Mus geeft eerste plaats niet prijs Hoge Raad geeft Delta gelijk 21 zeeland De zwartkop is de Zeeuwse tuinvogeltip PZC zaterdag Rutte De krant 8 weken voor 24 euro! TUINVOGELTELLING Iedereen kan meedoen aan de jaarlijkse tuinvogeltelling die dit weekend voor de achtste keer wordt gehouden. De huismus is de meest algemene tuinvogel. zaterdag 22 januari 2011 door Maikel Harte Terechte kritiek op minis ter-president Mark Rutte deze week van de Stich ting Nederlands. Zij stu ren de premier binnenkort een brief waarin hij op zijn taalge bruik wordt gewezen. De taalpu risten ergeren zich aan de vele En gelse woorden die de WD'er ge bruikt. Hij moet weer gewoon Ne derlands spreken vinden ze. Vind ik ook. Als we iemand in dit land moeten kunnen verstaan en begrijpen dan is het onze hoogste baas. Als hij zo graag in het Engels politiek wil bedrijven dan had hij maar eu roparlementariër moeten wor den. Ik durf van mezelf te zeggen dat ik best een aardig woordje En gels spreek, maar ik begrijp echt niet wat hij bedoelt als hij zegt dan je vanuit je 'gut feeling' moet regeren en evenmin als hij bijna standaard 'never contemplate de feat', antwoordt op de vraag: 'Wat gaat u doen als het mislukt?'. En als hij het over onze jongens van de krijgsmacht heeft dan noemt hij die A-i, op zijn Engels uitge sproken als "ee wan". De voormalige premier van Bel gië Yves Leterme werd eens door een cameraploeg uitgedaagd de Braban^onne te zingen, maar in plaats daarvan begon hij het Fran se volkslied zingen. Ik begin te vrezen dat Rutte bij de eerstvol gende interland van het Neder lands elftal 'God save the Queen' zal aanheffen. Ik begrijp nu ook waarom hij nog vrijgezel is: vrou wen begrijpen hem natuurlijk niet. Dat is voor mij herkenbaar, want toen ik van het Zeeuwse naar Am sterdam verhuisde was mijn ope ningszin in kroegen nog steeds de zelfde als hier 'van wie bin jie dur één?'. Ook ik heb me tot het algemeen beschaafd Nederlands moeten wenden. Niet dat het hielp hoor, ik versierde nog niemand, maar ze liepen tenminste niet meer di rect na één zin weg. Ik wil dus ook niet beweren dat Rutte met een vrijgezel af zal zijn als hij zijn Engels volledig los zal laten, maar helpen zal het wel. Ek bedoel 'hee chickie' of iets dergelijks, dat is toch een afknapper? COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pze.nl •Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T:0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal <na28) D een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. door Edith Ramakers en René Schrier M et de putter gaat het elk jaar beter, maar ook met het roodborstje, de zwartkop en de tjiftjaf Die soorten hebben een plaats in veel tuinen veroverd. Maar toch staat de mus rotsvast op nummer één, blijkt uit de tuinvo geltelling van 2010. Dit weekend wordt de achtste nationale tuinvo geltelling gehouden. Enkele aardige conclusies uit de uitkomsten van vorig jaar. Amster dam is de enige stad met een stads duif en halsbandparkiet in de top tien. Exoten doen het goed in ste delijk gebied. De huismus is de meest algemene tuinvogel, maar komt slechts in 40 procent van de tuinen voor. De mus leeft in groepjes, gemiddeld zes tot acht mussen, waardoor het totaal aantal getelde mussen hoog is. Hoe meer mensen meedoen, des te beter. Vogelbescherming Ne derland en Sovon Vogelonderzoek verzamelen alle gegevens voor on derzoek en trekken conclusies over de vogelstand. „We verwachten dat er vijftigduizend tellers hun re sultaten mailen naar onze websi te", zegt Harvey van Diek, van Sovon. Ze willen inzicht krijgen in het aantal vogels in een tuin of op een balkon. Vogels die het naar hun zin hebben op een vaste plek. „Vo gels die je herkent aan het gekwet ter", zegt Harvey. De regels zijn simpel. Deelnemers noteren een half uur lang alle vo gels. Voorkom dubbeltellingen. Vul het telformulier in en doe dat nog eens op de website www.tuin- vogeltelling.nl. Van de gegevens wordt ook een Nationale Tuinvo gel Top Tien samengesteld. „Als je weet dat je een grote bonte specht in de tuin hebt, dan kan het zijn, dat je die vogel toch niet ziet in dat half uurtje. Dat is jammer. Maar door deze methode wordt wel een goed beeld geschetst van de vogelstand", merkt Harvey op. Harvey is een vogelaar en hij 'wordt vrolijk van vogels'. Hij laat de koop van zijn huis bepalen door het aantal vogels dat er in de buurt leeft. „Ik wil dat gekwetter horen. We denken dat veel men sen verbaasd zijn over het aantal vogels in hun tuin. Dat zijn et vaak meer dan ze verwacht had den. Dat geeft plezier. Ook daarom houden we tellingen met elkaar." Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink middelburg - Het Duitse energie bedrijf RWE mag geen belang krij gen in de kerncentrale Borssele. Die uitspraak heeft de Hoge Raad gisterochtend gedaan. Delta en Es- sent hebben ieder de helft van de aandelen van EPZ, de exploitant van de kerncentrale. Na de ver koop van Essent aan het Duitse RWE wilden de aandeelhouders van Essent ook de aandelen in de kerncentrale verkopen. Delta hield dat op basis van de statuten van EPZ tegen. In die statuten staat dat de centrale in publieke handen moet blijven. Delta spande daar om een gerechtelijke procedure te gen Essent aan. Sindsdien zijn Del ta en Energy Resources Holding (ERH, de voormalige aandeelhou ders van Essent) verwikkeld in een juridische strijd. De rechter heeft Delta tot dusver in het gelijk gesteld. ERH is daartegen in be roep gegaan. In november stelde de adviseur van het hoogste rechtscollege dat RWE geen belang mag krijgen in de kerncentrale. Ook deze keer wijkt de Hoge Raad niet af van dat zwaarwegende advies. Volgens de Hoge Raad heeft het hof op goede gronden beslist dat Essent voorlopig niet eraan mag meewerken dat haar aandelen in EPZ (de exploitant van de kerncen trale) in private handen komt. Het hof, vindt de Raad, in dit kort ge ding terecht geoordeeld dat de eis in de statuten van EPZ dat de aan delen in EPZ geheel in handen van de overheid moeten zijn, niet in strijd is met regels van Europees recht over vrijheid van vestiging en het vrij verkeer van kapitaal. Energiebedrijf Delta heeft via een persbericht laten weten verheugd te zijn over de uitspraak. Met deze uitspraak is de juridische strijd tussen Delta en Essent/ RWE nog lang niet voorbij. Want er volgt nog een uitspraak in de zo genoemde bodemprocedure. Een definitieve uitspraak kan nog jaren op zich laten wachten. Tot die tijd kunnen de aandelen in de kerncen trale niet worden overgedragen aan RWE. Vogelkenner Ted Sluijter uit Burgh-Haamstede moet even nadenken over een Zeeuwse tuinvogel tip. De top drie wijkt niet zo veel af van die in de rest van het land. Uiteindelijk tipt hij de zwartkop. In Zeeland heb je namelijk - in tegenstelling tot an dere provincies - een grotere kans dat je een zwart kop ziet. Dat is een trekvogel waarvoor het in de overige pro vincies te koud is. „Dat zou ik dan ook de mensen aan willen raden: probeer eens een Zwart kop te spotten." Hoewel het mannetje en het vrouwtje van de zwartkop verschillende kleuren hebben, zijn de over eenkomsten duidelijk. Bij bei de geslachten is de bovenzijde donkerder van kleur en is er een kopkap aanwezig. Bij het mannetje is het verenkleed grijs met een zwarte kopkap, terwijl het vrouwtje een grijs bruin verenkleed heeft met een bruine kopkap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2