261 zeeland Zwarte dag voor natuur Getuigschrift voor Antonie BEZUINIGING 13 miljoen euro tekort brieven Katinka Polderman krijgt Lions Kunst Cultuurprijs vrijdag 21 januari 2011 door Edith Ramakers middelburg - De natuur is terug bij at Het Rijk bezuinigt bijna 380 miljoen euro op de groene ruimte. Dat blijkt uit de meerjaren rijksbe groting. Voor natuurontwikkeling blijft nog 190 miljoen euro over. Door deze bezuiniging kan Zee land de natuurontwikkelingsplan nen van de Ecologische Hoofd Structuur (EHS) slechts tot 75 pro cent afronden. Maar zelfs dan heeft de provincie nog 13 miljoen euro nodig om de verplichtingen met onder andere landeigenaren voor grondaankoop na te komen. „We moeten het EHS-programma zeer sober uitvoeren", zei gedepu teerde Frans Hamelink in de com missie voor de Groene Ruimte. Zeeland zal volgende week de hand moeten ophouden bij staats secretaris Henk Bleker voor die 13 miljoen euro. Of de provincie dat bedrag ook krijgt, is maar de vraag. Want ook de overige provin cies willen geld zien voor de na tuurprojecten die 'in de pijplijn' zitten. Het huidige kabinet ver deelt het tot 190 miljoen euro ge korte bedrag over alle povincies. In de vorige kabinetten werd de af- Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Kernafval Als reactie op het artikel over het onderzoek om kernafval op te slaan in de kleilagen vroeg ik mij af waarom we niets vernemen over het onderzoek om dit afval totaal te recyclen. Zeker weten dat hier aan gewerkt wordt. 25 jaar geleden was het een veel groter probleem. Volgens mij is het kernafvalpro bleem over, 40 jaar opgelost en wordt alles wat overblijft uit de kerncentrales weer hergebruikt of afgebroken tot een veilige stof. Dus hoeft er dan niets meer opgeslagen te worden en wat tot dan opgesla gen is, wordt hergebruikt. Adrie de Ruiter Zuidweg 5, Bruinisse Tunesië Als men moet kiezen tussen een politieke organisatie of humanitai re organisatie dan kiest het volk voor de humaniteit. De politiek moet weten dat zij het volk niet meer dienen naar eer en geweten. Het volk vond het genoeg en de po litiek verloor de macht. Het leger van Tunesië is trouw aan zijn volk en niet aan de machthebber. Jam mer dat in in bijna elk land het volk danst naar gelang de politieke willekeur. Tunesië kan een voor beeld zijn in het veranderen van een kapitaalmaatschappij naar een humane maatschappij waar de be- spraak gemaakt of gehandhaafd om in 2020 meer dan 750.000 hec taren aan natuurgebieden bij de EHS te laten behoren. De EHS werd in 1990 gepresen teerd als de ruggengraat van de na tuur, waardoor het uitsterven van dieren en planten voorkomen zou worden en de natuurgebieden hun waarde zouden behouden. Voor Zeeland betekende dat er 5372 hectare nieuwe natuur aange legd zou worden, daarvan is de helft verwezenlijkt. Voor het 'laatste' kwart is 13 miljoen nodig. Natuurorganisaties, zoals Natuur monumenten en stichting Het Zeeuwse landschap, gingen met bloedend hart akkoord met het voorstel van de commissie. „Het is een inktzwarte maatregel voor de natuur. Het is onbegrijpelijk dat er zo gemakkelijk afstand gedaan wordt van de EHS", zei Marten Hemminga van Het Zeeuwse Landschap. Door deze bezuinigingsmaatregel is de provincie niet meer verplicht om land op te kopen van boeren die in het EHS-gebied wonen. Niet alle boeren zijn daar blij mee. Ze konden hun grond verkopen in ruil voor betere landbouwgrond. langen van de bevolking meer ge wicht hebben dan een paar dui zend jetsetters met hun financieel gekonkel. Het volk staat op en wil dat zijn belangen worden behar tigd door hen die voor hun naas ten zorgen. Laat ons nadenken wie wij de teugels toevertrouwen. Abko Paauwe 's-h-Hendrikskinderenstraat 63, Goes Goeree bij Zeeland Op initiatief van D66 is dit stok paardje (Goeree bij Zeeland) tij dens verkiezingstijd weer eens van stal gehaald. Logisch is deze visie als het gaat om de geografische in valshoek. Menigeen in ons land denkt ook nu al dat Ouddorp Zeeuws is. Hebben de vrijzinnig li beralen zich echter gerealiseerd dat de politieke verhoudingen danig door elkaar worden geschud en dat een partij met fundamentalistische trekjes SGP) een relatief grote in vloed krijgt op ons bestuur? Deze partij gniffelt al stilzwijgend als de PW voor hen de islamitische appe len uit de mand haalt. Jaap den Hollander Deltaweg 17, Haamstede Vergoeding door Jan van Damme Rob van Eijkelenburg (D66) vraagt de Middelburgse raadsleden af te zien van een verhoging van de ver goeding voor het raadswerk. Is hij misschien vergeten dat er in de raad van Middelburg mensen zit ten die ondanks dat zij beloofd heb ben dat zij een groot deel van hun vergoeding aan hun partij zouden overmaken ervoor gekozen hebben om hun zetel inclusief de vergoe ding te behouden. IJdele hoop. Kees de Roos Clijverstraat 27, Vtissingen middelburg - Vereerend getuig schrift van getrouw schoolbezoek. Voor Antonie Huizen. Datum: 18 oktober 1878, in Baarland. Uitgege ven door de Provinciale Staten van Zeeland. Met een provinciewapen en een gekroonde beeltenis van Prins Hendrik (1820-1879), de der de zoon van koning Willem II en Anna Paulowna. In de rand verder verbeeldingen van de seizoenen, koophandel, landbouw en stoom-, wind- en waterkracht. Jan Trimpe (61) in Middelburg kreeg het getuigschrift twee jaar ge leden uit de nalatenschap van zijn tante Jannie - eigenlijk Janna. Sindsdien is hij op zoek naar nako melingen van de gelukkige scho lier Antonie Huizen. „Want de prent heeft niets met mijn familie te maken", zegt Jan Trimpe: „Mijn tante nam in de jaren 1955 een winkel met inboedel over op de Grote Markt in Goes, waar nu het Finse winkeltje zit. De prent hoor de bij de inboedel. En kwam bij mij terecht, toen tante Janna over leed." Trimpe heeft wel rondge vraagd en gezocht naar nakomelin gen van Antonie Huizen. Tot nu toe heeft hij er geen kunnen trace ren. Het getuigschrift is een meerkleu- ren-steendruk, waarschijnlijk uit gebracht in een hoge oplage. Het Zeeuws Archief in Middelburg heeft minstens vier diploma's uit dezelfde periode. „Vaak werden ge tuigschriften opgehangen, met of zonder lijst, waardoor veel exem plaren niet of slecht bewaard zijn gebleven", zegt Roosanne Goud beek van het Zeeuws Archief Het getuigschrift voor getrouw schoolbezoek zegt veel over het on derwijs in de 19e eeuw. Kennelijk probeerde de provinciale overheid kinderen zo in de schoolbanken te houden. Antonie Huizen volgde onderwijs op de school van hoofd onderwijzer J. de Hond in Baar land. De eerste leerplichtwet werd pas ingevoerd per t januari 1901. Ook daarna werden kinderen tij dens schooltijd nog veelvuldig in gezet als oogsthulpjes en koeien- wachters. vlissingen - Cabaretière Katinka Polderman, afkomstig uit 's-Heer Abtskerke, ontvangt woensdag 26 januari in Vlissingen de Lions Kunst 8c Cultuurprijs. Deze tweejaarlijkse prijs is een ini tiatief van de Lions Club Vlissin gen en wordt voor de negende keer uitgereikt. De prijs is bestemd voor personen die zich op cultu reel gebied, als Zeeuw of voor Zee land, verdienstelijk hebben ge maakt. Eerdere winnaars waren onder anderen Johan de Koning, Gertjan Evenhuis, Aarnout de Bruyne, Machteld van der Wijst, Bram Beekman en Rik Mol. De 29-jarige Katinka Polderman won in 2005 het Leids Cabaretfesti val. Momenteel reist ze met haar derde soloprogramma, Polderman tuigt af, door het land. De uitreiking van de cultuurprijs vindt woensdag plaats na afloop van haar voorstelling in het Arse naaltheater in Vlissingen. Deze be gint om 20.15 uur. namens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 56