81 buitenland Belgen roepen om einde aan gepalaver Ook Aristide maart Tsjetsjenië herstelt KABINETSFORMATIE Zuiderburen lijken langzaam geduld te verliezen Eerste democratisch gekozen president Haïti Ierland gaat op 11 maart naar de stembus Gervan Unen www.zeelandstemt.nl Tunesiërs blijven protesteren vrijdag 21 januari 2011 mmitëiisföMmmBii De laatste weken lijken steeds meer Belgen te protes teren tegen het uitblijven van een regering. De veel heid aan oproepen onvrede te laten blijken neemt toe. door onze correspondent Hans de Bruijn Eigenlijk heeft het nog lang geduurd. Zeven maanden al sleept de Belgische kabi netsformatie aan, maar de meeste Belgen 'laten het niet aan hun hart komen', zoals dat in het Vlaams heet. Kortom, ze halen er de schouders over op. Belgen zijn een geduldig volk. Maar langzaam komt de kentering. De laatste we ken is een heuse protestbeweging op gang gekomen. Een breed volksprotest is het nog niet. Maar het is opvallend hoe veel studenten, artiesten en com mentatoren roepen 'genoeg is ge noeg'. Met een 'belgicistische' in slag. Dat wil zeggen: zij moeten niets hebben van het Vlaams-na- tionalisme, dat Vlaanderen en Wal lonië onafhankelijker wil maken en de Belgische staat zo zwak als maar kan. „Tegen de tweedeling van het land", is een leuze. Het begon met de Waalse acteur Benoit Van Poelvoorde, die onder het motto 'Eerst regeren, dan sche ren' mannen opriep hun baard te laten staan zolang er geen regering is. Toen riepen studenten in Brussel via website 230111.be op tot een be toging komende zondag. Daar heb ben zich al 20.000 mensen voor ge meld. Een reclamemaker riep op om via een website 'virtueel' te gaan kam peren op de stoep van de Wetstraat, het Belgische parle ment. Duizenden tekenden in. „We vragen politici te doen waar voor zij gekozen zijn en waarvoor wij ze betalen", zegt reclamema ker Geoffrey Hantson. „Anders ei sen wij ons geld, de subsidies aan de partijen, terug." mmmmmmmm Vanavond houden Vlaamse kun stenaars een happening in de Brus selse Vlaamse Schouwburg. Actri ce Maaike Neuville hekelt de 'natio nalistische kramp' in Vlaanderen „Wij zijn ongerust over het separa tisme." Waarmee de actie vooral gericht lijkt tegen de Vlaams-natio nalistische N-VA van Bart De We ver. „Zie het als een uitgestoken hand naar Wallonië", zegt Neuvil le ook. Toch zeggen de organisato ren politiek neutraal te zijn. „Lie ver een regering waar ik tegen kan zijn, dan géén regering", zegt een van hen. „We hebben genoeg van het gepalaver." Het helpt natuurlijk niet als Joëlle Milquet, leidster van de Waalse christen-democraten, zegt te ho pen 'dat deze burgerbeweging zal leiden tot een eind aan de Vlaam se blokkades'. Geen van de actievoerders heeft aangegeven wat er in het regeerak koord moeten komen. „Wat we aan de kaak stellen, is algemeen ge- brek aan daadkracht en goede wil", zegt een organisator van de betoging van zondag. Voormalige president popelt om ballingsoord Zuid-Afrika te verruilen voor zijn land. Hij zegt Haïti te willen dienen op het gebied van onderwijs. Amerika reageert nog afhou dend op schrijven Aristide aan zijn aanhangers. PORT-AU-PRINCE - Na ex-dictator Jean-Claude 'Baby Doe' Duvalier lijkt ook de vroegere president Jean-Bertrand Aristide zich op te maken voor een terugkeer naar Haïti. In een e-mail aan zijn aan hangers laat Aristide weten dat hij DUBLIN - In Ierland worden op 11 Brian Cowen maakte dat gisteren parlementariërs van zijn eigen par- maart parlementsverkiezingen ge- bekend. Zijn poging om vertrok- tij Fianna Fail, werd geblokkeerd houden. De geplaagde premier ken ministers te vervangen door door coalitiepartner De Groenen. na zes jaar Zuid-Afrikaanse balling schap popelt om terug te keren. „Wat mij betreft, ik sta klaar", al dus Aristide. „De bedoeling is dui delijk: ik wil bijdragen door mijn Haïtiaanse zusters en broeders als eenvoudig burger te dienen op het gebied van onderwijs." Het bericht werd door een woord voerster van Fanmi Lavalas, de par tij van Aristide, bevestigd. Volgens Maryse Narcisse wil Aristide ook om medische redenen terug. Hij is in ballingschap zes keer aan zijn ogen geopereerd en lijdt volgens ei gen zeggen in de winter, die in Zuid-Afrika in juni begint, 'on draaglijke pijn', die tot verdere De SP gaat voor minder prestigeprojecten, minder aantasting van ons landschap en minder dure bestuurders, maar voor méér leefbaarheid, kleinschalige zorg en gratis openbaar vervoer. Lijsttrekker SP Provincie Zeeland TUNIS - Voor het kantoor van de par tij van de gevluchte Tunesische pre sident Ben Ali schreeuwen demon stranten leuzen. Honderden mensen protesteerden tegen de nieuwe rege ring omdat ze vinden dat deze nog te veel ministers heeft uit het oude regime. Militairen vuurden enkele door onze correspondent Olaf Koens GROZNY - „Vijf jaar geleden? Toen had ik niet eens gedacht dat ik nog zou leven. Maar we zijn er nog alle maal, maken muziek en genieten van iedere dag." Marad (40) is de zanger en gitarist van G-Town, een Tsjetsjeense band die dagelijks repeteert in een oude garage in het centrum van Grozny. „We geven bijna geen con certen. We spelen gewoon voor onszelf', vertelt hij. De vijfkoppige formatie speelt blues en rock. Van Johnny Cash tot AC/DC. Sommige versterkers en gitaren hebben de mannen zelf gemaakt, de rest is van hun scha mele budget bijeengeschraapt. „We hebben allemaal een andere achtergrond. Onze gitarist is het hoofd beveiliging bij de overheid, anderen zijn ingenieurs, of doen zaken. Het allerbelangrijkste is dat we hier de muziek kunnen spelen waar we van houden. Noem het maar een vorm van therapie." Tsjetsjenië maakt zich op voor de komst van Ruud Gullit als trainer van Terek Grozny. Hij zal goed gaan verdienen in een land waar na twee bloedige oorlogen het nor male leven maar langzaam op gang komt. Op het centrale plein in Grozny kan de trainer momen teel nog naar de kermis. Jongeren slaan hier om het hardst op boks ballen, kinderen vliegen in draai molens. Op de hoeken van het plein houden bewapende militai ren wel een oogje in het zeil. Op last van de toenmalige Russi sche president Vladimir Poetin hebben de Russen in 2007 de macht in handen gegeven van een selecte groep Tsjetsjenen onder lei ding van 'president' Ramzan Kady- rov. Het leger trok zich grotendeels terug. Kadyrov, voormalig rebellen leider, regeert met harde hand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8