3 3 Van tochtige hut tot warm paradijs wonen De honden houden de Vrouwentranen hebben?! Zwevende bloempot Zaterdag 22 januari 2011 wonen@wegener.nl 024-3650509 O s 7S. Wie naar een tuincentrum gaat voor een Lampro- capnus, loopt kans zonder plant thuis te komen. Lamprocapnus is wat altijd Dicentra heette. Maar nieuwe inzichten leiden tot nieuwe botanische namen én tot verwarring. Want veel planten hebben nu een nieuwe en een oude naam, die door elkaar worden ge bruikt. Gebruik de Neder landse naam zou je den ken, maar dat is geen wa terdichte oplossing. Want wat vroeger Dicentra spec- tabilis was, heeft in het Nederlands geen twee, maar tig namen: Mariatra- Gebroken Hartje, de Dicentra nen, Tranend Hart, Jezus- spectabilis. foto Romke van de Kaa in-het-biezen mandje, le- zus-in-het-bootje, Vrouwentranen en Gebroken Hartje zijn er een paar van. Houd het voorlopig maar op Dicentra spec- tabilis zou ik zeggen, dan heb je de grootste trefkans. Dicentra spectabilis houdt van een koele standplaats en komt in het voorjaar boven de grond, met stengels die door zichtig zijn als glas en die bij de minste aanraking afbreken. Het is dan ook verbazend die breekbare groeipunten uit te zien groeien tot een stevige pol van meer dan een halve me ter hoog. Op een koele, niet te droge standplaats is het een van de meest betrouwbare en langlevende tuinplanten. Het blad is bijna varenachtig, de bloemstengels staan hoog boven het blad en buigen gracieus naar alle kanten. Sierlijker is moeilijk denkbaar. Het Gebro ken Hartje bloeit met rozerode bloemen, die aan korte bloemsteeltjes aan de overhangende stengels bengelen. Wie de bloem omdraait en de bloembla den uit elkaar trekt, kan met de nodige fantasie een figuurtje in een bootje of in een badkuip ontdek ken. Het Gebroken Hartje is een goede snijbloem. Wie maar één pol Dicentra's in de tuin heeft, zal de bloemen niet gauw voor boeketten plukken. Maar wie meerdere pollen plant, kan daarvan plukken zonder de plant al te veel te plunderen. Temeer om dat één pol wel twintig bloemstengels produceert. De witbloeiende Dicentris spectabilis Alba is zeldza mer dan de rozebloeiende plant, maar minstens zo mooi. Bij deze plant zijn de bloemen ivoorwit met een groene zweem en, zoals bij alle echte albino's, is het blad lichter groen van kleur dan het grijsgroene blad van de rozerode vorm. Daardoor is Dicentra spectabilis Alba ook zonder bloemen onmiddellijk te herkennen. Naast het roze en witte Gebroken Hart is er nu ook een goudbladige vorm: Gold Heart. Het blad daarvan is prachtig goudgeel, een lust voor het oog. Tótdat de roze bloemen verschijnen: de combinatie van roze met geel doet pijn aan de ogen. Dicentra's hebben veel voordelen en één nadeel: ze stoppen er vroeg in het seizoen mee. De bloei duurt van eind april tot eind mei. Tegen het einde van juni begint de plant te verdorren. Hij gaat in zomerrust en laat de tuinier met een flinke k(r)ater achter. Onderken dit probleem en houd wat zaad van eenjarigen achter de hand om het ontstane gat te vullen. Vlijtige liesjes zijn goede vullers in de schaduw. Hoe leg je een tuintje aan als je in een huis woont zonder buiten en zonder balkonnetje? Dat doe je met bloempotten. Je kunt ze heel gewoontjes aan de venster bank hangen, maar deze bloem potten zijn veel leuker. Eva Broekhuijse en Iris Hiddink ko men beide van de Design Aca demy in Eindhoven. Ze werken sinds vijfjaar samen als Lady Pe nelope. Ze ontwikkelden Twinzz, een zwevende bloempot waarvan de ene helft aan de bin nenkant van het raam zit en de andere helft aan de buitenkant. Stevige magneten houden de pot ten, die ontworpen zijn voor dubbel glas, op hun plek. Een leuke oplossing voor al die mo derne huizen met veel glas. De potten zijn te koop inde kleuren wit, antraciet en rood en kosten 29,95 euro per stuk. Meer informatie of bestellen: EX twinzz-order@ladypenelope.nl Tochtig of schimmelig huis? Tijd om beter te isoleren. Beperk global warming door te werken aan local warming. Allerlei adviseurs, websites, bedrijven en organisaties staan klaar om daarbij te helpen, door Suzanne Dijkstra Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen, bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. door Bauke Boersma Elke dag Aziatisch eten: bofkont! Linda de Beer: „De Laotiaanse keu ken lijkt erg op de Thaise: veel chi li, kleefrijst. Heerlijk, maar ik sla wel eens over. Want soms is het mij echt té heet! Als bij Laotiaanse vriendinnen de rook uit de oren komt en ik vraag of het te spicy is, zeggen ze 'nee'. Dat menen ze dan ook, maar ik weet dan wél dat ik die keer wat anders moet nemen." Op zo'n moment verlang je natuurlijk hevig naar boerenkool en rookworst „We eten ook westerse dingen. Pas ta bijvoorbeeld. En de pizza is hier in opkomst. Maar... daar moet dan veel chili overheen, ha, ha. Soms maak ik hutspot, want wortels en uien zijn hier volop aanwezig." Dan moet je zeker wel eerst al dat on gedierte uit de keuken jagen. „Het is lastig het heel kleine spul buiten te houden, maar verder... We wonen vlak bij een markt, er zijn veel ratten in de buurt. En sommigen klagen over slangen. Maar meer dan een keer een dode slang en een slangenvel hebben wij nooit in onze tuin gevonden. Wij hebben twee honden, die hou den al dat gespuis op afstand." Konden die twee maar klussen en jul lie huis in goede staat houden... „Tja, maar dat moet de verhuurder toch echt doen. Laotianen onder houden hun gebouwen, huizen en parken niet, mede daardoor ver paupert alles snel. Ze zien niet in dat een likje verf zo nu en dan he lemaal geen kwaad kan." Maar een instortend plafond is van een heel andere orde. „We zijn net terug van vakantie in Thailand. In die tijd zou ons pla-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 102