u 27 wonen ratten en slangen weg, maar kunnen helaas niet klussen wonen@wegener.nl I 024-3650509 Zaterdag 22 januari 2011 (z66 ZOfcTj£,ONté HftTKASSéN Z»)N PtPft illustratie www.energiesparen.be De jaarafrekening van de energieleverancier viel al weer op de mat. Voor som migen was dat schrikken. Wellicht is het een laatste zetje om te gaan besparen op energie. Zelfs nu sinds de jaarwisseling de subsi diekraan is dichtgedraaid. Begin dit jaar lanceerde Vereniging Ei gen Huis (VEH) de campagne Local warming, met een knipoog naar global warming. Aan de opwarming van de aarde kunnen we op huiselijke schaal best veel doen. Op de website www.lo- calwarming.nl staat een test met vragen als: 'Tocht het weieens in huis en zit er schimmel op de muren' en 'Heeft u 's avonds op de bank weieens een de ken of vest nodig?' Na het invullen van de test 'vertelt' de website hoe het er voor staat met de woning. Is het een tochtige hut of juist een comfortabel pa radijs? Uiteraard probeert VEH de woningbe zitter vervolgens over te halen tot het la ten doen van een local warming check door een van hun energieadviseurs (250 euro voor leden). De isolatiecam pagne is niet voor niets opgezet. Maar werd de Maatwerkadviseur (voorheen EPA-adviseur) vorig jaar nog vergoed, tegenwoordig moet hij uit eigen porte monnee worden bekostigd. Uit onderzoek van VEH blijkt dat veel huizen van vóór 1970 door slechte isola tie minder energiezuinig en minder comfortabel zijn dan mogelijk is. Voor al optrekkende kou, tocht en vocht wor den geaccepteerd omdat ze nu eenmaal bij een oud huis horen. Maar dat hoeft niet. Als de woning beter en slimmer is geïsoleerd, kan de deken weer naar zol der en de energierekening omlaag. Maar hoe pak je dat aan? Een deskundi ge inhuren kan handig zijn, maar door zelfkritisch te kijken en de handen uit de mouwen te steken, kan de woning ook al veel energiezuiniger worden. Vol gens Milieu Centraal kan isoleren veel opleveren, maar het is tegelijk ook een je huis mr re \SOL^^ Ventilatie Denk niet alleen aan isolatie, maar ook aan ventilatie. Dat is belang rijk voor de gezondheid. Ventilatie beperkt het vochtgehalte en de concentratie schadelijke stoffen binnenshuis. Toen huizen nog niet zo goed geïsoleerd waren, gebeurde dat vanzelf via naden en kieren. In een moderne woning is een actieve ventilatie echter noodzakelijk. Isolatiemateriaal Isoleren kan bijvoorbeeld met piepschuim, glas- of steenwol. Daar naast zijn er moderne materialen, zoals Iso-Easy, vezelvrije, niet jeu kende isolatiepanelen die al zijn afgewerkt. Gloednieuw in Nederland is het milieuvriendelijke isolatiemateriaal Metisse, een van oorsprong Frans isolatiemateriaal, gemaakt van oude en versleten spijkerbroe ken. Het Tilburgse bedrijf VRK Isolatie heeft het onlangs op de markt gebracht. Overigens ontlopen de verschillende isolatiematerialen elkaar qua mi lieubelasting weinig, in vergelijking met de energiebesparing die isola tie oplevert. Meer informatie: www.isoeasy.nl www.lerelais.org/isolatiemetisse forse kostenpost. Helemaal omdat er momenteel vanuit de overheid geen subsidies meer beschikbaar zijn. Som mige provincies hebben nog wel een subsidieregeling voor isolatiemaatrege len in de woning. Milieu Centraal zette eind vorig jaar de website www.verbeteruwhuis.nl op. Woningeigenaren kunnen er testen hoe het huis nog energiezuiniger en comfortabeler kan worden gemaakt. Na het invullen van het bouwjaar, het type woning, het aantal bewoners en de op pervlakte, is een redelijke inschatting te maken van de meest lucratieve verbeter mogelijkheden. De inschattingen van de site over de eigen woning geven een benadering van de energiezuinigheid zonder onderzoek ter plaatse. Al kan be zoek van de energieadviseur wel nuttig zijn. Vooral bij zaken waarvoor extra kennis nodig is. 'Als u bijvoorbeeld HR++ glas plaatst in een slecht geïso leerde woning, dan kan vocht neerslaan op koude plaatsen, zoals vloeren', waar schuwt Milieu Centraal. Let op: niet alle adviseurs zijn gecertifi ceerd om een energielabel aan de wo ning toe te kennen. Én dat wordt steeds belangrijker, want minister Donner is van plan uiterlijk per 1 januari 2013 straffen uit te delen als bij de verkoop of nieuwe verhuur van woningen geen energielabel wordt geleverd. Welke isolatiemaatregelen op de wo ning van toepassing zijn, hangt aller eerst af van de isolatie die al in de wo ning aanwezig is. Maak dus eerst een volledige inventarisatie of laat dat doen. Woningen van vóór 1975 mogen dan bij de bouw niet (of nauwelijks) zijn geïso leerd, mogelijk is er later isolatiemate riaal aangebracht. Ga daarom per onder deel na wat de situatie is. Tips en handige websites zijn er te over. Maak bijvoorbeeld op www.energielas- tenverlager.nl eens een energiebespa ringsplan. Of kijk op www.bespaar- daar.nl voor meer informatie over ener giebesparende maatregelen, waaronder isoleren. Wie eenmaal op een rijtje heeft wat er moet gebeuren qua vloer dak, raam- en muurisolatie, zal de kos ten berekenen en bekijken in hoeveel tijd de investering terug is verdiend. Liever niet zelf aan de slag met isolatie materialen? Dan zijn er talloze bedrij ven die dit voor hun rekening nemen. En daarbij kun je nog wél profiteren van overheidssteun: tot 1 juli 2011 is de btw voor renovatie en herstel van wo ningen die minstens 2 jaar oud zijn nog verlaagd tot 6 procent. Het verlaagde btw-tarief is van toepassing op zowel ar beidsloon als gebruikte materialen, maar niet meer voor het aanbrengen van isolerend glas. H Meer informatie: www.duurzaamthuis.nl/laag-btw-ta- rief-voor-isolatie www.energiecentraal.nl www.localwarming.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Het huurhuis van Linda de Beer en haar gezin in Vientiane, Laos. foto's LdB fond gemaakt worden. Daar dron gen we al langer op aan, maar er gebeurde niets. Tót vlak voor de va kantie het plafond in de woonka mer naar beneden kwam. In de va kantie zou het gebeuren, 'dan was het niet erg als het rommelig was'. Het is nu nog steeds niet af.." Ach joh, nog goed een jaar en dan is dat ook verleden tijd, toch? „Als het goed is, is ons eigen huis dan af. De grond is betaald, het geld voor de rest is ook geregeld." Geen gedoe met vergunningen? „Nee, je moet alleen de tekening Tekening van het te bouwen huis. wie Linda de Beer (31), getrouwd met Pany Silavong (37), moeder van JJ (6) beroep zij: leerkracht, hij: sportassi- stent eerder Tilburg nu Vientiane, hoofdstad van Laos (sinds augustus 2003, tussendoor een jaar Sri Lanka) ter goedkeuring voorleggen aan het dorpshoofd. Lever je die 'ge woon' in, dan komt-ie onderop de stapel. Doe je er wat geld bij, dan ligt-ie in het midden. Doe je er nog wat meer geld bij, dan komt- ie bpvenop. En komt eenmaal de goedkeuring, dan kun je er nog Pany Silavong, JJ en Linda de Beer. van alles aan veranderen hoor." Nu maar bouwen. Maar toch niet op de Laotiaanse manier? „Eerst wel. Steeds als je geld hebt, een paar stenen kopen... Dat wilde mijn man, die ik ontmoette toen ik in Laos ging werken, graag. Maar ik weet hoe dat gaat. De mensen tegenover ons begonnen zes jaar geleden met bouwen, zet ten er destijds een tijdelijk hutje neer en daarin wonen ze nu nog... Met behulp van een lening doen we het nu dus in een jaar tijd, hè." Nu maar hopen dat jullie er nog heel lang van kunnen genieten. Al is in Laos de levensverwachting niet hoog. „Klopt. En dat is ook goed te ver klaren. Vooral in de buitengebie den hebben mensen weinig toe gang tot medische voorzieningen, de meeste mensen hebben nog nooit van een dokter gehoord. Als een van ons iets ernstigs man keert, gaan we naar Thailand. Hier heb je weinig ziekenhuizen." Desondanks nog steeds gelukkig met Laos en haar bevolking? „Jazeker. De mensen zijn heel laid back, relaxed. Dat past wel bij mij. 'Maakt niet uit' is een gevleugelde uitdrukking hier, vergelijkbaar met het Spaanse mahana. Al zijn Spanjaarden vergeleken met Laoti- anen heel erg snel, ha, ha..." Reageren en aanmelden? redactie.wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 103