cultuur 19 Gehecht aan muzikale vrijheid NATHALIE MATTEAU Canadese zangeres treedt vanavond op in Razzmatazz Kunst en antiek in Veerse kerk China-expositie in Den Haag agenda zaterdag 22 januari 2011 door René de Dreu Nathalie Matteau schrijft en zingt songs die ver der borduren op de cul turele tradities uit de Weimar-periode. Met een rijk arse naal aan overwegend Europese muziekstijlen schildert ze een don ker en melancholiek beeld waarin schoonheid, vreugde en verdriet al tijd samengaan, Matteau treedt vanavond met haar band op in Razzmatazz in Oost-Souburg. Donkere kroegen, rokerige salons, een broeierige sfeer en een klein orkest dat verwachtingsvol een in tro inzet. Accordeon, trombone, saxofoon en tromgeroffel suggere ren het spektakel dat gaat komen, zoals het circusorkest de opkomst plaveit voor clowns, acrobaten of dompteurs. Voor zangers Nathalie Matteau een ideale ambiance om haar donkere levensliederen met veel gevoel voor theatraliteit voor het voetlicht te brengen. Ze balanceert muzikaal tussen het hier en nu en de ergens en ooit verloren herinnering aan de mu ziek uit het interbellum. Lotte Len- ya, Mariene Dietrich en Kurt Weill gaan hand in hand met Tom Waits, Jacques BreiKate Bush en de late Marianne Faithfull. De Ca- nadeese zangeres (42 jaar) en tekst schrijfster raakte al vroeg in de ban van de muziek die klonk in de Berlijnse en Parijse nachten. Ze ging ermee aan de haal en transfor meerde ze tot haar vocabulaire. Sinds een klein jaar woont Mat teau in Brabant „Via internet is en kele jaren geleden een netwerk aan muzikanten in Nederland ont staan. Vanuit Montreal formeerde ik een begeleidingsband waarmee ik in Nederland kon optreden. Ik schrijf teksten, kom met een melo die, maar dat inkleuren en arrange ren van de muziek doe je vooral sa men. Kun je dat met muzikanten doen die op dezelfde lijn zitten en de muzikale ideeën perfect aanvoe len, dan kom je samen tot iets waarin de woorden en noten per fect samenvallen." Matteau hecht aan muzikale vrij heid. Tijdens een studie klassieke muziek (zang) in Montreal over heerste juist een gevoel van beper kingen. „Door een toeval - hevig verliefd op een jongen van Duitse afkomst - kwam ik in aanraking met vooral de Duitse muziek uit de jaren twintig en dertig. Ik kon mij er mee identificeren en het voelde als een bevrijding. In die muziek en al les eromheen zit een hele wereld van emoties, hoop, liefde, teleur stelling en verwachtingen beslo ten. Die passie en intensiviteit in combinatie met het muzikaal en beeldend weergeven daarvan zoek ik altijd op." Haar grotendeels eigen songs lij ken verloren in een tijd die niet meer bestaat. Maar het is meer dan teruggrijpen op één stijl. In vloeden vanuit jazz, blues, chan sons, vaudeville en hedendaagse muziekstromingen doen zich gel den. Het album Bloody Hands In Love uit 2009 met haar Nederland se band Les Hommes Perdus le vert daarvan een mooi bewijs. Ze varieert in haar teksten van Engels via Duits naar Frans en creëert ook daarmee voor ieder lied de sfeer waar het om vraagt. Geest drift en wanhoop krijgen de toon die ze verdienen. De keuze om het donkere lied De Kraaien van André Manuel in het haar eigen geknakte Nederlands te zingen maakt het nog duidelijker een litanie op zowel de dood als het leven. „Zulke teksten gaan er gens over waar iemand zich aan kan vastklampen. Kleine explosies van te grote gebeurtenissen. Het le ven zit in ons met alle vreugde en ellende en dat wil ik eruit halen." Nathalie Matteau Les Hommes Per dus, vanavond in Razzmatazz, Oost-Sou burg. Aanvang: 21.00 uur. veere - In de Grote Kerk in Veere wordt dit weekeinde een kunst-, antiek- en brocantemarkt gehou den. Deze is zowel vandaag als morgen geopiend van 12.00 tot 17.00 uur. Het evenement is een initiatief van drie ondernemers uit Veere. Bij wijze van proef huren zij voor twee maanden de kerk van de Stichting Nieuwe Muziek, die van wege de hoge stookkosten in de winterperiode uitwijkt naar ande re locaties. Vorige maand hielden de onderne mers al een Dickens-kerstmarkt. DEN HAAG - Bij de Haagse Kunst kring (Dennenweg 64 in Den Haag) is tot en met 8 februari de expositie Hollandse kunst - Made in China te zien. Deze omvat de resul taten van de artistieke uitwisseling tussen Nederland en China die op initiatief van GalleryMaritime in Middelburg tot stand is gekomen. In 2009 kwamen Chinese kunste naars naar Nederland om te schil deren. Vorig jaar reisden Neder landse kunstenaars - onder wie de Zeeuwen Ludo van Well en Els Burgers - met hetzelfde doel naar China. Nathalie Matteau: „Het leven zit in ons met alle vreugde en ellende en dat wil ik eruit halen." foto Dominic Gagnon POP AAN HUIS Verras je geliefde met een Valentijns- concert, door een Zeeuwse artiest. Kijk op: www.pzc.nl/popaanhuis. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC op Twitter: twitter.com/pzcredactie tsmmmBBmammmsmmsmmffigmammsamammmmmKm Mèer agendanieuws en de complete bioscoopagenda staan op de website van de krant. OP PAD ZATERDAG 22 JANUARI Burgh Gids Natuurmonumenten Fred van der Werf vertelt verhalen over De Vikingen. Museum De Burghse Schoole, 14.00 uur. Burgh-Haamstede ForestHill-mountainbikewedstrijd. Boswachterij Westerschouwen, 12.30 uur Heinkenszand Open dag Culinair Gilde Zeeland. Meulwegje 3,11.00-16.00 uur. Koewacht Knotwerkgroep. Klapstraat 41, 9.30 uur. Nieuw-Namen Excursie Verdronken Land van Saeftinghe. Bezoekerscentrum, Emmaweg 4, 9.30 uur Zonnemaire Excursie Sterrenkijken bij daglicht. Camping Zonnehoeve, Rietdijk 10,10.00 ZONDAG 23 JANUARI Goes Boekenmarkt vrijmetselaarsloge Scaldis. Beestenmarkt 5, 11.00-13.00 uur. Vflössingeini Eerste Kouwe Klauwe tocht. Ontdekkings reis naar het strand van Vlissingen. Het Arsenaal, 11.15 uur. Westenschouwen Mediteren en onthaasten aan zee. Excursieschuur Staatsbosbeheer, 10.OOu. *Strandjutten langs het Noordzeestrand. Excursieschuur Staatsbosbeheer, 13.30u. PODIUM ZATERDAG 22 JANUARI Goes Presentatieweekend Jeugdtheaterschool Zeeland. 't Beest, 13.30 uur. *Nieuwjaarsconcert van brassband Excel sior. Bethelkerk, 19.30 uur. *Waar Gebeurd, muziekprogramma Boude- wijn en Marcel de Groot. Uitverkocht Theater de Mythe, 20.00 uur. Hulst Leerlingen van Passion4Drums geven een concert. Reynaertland, 19.30 uur. Koewacht Muziekvereniging Eendracht Maakt Macht verzorgt een winterconcert. De Vlaschaard, 20.00 uur. Kraimngein) Veldhuis Kemper. Uitverkocht Ons Dorpshuis, 20.00 uur. Middelburg Tamorra, met de Italiaanse zangers die tij dens de Giro d'ltalia in Middelburg in druk maakten, treedt op. De Vriendschap, 16.30-19.00 uur. *Duinart presenteert: Hans Christian An dersen, familiemusical. 't Spiegeltheater, 20.00 uur. *Violiste Liza Ferschtman speelt solo-so nates bij Muziekpodium Zeeland. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur. *Volendam, de musical'. Stadsschouwburg, 20.00 uur. *Hiphopavond met Fresku en R.Kay Brazz. De Spot, 21.00 uur (zaal open). Oostbürg Ambras brengt liedjes in streekdialect. Le- deltheater, 20.15 uur. Oost-Souburg Zanggroep ZoKantOok treedt op. Nieuw Bachtenpoorte, 19.30 uur. *De Frans-Canadese zangeres Nathalie Matteau staat op het podium met haar band Les Hommes Perdus. Razzmatazz, 21.00 uur. Renesse De cabaretvoorstelling Lammerentoer in Theater aan Zee is geannuleerd. Terneuzen Doris Baaten in de toneelbewerking van de populaire tv-serie Schone Schijn. Scheldetheater, 20.00 uur. *Zeeuwse voorronde Metal Battle, met Dread, Endless Cycle, Legija en Ynfamia. Tevens optreden van het Utrechtse Grind pad, de landelijke winnaars van vorig jaar. De Pit, 21.00 uur. *Stichting Roots presenteert de Ameri kaanse band The Stone River Boys, met Dave Gonzalez (The Paladins). Porgy en Bess, 21.30 uur. Tholen Maarten van Roozendaal treedt op, deze keer solo achter de vleugel. Meulvliet, 20.15 uur. Vlissingen Het Amsterdamse symfonieorkest Het Crea Orkest verzorgt een uitvoering van Derde Symfonie van Gustav Mahler. Sint Jacobskerk, 19.30 uur. *Scheldeblues, met Livin' Blues Xperien- ce, The Blue Clay uit Vlissingen, de Bel gische feestband The Kings Alive en top per John Primer bijgestaan door de Little Boogie Boy Bluesband. Arsenaaltheater, 19.30 uur. *lzzy the Kesstronics uit de VS spelen pure onvervalste rockabilly swing. De Piek, 21.30 uur. ZONDAG 23 JANUARI Goes Presentatieweekend Jeugdtheaterschool. 't Beest, 13.30 uur. Groede Recital Andrea Voets (harp), Marlies van Gangelen (hobo), Isabel Voets (verteller). Grote kerk, 15.00 uur. Middelburg Duinart presenteert: Hans Christian An dersen, familiemusical. Uitverkocht. 't Spiegeltheater, 14.30 uur. Oostburg 'Op De Helling', het toneelstuk over de Scheldewerf in Vlissingen in het Ledel- theater is geannuleerd. Vlissingen Sarah Dupriez (cello) en Tomoko Honda (piano) verzorgen een concert. Atrium Ter Reede, 11.30 uur. *De voorstelling The Class Concert Gi selle van het Bolshoi Ballet in Moskou wordt live in HD-kwaliteit vertoond op groot scherm. CineCity, 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 19