u m 29 wonen vraag antwoord 'Het lijkt erop of mijn kastanjeboom de bloedingsziekte heeft. Wat kan ik daaraan doen' 'Onze Strelitzia groeit prima, maar geeft geen bloemen. Is er een speciale behandeling nodig?' wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 22 januari 2011 Het zware en zwarte hout van de Grenadilboom uit Tanzania en het noorden van Mozambique is populair onder instrumenten bouwers, vanwege de dragende klank. Als je van hetzelfde hout een tafel wilt maken, ben je alleen al voor het materi aal een paar duizend euro kwijt bent. Grena- dilhout kost namelijk minimaal 18.000 euro per kubieke meter. Wie zo'n tafel niet kan betalen, is aangewezen op de techniek van het fineren. Van het hout wordt een dunne laag gehaald, die vervolgens op een veel goedkopere houtsoort wordt geplakt. Als het goed wordt uitgevoerd, is de tafel nauwe lijks van echt te onderscheiden. Fineren werd.door de Egyptenaren al toege past om doosjes te versieren. Kleine, dunne stukjes hout werden als een mozaïek in de deksel van een doos 'ingelegd'. Na de uitvin ding van lijm werd het opleggen van fineer ook mogelijk, waarna het ook in de meubel industrie werd geïntroduceerd. De tweede helft van de vorige eeuw kreeg fineren een slechte naam. Om kosten (en gewicht) te be sparen, werd samengeperst hout gebruikt als ondergrond, waarop vervolgens een kunststoflaag met houtprint als fineer werd geplakt. Denk aan de goedkoop ogende cara vaninterieurs en loslatende aanrechtbladen. Sindsdien staat fineren dan ook vooral be kend als zeer goedkoop nephout. Fineren wordt nog steeds veel toegepast in de meu belindustrie, maar fabrikanten hangen dit niet aan de grote klok vanwege die slechte Zeg 'fineer' en velen denken aan het slecht afgewerkte interieur van een caravan uit de jaren tachtig van de vorige eeuw. Onterecht. Dankzij de techniek is het juist mogelijk meubels de uitstraling te geven van hout dat anders te duur zou zijn. En je kunt het nog zelf doen ook. door Cor-Peter Pasma Fineren geeft meubels 'dure' uitstraling. naam. Toch heeft elk groot merk wel een stoel of tafel die voorzien is van fineer. Fineren is in de kern altijd hetzelfde geble ven en is na wat oefening goed zelf te doen. In fabrieken wordt het fineer nu vaak aange bracht in een vacuümpers. Maar wie een beetje handig is, komt met strijkbout, hout- lijm en de nodige oefening al een heel eind. Fineren leer je het beste door oefening. Be gin dus niet direct met al te ingewikkelde onderdelen, maar houd het bij kastdeurtjes. Als eerste is er de keuze voor het fineer zelf. Naast de keuze uit honderden houtsoorten zijn er drie verschillende: gezaagd fineer, ge stoken of snijfineer en schilfineer. Gezaagd fineer is de oudste, meest kostbare vorm, omdat relatief veel materiaal verloren gaat. Het wordt meestal gebruikt bij duurdere houtsoorten, omdat kleur en eigenschap pen behouden blijven. Voor gestoken of snij fineer wordt het hout eerst voorbehandeld, waarna het van de boomstam wordt afgesto ken. Het wordt ook wel edelfineer ge noemd, omdat de vlamstructuur van het hout behouden blijft. Het wordt veel toege past in de meubelindustrie. Wie voor het eerst fineert, kan het beste schilfineer nemen. Dat is goedkoper en in grotere breedtes te koop. Prima om te begin nen. Voor het fineren van een kastdeurtje is het het beste het fineer al zo'n beetje op maat te snijden, zodat het verwerken later makkelijker is. Let op dat het mes niet 'mee genomen' wordt door de houtnerf en daar door het hele stuk fineer bij het vuil kan. Hoewel er verschillende lijmtechnieken zijn (zie www.af.nl), is het voor amateurs het makkelijkst om een witte houtlijm op water basis te nemen (PVAC). Breng dit zowel op de kastdeur als op het fineer aan 'en laat de ze een half uur los van elkaar drogen. Breng vervolgens het fineer op het deurtje aan - voorzichtig, want door de lijm kan het fineer zijn kromgetrokken - en strijk dit er vervolgens met een hete strijkbout op vast. Begin in het midden en besteed daar na extra aandacht aan de randen. Gebruik verder het liefst een strijkbout met een teflonlaag. Vervolgens hoefje alleen nog de randen netjes af te snijden en je kastje ziet er totaal anders uit. Let op dat je ook de an dere kant van het kastje doet, anders bestaat het risico dat deze kromtrekt. Voor grotere oppervlakten geldt dat nog veel meer. Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Informatie Goede handleidingen voor het fineren: www.af.nl/voor- raad/fineer/fineerles/ Voor het samenvoegen van verschillende stroken fineer: www.woodworking. nl/viewtopic.php?f=5&t=155 Voorbeelden van meer dan 100 verschillende houtsoorten: www.leeuwenburgh.com door Bauke Boersma redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 S. Proust heeft een kastanjeboom en ziet verschijnselen die aan de bloedingsziekte doen denken. „Als dat zo is, wat kan ik er dan tegen doen?" „Kastanjes hebben het de laatste twintig jaar te verduren", weet deskundige Romke van de Kaa. „Eerst was er de mineermot. Kastanjebomen gaan er niet dood aan, maar als het blad halverwege de zomer al verdord en leeggegeten is, verzwakt de boom. Daarna kwam de dodelijke bloedingsziekte. De ver wekker is de bacterie Pseudomonas syringae en de ziekte is (nog) niet te bestrij den. Omhakken dus, ook om te voorkomen dat andere bomen besmet worden. Lichtpunt: de rood- bloeiende paardenkastanje lijkt van de ziekte geen last te hebben, even als enkele wilde soorten. Dat geeft geen hoop voor Proust, de meege stuurde foto's duiden ontegenzegge lijk op de zwarte kastanjedood." De familie Wijdemans nam in 2006 van Madeira zaden mee naar huis. Eén daarvan, Strelitzia, groeit prima, maar geeft geen bloemen. „Als de vorstperiode komt, gaat de plant naar binnen. Om de vier, vijf weken gaat vloeibare plantenmest bij het water, maar 's winters niet. Heeft de plant speciale behandeling nodig?" „Het is moeilijk raden waarom hij niet bloeit", zegt expert Romke van de Kaa. „De paradijsvogelplant of Strelitzia moet 's winters niet te koel staan, beslist niet kouder dan 10 graden. Ook moet hij niet te vroeg weer naar buiten en daar moet hij op een zo warm moge lijke plek staan. Hij heeft veel water nodig, maar het is geen moerasplant. Om bloei te krijgen, is mest nodig met veel ka lium en fosfor, maar met weinig stik stof. De familie Wijdemans moet zelf bepalen aan welke voorwaarden niet (helemaal) wordt voldaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 105