na 65 jaar nog altijd op erkenning' 29 'Eerst oudere graven ruimen en rest in fasen' aan besef wat hem en zijn lotgenoten is aangedaan Reünie scholen in Kloosterzande in ver stadium Wandelende takken zaterdag 22 januari 2011 door Harold de Puysseleijr Een groot gevoel van op luchting zou het Paul van Geldere (76) uit Terneu- zen geven, mocht de Ne derlandse overheid na 65 jaar als nog erkennen dat ze de belangen van een grote groep Nederlanders uit Nederlands-Indië heeft ver waarloosd en zelfs doelbewust ge negeerd. Van Geldere is een van de 'Indi sche jongens', die zich erover ver baast dat zo weinig landgenoten besef hebben wat hen is aange daan. Hij werd op 10 maart 1934 ge boren als zoon van een Nederland se KNIL-militair in Nederlands-In dië, waar hij ook de eerste jaren van zijn leven doormaakte. Na de bezetting van Indonesië door Japan tijdens de Tweede We reldoorlog verbleven Van Geldere, zijn moeder en zijn broer enkele ja ren in verschillende Jappenkam pen. „Zo'n kamp was omheind met prikkeldraad en twee meter daar tussen had je een afsluiting met bamboe, zodat we totaal geen con tact hadden met de Indonesiërs. Daartussen liepen de haiho's met hun houten geweertjes. Dat waren de Indonesische militai ren in opleiding, die ontsnappin gen van binnen naar buiten en smokkel van buiten naar binnen moesten voorkomen", haalt Van Geldere herinneringen op aan de periode dat hij in het tegenwoordi ge Indonesië woonde. „Vanuit dat kamp moesten wij al lerlei werkzaamheden doen, zoals werken op het land. En elke keer opnieuw was het aantreden om te controleren of er niemand was ontsnapt. We moesten daar 's mor gens in de rij gaan staan en dan werden we geteld. Ik stond op nummer 19. Ik kan nog altijd tot negentien tellen in het Japans." Na de bevrijding in 1945 strompel de Van Geldere tien kilometer naar de plaats waar zijn moeder geïnterneerd zat. Samen gingen ze vervolgens naar Bandung, waar Van Geldere's oudere broer in het kamp zat. „Daar kregen alle Nederlanders een brief van de Indonesiërs met de vraag of we Indonesiër wilden worden, maar mijn moeder wei gerde dat. 'Wij zijn Hollander', zei ze. 'Wij zijn blanda's en we blijven vallen van de grenzen. „Ik was 59 jaar en voelde me nog veel te jong om helemaal niets meer te doen. Toen ben ik als bode aangenomen op het kantongerecht in Terneu- zen en dat werk heb ik tot 2008 ge daan. Daarna ben ik me meer gaan verdiepen in het werk van de stichting Japanse Ere Schulden", al dus Van Geldere. De Stichting Japanse Ere schulden is een particu liere stichting die in 1990 is opgericht naar aanleiding van de compensatie die de Japanse Amerikanen ontvingen van hun regering voor hun inter nering gedurende de TV/eede We reldoorlog. De stichting heeft vijf duizend donateurs. De [ES wijst de Japanse regering op haar morele verantwoordelijk heid jegens de slachtoffers. Hoe wel de rechter heeft besloten dat Japan juridisch gezien niet hoeft te betalen, is hiermee de morele schuld volgens de stichting nog niet afgedaan. Voor de Japanse ambassade in Den Haag wordt sinds 1994 op ie dere tweede dinsdag van de maand gedemonstreerd, waarbij steeds een petitie wordt aan gebo den via de Japanse ambassadeur aan de Japanse minister president. Van Geldere: „De Nederlandse re gering heeft kort na de oorlog on der druk van de Amerikanen af stand gedaan van alle claims in de richting van Japan of Indonesië voor de slachtoffers uit de Jappen kampen en de KNIL-soldaten. Wij hebben van niemand iets gekre gen en dat verhaal is bij de Neder landse bevolking jammer genoeg onbekend." Onlangs is er door de JES op nieuw een petitie aangeboden aan de Tweede Kamer en is beloofd dat de Indische kwestie toch nog wordt besproken, zo valt te lezen in Nieuwsmagazine, het tijdschrift van de stichting. „Maar in mijn ogen is het allemaal kletspraat. Ik denk dat ze gewoon een la open doen en het hele spul erin schui ven, want er is nog nooit iets aan gedaan. Wij willen nog altijd de er kenning van wat wij daar hebben meegemaakt. De Nederlandse rege ring moet toegeven dat er inder tijd fout is gehandeld." www.jesinfo.org blanda's.'" Per schip arriveerde moeder Van Geldere met haar twee tienerzoons na een lange reis in 1946 terug in Nederland. „Ze sleepte slechts één koffer met wat bezittingen mee. Verder was alles ons afgepakt door de Japan ners. Behalve de kleding die we aanhadden, hadden we niets meer, niets", zegt Van Geldere met klem. Na zijn terugkeer in Nederland moest hij als veertienjarige eerst nog drie jaar lagere school doen, omdat hij al die jaren in het Jap penkamp geen onderwijs had ge kregen. „Toen ik in Holland voor de eerste keer op school kwam, ging ik ge lijk in de houding staan voor de onderwijzer, want dat was me door die Japanners geleerd." Via de ambachtsschool, de marine en de KLM kwam Van Geldere in 1961 terecht bij de douane in Axel. Ook diende hij in de periode van 1955 tot en met 1957 gedurende an derhalfjaar bij de marine in Nieuw-Guinea. Bij de douane in Zeeuws-Vlaande- ren werkte hij tot 1993. Daarna kon hij met ruim veertig dienstja ren vervroegd met pensioen als ge volg van baanverlies door het weg Tijdens de Tweede Wereldoorlog kregen de militairen van de KNIL volgens Van Geldere geen soldij betaald. foto Paul van Geldere door Eugène Verstraeten terneuzen - De gemeente Terneu- zen moet eerst de oudere graven die dateren van voor 1980 ruimen en dan na vijf jaar in stappen de graven uit de periode 1981 tot 1990. Daarvoor pleit Murk van Stralen uit Sas van Gent bij het ge meentebestuur. Hij doet zijn voorstel naar aanlei ding van de reacties die hij kreeg op zijn oproep aan mensen om hun mening te geven over het plan van de gemeente om alle alge mene graven die ouder zijn dan tien jaar te ruimen. Dat is volgens B en W nodig om ruimte te schep pen op de steeds voller wordende begraafplaatsen. Volgens Van Stralen wordt met zijn voorstel bereikt dat de graven toch nog zo'n 25 jaar blijven lig gen. Hij pleit ook om het mogelijk te maken om de grafrechten op de algemene graven te verlengen, zo dat er nabestaanden niet worden geconfronteerd met hoge kosten voor herbegraven. Voor mensen met een klein inko men kan volgens Van Stralen ook gedacht worden aan een oplossing zoals die in de gemeente Hulst wordt toegepast. Daar kunnen na bestaanden de kosten in zes termij nen betalen. kloosterzande - De voorbereidin gen voor de grote reünie van de voormalige Mariaschool en de H. Hartschool in Kloosterzande in maart zijn inmiddels in een ver ge vorderd stadium. Er zijn meer dan 600 persoonlijke uitnodigingen verstuurd voor de bijeenkomsten die plaatsvinden in maart. De reünie is bedoeld voor de men sen van de geboortejaren 1 okto ber 1937 tot en met 30 september 1953, die hun kleuter- en lagere schooltijd op deze scholen hebben doorgebracht. De aanmeldingspe riode sluit op 1 februari. Alle informatie is te vinden op de website www.dorpsraadklooster- zande.nl. AXEL - Aannemingsbedrijf H4A begint over twee weken met de herinrich ting van de Noordstraat in Axel. De winkelstraat krijgt een nieuwe uitstra ling. Voordat hiermee kan worden begonnen, moesten de negen bomen uit de straat worden verplaatst. Zij wachten op het terrein van H4A Groen in Axel tot zij weer naar hun oude stek kunnen terugkeren, foto Sydney Mast

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 53