Buitenbeentjes zijn vaak mikpunt Vissersvoorzitter tempert optimisme zeeland33 Het mooiste van aarde en ruimte op dvd JONGERENONDERZOEK Populaire kinderen worden niet zo snel gepest Deurwaarders overgenomen Vlaketunnel gaat drie nachten achtereen dicht Wild Nature Discovery Channel ruimte en aarde zaterdag 22 januari 2011 door Cornelieke Blok MIDDELBURG - Of je gepest wordt op school hangt mede af van jouw vrienden. Hoor je bij het populai re groepje in de klas, dan word je niet snel gepest. Ga je om met de buitenbeentjes, dan ben je zelf ook vaker een mikpunt. „Sociale status is besmettelijk." Gerine Lodder (25), oorspronkelijk uit 's-Heer Hendrikskinderen, stu deerde onlangs af aan de Radboud Universiteit Nijmegen op een on derzoek naar de invloed van vrien den op pestgedrag bij jongeren. Ze ondervroeg ongeveer achthonderd vierdeklassers van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren en SSG Nehalennia in Middel burg, het Ostrea Lyceum in Goes en het Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. Pesten komt niet veel voor: van de ondervraagde leerlingen gaven en kelen aan regelmatig gepest te wor den of zelf te pesten. Gerine Lodder verzamelde daar naast gegevens over depressieve ge voelens, eenzaamheid, zelfverwon dend gedrag, roken, blowen en al coholconsumptie. „Vrienden lijken heel erg op elkaar in roken, blo wen en drinken. Ze zijn geneigd om anderen uit te kiezen die op ze lijken. Als je bijvoorbeeld in de pauze samen rookt op het school plein, dan raak je eerder be vriend." Bijna de helft van de jongeren (48 procent) heeft wel eens gerookt. Van die groep rookt 38 procent da gelijks. Ook heeft 32 procent van de jongeren wel eens geblowd. Van die groep blowt 10 procent el ke dag. Verreweg de meeste jongeren drin ken alcohol: 73 procent van de jon geren heeft het afgelopen half jaar aan binge drinken gedaan. Dat wil zeggen: vijf drafikjes of meer in korte tijd. Lodder vroeg de jongeren ook naar depressieve gevoelens. Veer tien procent van de ondervraagde jongeren had zo'n hoge score dat er een concreet vermoeden is tot depressie. „Dat is geen schokkend percentage", weet Lodder. „Het komt overeen met andere landen. Ie ziet Vaak dat depressiviteit in de puberteit sterk toeneemt. Het bete kent niet dat deze jongeren altijd depressief blijven. Een groot deel raakt het kwijt." Zelfverwondend gedrag komt ook voor. „Drieëntwintig procent van de scholieren heeft zichzelf het af gelopen jaar een keer verwond. Dertien procent deed dat vaker dan één keer per jaar. Dan hebben we het niet over een muggenbult open krabben. Deze jongeren doen zichzelf intentioneel pijn", zegt Lodder. Tegelijkertijd geeft het grootste ge deelte van de scholieren aan geluk kig te zijn. Op een schaal van 1 tot 7, was de gemiddelde score 5,3. WWW.pZC.nl/W6bwinkGl Voor meer informatie kunt u terecht in onze webwinkel. categorie DVD's en games Levertiid is 5 werkdagen. £\j GOES - Janssen Janssen c.s. Incas so 8c Gerechtsdeurwaarders met vestigingen in in Eindhoven, Box meer, Nijmegen en Maastricht bouwt haar marktpositie verder uit door de overname van het in het zuidwesten van Nederland ge vestigde Buys 8c Partners Gerechts deurwaarders. Alle vijf vestigingen van Buys 8c Partners (Roosendaal, Tholen, Zierikzee, Goes, Schoon- dijke) gaan verder onder de vlag van Janssen 8c Janssen. Deze unieke verzamelbox bevat zes prachtige documentairereeksen uit de alom geroemde Wild-series van de BBC op 12 dvd's. In maar liefst 1700 minuten maken we een wereldreis langs de meest bijzondere dieren, planten en landschap pen die er tot in de verste uithoeken van de wereld te vinden zijn. Nederlands ondertiteld. Adviesprijs 29,95 Lezersprijs 19,95* *Excl. 2,95 verzendkosten Een demonstratie met mosselzaadinvanginstallaties op de Oosterschelde. Goede vangsten wil nog niet zeggen dat ze enkele jaren later ook goede opbrengsten opleveren. foto René Schrier lijk dit gevoel te koesteren. Ik ga niet de overheid de zwartepiet toe spelen, maar ik wil de sector op zijn verantwoordelijkheid aanspre ken. Niet bij alles wat er gebeurt je zelf afvragen wat het voor jou schuift, maar beseffen dat een bru to investering op termijn voor ie dereen op termijn tot netto resul taat zal leiden." Van Damme deed verder een oproep de banden met de garnalenvissers op de Wadden zee aan te halen. Zij moeten ook het nut inzien van het optimalisa tieprogramma, stelde hij vast. SCHORE - Rijkswaterstaat voert werkzaamheden uit aan de tunnel- technische installaties in de Vlake tunnel. Daarvoor wordt de A58 drie nachten afgesloten voor het verkeer in beide richtingen tussen de aansluitingen Yerseke (33) en 's Gravenpolder (35). De afsluitingen zijn van dinsdag 25 tot en met vrij dag 28 januari telkens tussen 22:00 en 05:30 uur. Automobilisten moe ten rekening houden met extra reistijd. Het verkeer wordt tijdens de sluiting omgeleid tussen Yerse ke (33) en 's Gravenpolder (35) in beide richtingen via de N289. Gele borden geven de omleiding aan. Verbazingwekkend, verrassend en indrukwekkend mooi! Deze unieke combinatie van 2dvd's: Step hen Hawking's Universe en Inside Planet Earth, geven u een fascinerende en verbluffende kijk op de ruimteen de aarde. Totale speelduur 260 minuten. Engels gesproken, Nederlands ondertiteld. Adviesprijs 29,95 Lezersprijs 14,95* •Excl. 2,95 verzendkosten door René Schrier YERSEKE - Voorzitter Jos van Dam me van de Vissersvereniging Yerse ke waarschuwt tegen al te veel op timisme over de successen van de mosselzaad invanginstallaties (mzi's). In zijn rede gisteren op de jaarver gadering van de vereniging, gaf hij aan dat de proef met de installaties goed verloopt, maar per kweker wel met wisselend succes. Hij noemde de mzi's een natuuron- vriendelijke techniek die we ook duurzaam hebben gedoopt. Een tij delijke oplossing voor een fictief probleem, vindt Van Damme. En het feit dat er wel successen zijn geboekt wil volgens hem ook niet alles zeggen. Om daar een defi nitief oordeel over te kunnen vel len moeten de mosselen eerst maar eens verkocht zijn en dat is pas in 2012 het geval. Tot dat mo ment is voorzichtigheid, volgens Van Damme, op zijn plaats. Van Damme koppelde er meteen een pleidooi aan voor een optima lisatieronde van de beschikbare kweekpercelen. „Want duur en duurzaam mosselzaad hoort op goede percelen gezaaid en opge kweekt te worden. Het één kan niet zonder het ander." Van Damme riep de mosselsector op ook de hand in eigen boezem te steken: „Eventjes iedereen blij maken gaat niet. We hebben ons zelf overschat door ooit gezamen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 33