41 binnenland minimaal' T©0S 'Risico's Rutte: geen druk van de VS over missie Autorijles in ruil voor seks PAUL KUSTERS POLITIEMISSIE Militairen: Kunduz veiliger Koningin tussen de duiven DCAL" DAG Hoge Werelddeal kortingen op tickets vakanties KLM DCAL 2 DCAL 3 DCAL 4 zaterdag 22 januari 2011 DEN HAAG - Het kabinet is op geen enkele manier onder druk gezet door de VS om een nieuwe missie naar Afghanistan te sturen. Pre mier Mark Rutte noemde de Ame rikaanse lobby gisteren 'minimaal'. „We nemen dit besluit omdat we zelf vinden dat het nodig is", aldus de premier. Via uitgelekte Ameri kaanse ambtsberichten is gebleken dat de VS zich in 2010 wel inten sief bemoeiden met de Nederland se besluitvorming over Afghanis tan. Volgens de premier zou meer bemoeienis ook geen invloed heb ben. De komende week zal duide lijk worden of een Kamermeerder heid bereid is om de missie te steu nen. Rutte zegt 'zeer goede hoop' te hebben dat GroenLinks, Christenunie en D66 uiteindelijk overstag zullen gaan. Tweederde van de ChristenUnie-achterban vindt de nieuwe missie 'geen goed plan'. Dat blijkt uit een onderzoek van het Nederlands Dagblad on der lezers die CU stemmen. Gisteren bleek ook dat een taliban- leider waarvoor Nederland verant woordelijk was, in een Ameri kaans detentiecentrum is beland. Het incident gebeurde in 2008 te gen alle afspraken in en leidde tot een aanvaring met de VS. Dat zegt NRC Handelsblad. De man werd gearresteerd en overgedragen aan de Afghaanse autoriteiten. Neder land moest toezien op zijn wel zijn, maar de man belandde toch in Amerikaanse handen. Volgens commandant der strijdkrachten, generaal Peter van Uhm, hoeft de Tweede Ka mer zich niet al te zeer zorgen te maken over de veiligheid van Nederlandse politietrai- ners in Kunduz. GroenLinks nog niet tevreden. DEN HAAG - De gevaren voor de 545 Nederlandse militairen en poli tiemensen bij een nieuwe missie in Afghanistan blijven volgens de commandanten 'tot een mini mum beperkt'. De noordelijke re gio van Afghanistan telt slechts 4 procent van het aantal geweldsin cidenten in het hele land. In de provincie Kunduz, waar Nederlan ders volgens de plannen worden gelegerd, blijft dat geweldspercenta- ge tot 2 procent beperkt. Vergele ken met de eerdere militaire mis sie in Uruzgan is Kunduz zeven tot acht keer veiliger, stelt de Mili taire Inlichtingen- en Veiligheids dienst. „We zullen de risico's tot een absoluut minimum terugbren gen", beloofde de commandant der strijdkrachten, generaal Peter van Uhm, gistermiddag tijdens een technische uiteenzetting over de missie voor de woordvoerders van de Tweede Kamerfracties. De hoofdcommissaris van het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD), Ruud Bik, schrikt even min terug voor de politietrainings- missie. „De risico's zijn acceptabel. De gevraagde politietrainers zijn beschikbaar, er zijn genoeg men sen die zich bereid hebben ver klaard aan deze missie deel te ne men", aldus Bik. In to procent van de provincie Kunduz hebben ondermijnende lieden het volgens Van Uhm voor het zeggen. Het gaat niet alleen om talibanstrijders, maar ook om drugssmokkelaars. Nederland moet medio 2011 beginnen met het opleiden van Afghaanse poli tiemensen. Vooral GroenLinks en D66, de twee partijen die het voor stel een Kamermeerderheid moe ten geven, waren benieuwd naar de geweldsinstructies. „Er zijn nog een hoop open einden", aldus GroenLinks-fractievoorzitter Sap na afloop. Ze wil vooral meer dui delijkheid over de veiligheidssitua tie. Zo bestaat vrees dat Nederland se politietrainers bij gevechten be trokken raken. De Nederlanders zullen zich niet mengen in gevechten, zei generaal Van Uhm. Volgens hem krijgen ze de instructie uitsluitend in geval van zelfverdediging 'proportio neel' wapens te gebruiken. zie onze website:binnenland Generaal Van Uhm geeft infor matie over Kunduz NIEUWEGEIN - Koningin Beatrix lacht om een jongen met een duif op zijn hoofd. De koningin opende gisteravond in Nieuwegein de Natio nale Kleindierenshow Nederland. De show heeft tot doel om het houden ZAANDAM - De website www.rijbe- wijs-goedkoopste-in-natura.nl ga randeert vrouwen en homoseksue le mannen dat ze het roze papiertje kunnen halen in ruil voor seks. Het zou een oplossing zijn voor wie geen geld heeft en toch rijles wil. Op internet wemelt het van dergelijke aanbiedingen. De manier van werken wijkt op het eerste gezicht niet af van die van doorsnee-rijscholen. De in structeurs vragen rijexamens aan via hun eigen rijschool of de rij school waar zij in dienst zijn. Al leen, na de les wordt betaald in na- tura, dus met seks. „Ergens achter af in de auto of op een andere plaats", zegt 'Patrick', de man ach ter de website, die fungeert als tus senpersoon. Volgens Patrick is het al meer dan zeven jaar mogelijk. „Er zijn ontzettend veel mensen in ons land die niet de financiële mid delen hebben om rijlessen te kun nen betalen. Die betalen dus an ders, met seks." Zowel de Dienst Nationale Recher che als Verkeershandhaving van het Openbaar Ministerie zegt dat er niets strafbaars gebeurt zolang de rijinstructeurs bevoegd zijn en zij niemand tot seks dwingen. Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbe wijzen noemt het een 'vreemde manier van werken'. mi Mib/iSMiiïÉSd Ga voor nog meer D€ALS naar uw Globe Reisburo! Bijvoorbeeld: Oad-vakantiecheque Tot 40% korting Flitskorting tot t.w.v. €50 [j-ea €50,-p.p. Vrij Uil gaat net even verder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4