zonnepanelen haalt onze woning met gemak een A++ label. Met andere woorden: ook een huis van meer dan hon derd jaar oud is C02-neutraal te maken. Waarin de gas en stroom rekening tot een absoluut mini mum is gedaald en het gevoel van onafhankelijkheid is versterkt. Een traditionele 'housewarming' is bij ons niet nodig. Wij denken et over na om een 'warm housepar ty' te organiseren. Voor iedereen die wel eens wil weten wat we ge daan en bereikt hebben. Wij zijn er trots op! Marten Wiersma door Alex Hijgenaar en Johanna Boogerd Europa heeft een continent- breed programma ontwik keld om de natuur te be- schermen: Natura 2000. Dat is in Nederland vertaald in knellende wetgeving. Mensen voe len zich benadeeld en bedreigd en moeten soms zelfs plaatsmaken voor de natuur. De situatie leidt tot publieke verontwaardiging en afname van het draagvlak voor na tuurontwikkeling. In Zeeland werd dit zichtbaar in de debatten tussen mosselvissers en natuurbe schermers en bij de compensatie- opgave in de Westerschelde. Het middel om natuur te beschermen is een vijand van diezelfde natuur geworden. Niemand begrijpt dat alternatieve oplossingen niet worden geaccep teerd vanwege te strenge gebieds- begrenzingen. Daar moet wat aan gedaan worden. Voor ieder natuurgebied in Neder land neemt de minister van Econo mische Zaken, Landbouw en Inno vatie een apart aanwijzingsbesluit. Daarin staat welke soorten en habi tats beschermd zijn binnen de grenzen van het gebied. Zo wordt er dus een apart besluit genomen voor de Oosterschelde, de Wester schelde, het Veerse Meer en de Grevelingen. Terwijl deze gebie den allemaal aan elkaar grenzen en globaal dezelfde natuurdoelen zijn aangewezen. Activiteiten die een effect hebben op de bescherm de soorten, moet gecompenseerd worden binnen dat gebied. Zo wordt gedwongen natuurcompen satie gerealiseerd op plaatsen waar door Frank Gijsel SLUIS - [ac Bogaard wisLgisteren tij dens de koningsschieting van de ja rige schuttersgilde Willem Teil uit Sluis het meeste tienen te behalen. Hiermee werd hij voor dit jaar ge kroond tot koning van de gilde, die gisteren het vijftigjarig bestaan vierde. Het feest begon met een ge zamenlijk ontbijt en schieting. De dag werd afgesloten met een geani meerde receptie en een diner. In de sociëteit wordt nog steeds erg gehecht aan een aantal oude tradities en regels, die met het no dige respect in ere worden gehou den. Zo draagt ieder lid een uni form en wordt er geschoten met stalen bogen. Aan het hoofd staat de hoofdman. De baljuw is verant woordelijk voor het goede verloop van de schietingen. De stadhouder (voorzitter) vormt samen met de griffier (secretaris) en de thesau rier (penningmeester) het dage lijks bestuur. Opvallend was de aanwezigheid van Richard Plas- schaert met zijn honderd jaar de eredeken van de gilde. Door de grote zelfwerkzaamheid en inzet van de leden is het gilde- huis aan de Nieuwstraat in eigen dom van de gilde. Volgens hoofd man Han Ultee is het een bijzon der hechte club. Burgemeester [aap Sala sprak van een gemoedelij ke gilde met een eigen cultuur en gaf een groot compliment voor de zelfwerkzaamheid en inzet van de gildebroeders. Koningsschutter Jac Bogaard (links) met naast hem Han Ultee, voorzitter van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54