361 sport Geblesseerde Robin Haase dwi Nederlands duo verrast op EK bobslee Eng Na een veelbelovende start maakte fysiek ongemak een einde aan de opmars van Robin Haase bij de Australian Open. Hij verliest van Andy Roddick. i zaterdag 22 januari 2011 door Roeland van Vliet Kees-Jan van der Klooster is wel eens op de nationa le televisie geweest. On der meer bij De Wereld Draait Door, Pauw Witteman, Hart van Nederland... Sportpro gramma's laten de prestaties van de Vlissinger onvermeld. Dit tot af grijzen van de zitskiër zelf Hij wil dat de gehandicaptensport serieus wordt genomen en dat er niet al leen rondom de Paralympics margi nale aandacht voor is. „Als ik in 2014 in Sotsji weer mee doe aan de Winterspelen, lijkt het voor het Nederlandse publiek net alsof ik uit de lucht kom vallen. In de vier jaar tussen Vancouver en Sotsji horen de mensen niks van me, omdat de NOS het niet interes sant vindt. Niemand weet dat ik zondag derde ben geworden op het wereldkampioenschap", zei hij afge lopen week. Mart Smeets, de anchorman van Studio Sport, gaf daarover een klein jaar geleden tekst en uitleg in Pauw Witteman. Hij schermde met de lage kijkcijfers bij program ma's en losse items over gehandi captensport. Hij haalde het bloed onder de nagels van de aangepast sporters vandaan door te zeggen: „Wij hebben geen oog voor de Pa ralympische Spelen, want wij vin den dat eng. Wij vinden mensen in gebrek eng. Daar willen we niet naar kijken. We hebben alleen ons zicht op wat mooi en goed is." Dat Smeets het steeds over 'wij' had en dus alle Nederlanders over een kam scheerde, was ook tegen het zere been. Nu is gehandicaptensport ook wel iets anders dan sport voor validen. Maar het is allebei topsport. Wat rolstoeltennisster Esther Vergeer presteert, is buitengewoon. Wat Kees-Ian van der Klooster doet, is zelfs door snelle validen moeilijk na te doen. Tijdens het WK van af gelopen week haalde hij snelheden van ruim boven de 100 kilometer per uur, tijdens de Winter X-Ga- mes in Amerika, waar de aangepas te sporters iets meer meetellen, maakt hij jaarlijks de meest specta culaire sprongen... Studio Sport zou een voortrekkers rol moeten nemen. De prestaties op waarde schatten, lak hebben aan de vooroordelen van de kijkers en erover berichten. Al zijn het maar een paar berichten en shots per maand. Dan zappen er maar honderdduizend mensen weg, de rest wordt in elk geval wel geïnfor meerd. Er zou in Hilversum min der krampachtig over gedaan moe ten worden. De aangepast sporters zijn zich er van bewust dat zij ook nog wat werk aan de winkel hebben. Naast het feit dat ze nóg beter moeten gaan presteren - om grote kampioe nen kan men niet heen - zullen ze nóg beter het verhaal achter de sporters moeten vertellen. „Kijk", zei Van der Klooster on langs bij een indoorwedstrijd in Landgraaf, „daar zitten twee Brit ten. Die zijn in Afghanistan op een bermbom gereden. Nu zijn ze op weg goede zitskiërs te worden. En zie je die Spaanse? Zij is als kind slachtoffer geworden van een ETA-bom. Niemand is zielig, maar iedereen hier heeft wel een eigen verhaal." Niet alle kijkers zitten daarop te wachten. Nou en. Tal van anderen zullen wel geïnteresseerd zijn of geïnteresseerd raken. AUSTRALIAN OPEN Robin Haase serveert in zijn partij tegen Andy Roddick. foto Rungroj Yongrit/EPA door Richold Brandsma WINTERBERG - Bij het Europees kampioenschap bobsleeën in Win terberg is het Nederlandse duo Es- me Kamphuis/Judith Vis gisteren knap derde geworden. Een nage noeg perfecte eerste run werd ge volgd door een mindere tweede. Uiteindelijk was de som voldoen de voor de bronzen podiumplek. Het is pas de tweede keer in de ge schiedenis dat een Nederlands bobsleeteam een medaille wint. Kamphuis, voormalig meerkamp ster, en Vis (afgelopen zomer nog tweede op het Nederlands kam pioenschap too meter horden) werden tweede in de eerste run. Het team bereikte na 57.88 secon den de finish in het ijskanaal in Winterberg. Alleen Duitsland 1, met bobkonin gin Sandra Kiriasis en Berit Wiacker, slaagde erin die tijd te overtreffen. Daar had het Duitse duo met 57.66 seconden wel een baanrecord voor nodig. Met een starttijd van 5.75 secon den behoorde Kamphuis/Vis tot de middenmoot. Vooral op het laatste gedeelte van de iets meer dan 1600 meter lange baan maakte de Amsterdams/Rotterdamse combi natie echter heel veel goed. In de tweede run was de starttijd met 5.74 seconden beter, maar het duo gaf in het vervolg veel toe op de concurrentie; 57.90 seconden goed voor een zevende plek. Vis en Kamphuis werden door dat matige resultaat ook gepasseerd door het Amerikaanse duo Shau- na Robock/Valerie Fleming. Behalve een wereldbekerwedstrijd is het treffen in Winterberg een EK. Daar doen de Amerikanen niet aan mee, waardoor Kamphuis en Vis als derde het podium moch ten beklimmen. Na een mindere beurt vorige week in Igls was Kamphuis na afloop op getogen. „De eerste run was eigen lijk foutloos, vooral het tweede deel ging erg hard. We hebben een goede slee en een nieuwe coach, Todd Hayes, die in me gelooft. Dan kan ik op een baan als deze in Winterberg heerlijk mijn gang gaan." Dat lukte in Kamphuis' tweede run minder. „Ik moest vaker corri geren. Bovendien leverden onze concurrenten een perfecte race af." De eerste run in Winterberg werd overschaduwd door een zware crash van het Braziliaanse duo Fa- biana Santos/Daniela Ribeiro San tos. Bij het ongeluk verloor Fabia- na Santos haar helm. Ze werd met aanzienlijke hoofdwonden naar een ziekenhuis gebracht. In Winterberg werd de Duitse San dra Kiriasis met Berit Wiacker Eu ropees kampioen, gevolgd door haar landgenote Anja Schneider- heinze. Esme Kamphuis (rechts) en Judith Vis viei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 36