sport 41 Annette Gerritsen kent geen angst WK SPRINT Schaatsster maakt na blessureleed haar rentree zaterdag 22 januari 2011 verliest meer dan je wint, en als het er dan uitkomt op zo'n moment, geeft foto Robin Utrecht/ANP Na maanden blessureleed is Annette Gerritsen (1985) net op tijd hersteld voor het WK Sprint dit weekeinde in Heerenveen. De schaatsster, die op de Olympische Spe len in Vancouver vorig jaar zilver op de 1000 meter won, gevangen in woorden. Ilpendam „Een heerlijk dorp. Ik heb er mijn hele leven gewoond, maar vorige zomer ben ik uit huis gegaan en naar Diemen verhuisd. Ik kom uit een echt sportgezin, dus ik stond al vroeg op het ijs, met van die dubbele ijzertjes onder mijn voe ten. Ik was een heel druk meisje. Voetballen met m'n broertje. Tur nen met m'n zus. Muziekles. De mavo. Veel op pad met vriendin nen. Alleen maar goede herinne ringen." „Mijn ouders zijn in Amsterdam geboren en op woensdagmiddag ging ik vaak met mijn opa en oma de stad in. De duiven op de Dam voeren, Artis, het Nint, de voorlo per van Nemo. Ik zou er dolgraag willen wonen, maar met sporten is dat niet zo handig. Diemen is ideaal. Op de fiets zit ik zo in de natuur. En ik heb thuis de ruimte om krachttraining te doen." Thialf „Mijn tweede thuis. Vooral 's win ters ben ik hier vaak om te trai nen. De sfeer is altijd geweldig. He lemaal oranje. Ik hou daar wel van. Zo'n huldiging op het Mu- seumplein is toch ook mooi? Echt Nederlands, net als Koninginne dag. Maar ais ik schaats, kan ik me goed afsluiten voor al dat lawaai." Hamstring „Ik was op mijn kamer en wilde iets pakken, toen het er zomaar in schoot. Heel lullig. Eerst dacht ik dat het wel meeviel, maar de vol gende dag stikte ik van de pijn. Pas na drie maanden had ik na het schaatsen geen reactie meer. Onze ker werd ik er niet van, wel voor zichtig. Je gaat bij alles nadenken. Terwijl je als sporter vooral op je gevoel en intuïtie moet vertrou wen. Het lichaam liegt niet. Nooit." „Aan de andere kant moet je ook keihard zijn voor jezelf Als je je be nen voelt verzuren: niet omhoog komen, maar juist nóg dieper gaan zitten. Niet aan toegeven, anders doe je dat in de wedstrijd ook." Het nieuwe rijden „Vroeger kwam ik vaak het laatste rondje te kort. We hebben toen heel veel video's bekeken en ont dekten dat het door mijn techniek kwam. Ik moest zuiniger rijden, langer op mijn afzet staan, met de zelfde inspanning meer uit de be weging halen. Vorig jaar pakte het goed uit. Zilver in Vancouver en drie Nederlandse titels. Maar dit seizoen heb ik door mijn blessure nog niet veel gereden. De echte vorm is er nog niet. En ik ben ook al meer dan een week hartstikke verkouden." Ondergoed Annette Gerritsen over haar zilveren dat enorme voldoening. Puur geluk." „Ondergoed? Oh, die foto's voor dat blaa FHM. Was gewoon leuk om te doen. Ik heb er veel reacties op gehad, ook van mensen die het schaatsen niet volgen. Nu ze me in lingerie hebben gezien, kijken ze misschien wel." Team Liga „Onze nieuwe sponsor, en één die goed bij me past, want ik at altijd al liga's, milkbreaks en ffuitkicks. Iedereen vraagt nu de hele dag koekjes aan ons. De Russische shorttrackers in ons hotel in Wol- vega kunnen er geen genoeg van krijgen." „Wat ik verdien, zeg ik niet. Ge noeg om van rond te kunnen ko men. De rest is niet relevant." Sven Kramer „We hebben een relatie gehad, ja, tweeënhalf jaar lang. Wat moet ik erover zeggen? We waren allebei jong, een jaar of achttien, en zaten samen in Jong Oranje. Ik spreek hem nog wel eens, want je komt elkaar vaak tegen op het ijs. We hebben goed contact." „De verkeerde wissel heb ik niet in het stadion gezien, niet eens op te levisie. Zelf was ik al klaar, dus ik was even de stad in. Sven zou toch wel winnen. Later hoorde ik wat er was gebeurd en heb ik de race medaille op de Olympische Spelen: „Je meteen op internet bekeken. Wel 'een enorm drama natuurlijk." „Als sprinter loop je veel minder risico. Op de 1000 meter rijd je drie rondjes: binnen, buiten, bin nen, of andersom. Dat js zo'n auto matisme, daar denk je niet over na." 0,02 seconden „Zoveel was ik op de 1000 meter in Vancouver verwijderd van goud. Even met je ogen knippe ren, meer is het niet. Best balen achteraf, maar op dat moment was ik zó blij met die zilveren me daille. Ik had echt een goede race gereden. Strak langs de blokjes, nergens een misslag. Ik had alles gegeven en kon mezelf niet verwij ten dat ik het ergens had laten lig gen. Dus het was mijn mooiste overwinning tot nu toe." „Je verliest meer dan je wint, en als het er dan uitkomt op zo'n mo ment, geeft dat enorme voldoe ning. Puur geluk." Vallen „Daar ben ik ook goed in, zoals je op de 500 meter in Vancouver hebt kunnen zien. Ik wilde zó graag, en toen was het pats boem, in één klap voorbij. 'Dit méén je niet', dacht ik toen ik op de grond lag. 'Moet ik weer vier jaar wach ten'. Nu weet ik dat ik moet ver trouwen op mijn techniek. Daar om ben ik van tevoren nooit bang. Maar ik droom wel eens dat ik te laat aan de start verschijn, of dat ik een kwartier voor de race nog thuis zit en niet weet hoe ik bij de ijsbaan moet komen." Twitter „Ik heb meer dan vijftienduizend volgers. Ik vertel wat ik heb ge daan en informeer of iemand nog filmtips weet of lekkere muziek of apps voor mijn iPad. Het is een leuke manier om contact te heb ben met mijn fans. Volgende week gaat ook mijn nieuwe website onli ne, met allemaal gave filmpjes en foto's. Heel interactief." „Mediatraining heb ik nooit ge had, ben je gek. Jezelf blijven, dat is het belangrijkste. Over het alge meen heb ik geen slechte ervarin gen met de pers. Schaatsen in Ne derland is geen kwestie van keihar de journalistiek." Geert Wilders „Pfïf, politiek is ook niet mijn sterkste punt. Ik volg het niet, be halve als ik moet stemmen. Dat doe ik trouw, maar over Wilders heb ik geen mening. Ik weet er ge woon te weinig van." Sotsji „Daar worden over drie jaar de Spelen gehouden. Ik ben er nog nooit geweest. Er ligt nog geen ijs baan, niets. Het Vikingskipet in Hamar is de mooiste baan die ik ken. Maar om te trainen is Calgary veel beter. Supersnel ijs op hoogte, daar kan Thialf niet tegenop. En de baan ligt naast de universiteit, op een enorme campus met stu denten die allerlei sporten bedrij ven. Echt tof. Jammer dat we zo iets in Nederland niet hebben: een plek waar alle sporters bij elkaar kunnen komen. Is er naast de Am sterdam Arena geen ruimte meer?" Frenk der Nederlanden 'De verkeerde wissel heb ik niet in het stadion gezien, niet eens op televisie. Zelfwas ik al klaar, dus ik was even de stad in'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 41