221 zeeland Buurvrouw brengt tante Miep Dienend dorpshuis kost gemeentegeld Snel oplossing geschil Goese Schans-De Hoop De gemeente Borsele presenteert binnenkort concrete acties als antwoord op de toenemende vergrijzing en de terugloop van het aantal inwoners. Veel lichtere straf voor Goese automobilist Conferentie over vrijwilligerswerk Goes denkt na over reclame in publieke ruimte Negen maanden celstraf geëist tegen Amerikaan vrijdag 21 januari 2011 Uit het exploot d.d. 18-01-2011 van gerechts deurwaarder A.A.A.M.G. van Damme te Terneuzen, blijkt dat ten verzoeke van Knut Friedhelm Haschke, wonend te Arnemuiden, gemeente Middelburg, aan Bianca Diana Haschke, thans zonder bekende woon- of verblijf plaats in Nederland en daarbuiten, is betekend de beschikking d.d. 12-01-2011 gegeven door de Rechtbank Middelburg, sector civiel recht, in de zaak van requirant als verzoeker en (ondermeer) Larissa Ines Haschke als belanghebbende. Van dit exploot kan belanghebbende afschrift ver krijgen op onderstaand adres: VAN DAMME C.S. GERECHTSDEURWAARDERS Adres: Axelsestraat 12 4537 A J Terneuzen T: 0115 613651 E: deurwaarders@vandamme-holland.nl BEVOLKINGSKRIMP GEMEENTE BORSELE door Frank van Cooten MEEST GELEZEN 1. Vier inbraken Wemeldinge 2. Betho-afdeling draait weer (foto) 3. In de bolletjestrui van Rooks GOESE SCHANS Stem op de stelling 'Goese Schans moet gewoon doorgaan' op www.pzc.nl/bevelanden. STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto MIDDELBURG - Een werkstraf van 44 uur en een voorwaardelijke rij ontzegging van 6 maanden. Die straf kreeg gisteren een Goesenaar (20) opgelegd door de Middelburg se rechtbank. T\vee weken geleden eiste de officier van justitie nog een veel zwaardere straf: 200 uur werken en 18 maanden rijontzeg ging waarvan 6 voorwaardelijk. De Goesenaar had op 30 april 2010 in de 's-Heer Hendrikskinderen- straat een fiets geraakt waardoor twee fietsers van het voertuig moesten springen. Volgens het OM had hij de fietser proberen op te jagen en was er sprake van een poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De recht bank vond dat niet bewezen. Vol gens de rechters heeft de man 'al leen maar' onvoorzichtig gehan deld toen hij probeerde hen te pas seren. Daarbij raakte hij de fiets. Ook was hij doorgereden na die aanrijding terwijl hij had kunnen horen dat er iets geraakt was. Vol gens de rechters had hij dus moe ten stoppen en navraag doen. Cijfers vertellen lang niet alles maar geven wel een indruk. Op ba sis van prognoses van de provincie Zeeland zit er nog rek in de bevolkings groei in de Bevelandse gemeenten en Tholen met uitzondering van de gemeente Borsele. De laatste gemeente krijgt te ma ken met krimp. Op basis van de prognoses tot 2030 neemt het aan tal ouderen toe en neemt het aan tal jongeren af Dat heeft gevolgen voor bijvoorbeeld het voortbe staan van scholen, de leefbaarheid in kleine dorpen en het vrijwilli gerswerk. Het gemeentebestuur speelt daar al op in met het actualiseren van het wonen-zorg- en welzijnsbeleid tot 2015. „De krimp hou je niet te gen. Ik kan niet de pil gaan verbie den", zegt wethouder Conny Mier- mans. Op basis van reeds gevoerde ge sprekken met onder andere zor gaanbieders, wmo- en senioren raad en woningcorporatie R&B Wonen verschijnt in maart een ac tieplan met concrete maatregelen. „Dat zit ook in de aard van onze gemeente. We houden niet van oubollig taalgebruik. Proberen al tijd zo concreet mogelijk te zijn", zegt Yvonne Otte, hoofd afdeling welzijn. In een eerste opzet van het actie plan, de definitieve versie wordt la ter dit jaar vastgesteld door de ge meenteraad, staan concrete zaken als een versterking van de samen werking tussen woonzorgcom plexen en dorpshuizen, een bood schappendienst vanuit de dorpen, samen eten in dorpshuizen om vereenzaming tegen te gaan en het stimuleren van vrijwillig vervoer vanuit het eigen dorp. „Zodat tan te Miep ook eens naar de biblio theek in 's-Gravenpolder kan gaan", zegt Miermans. Het uiteindelijke doel van het ac tieplan is het in stand houden van kwalitatief goede voorzieningen ondanks de krimp. Ook de jeugd wordt niet vergeten. Zo start wo ningcorporatie R&B Wonen dit jaar nog met de bouw van jonge- renappartementen in Heinkens- zand. Daar is volgens de corporatie veel vraag naar. Minder kinderen heeft ook gevol gen voor de scholen in de dorpen. De school in Ellewoutsdijk is al Door de vergrijzing en krimp van de bevolking staat de beschikbaar heid van vrijwilligers onder druk. De noodzaak van vrijwillige inzet groeit echter om de leefbaarheid in met name de kleinere dorpen in stand te houden. Om het belang van vrijwilligers werk te onderstrepen is er dinsdag 22 februari in congrescentrum De Stenge in Heinkenszand een confe rentie over vrijwillige inzet nu en straks. Deze wordt gehouden door instituut Scoop in opdracht van de provincie. Uitgenodigd zijn verte genwoordigers van diverse overhe den en mensen van vrijwilligersor ganisaties. De conferentie bestaat uit inleidin gen en workshops. Deelnemers krijgen voorbeelden van nieuwe vormen van vrijwillige inzet. dicht en de school in Baarland be leeft het laatste jaar. Op initiatief van de Dorpsraad Ellewoutsdijk rijdt nu een dorpsbus. Niet alleen voor het leerlingenvervoer maar ook voor de bewoners. De PvdA in de gemeente Borsele pleit voor regioscholen om de kwa liteit van het onderwijs te garande ren. De kleinste scholen gaan dan dicht en maken plaats voor een paar grotere scholen, regioscholen genoemd. Ter inspiratie bezocht een delegatie van de gemeente eer der deze week een samenwerkings school in Venray. „Zoek niet de verschillen maar zoek naar wat je bindt. Dat is de boodschap uit Ven ray", zegt de wethouder. Miermans beseft de gevoeligheid. Schoolbesturen vrezen voor hun eigen identiteit bij een samenvoe ging, Toch zijn er al voorbeelden waar een samenvoeging van scho len al werkt. Zoals in Lewedorp en in Hoedekenskerke. De wethouder nuanceert de bevolkingsprogno ses. „Een doorkijkje naar de toe komst is nuttig maar het blijft kof fiedik kijken. „Stel dat er een twee de kerncentrale komt. De bouw zorgt voor werkgelegenheid en dus meer inwoners." door Claudia Sondervan - Vriendendiensten, gezamenlijke maal tijden om afspraken bij te maken, dorpshuizen als trefpunten en socia le dienstverleners voor contant geld, boodschappen en medicijnen? De beheerders van de dorpshuizen van Elle woutsdijk en Baarland, de meest krimpende kernen van Borsele, zijn overal voor in. Ze den ken zelf ook al heel lang na over hun betekenis voor de leefbaarheid van hun dorp. Maar het enthousiasme bij de inwoners loopt niet in de pas met dat van de plannenmakende gemeen te, weten zij uit- ervaring. En er zitten zakelijke kanten aan ideeën van de gemeente waar wel degelijk geld tegenover moet staan. „Ik houd het dorpshuis niet open van 8 tot 17.00 voor twee koppen koffie", zegt Anneke Maat, al 22 jaar beheerster van het Van Hattum- huis in Ellewoutsdijk. „Een dorpshuis als The Cameronian in Baarland is goed voor een half inkomen", vergelijkt beheerder Kees Catsman. En hij kan het dorpshuis nog inzetten als wer- kervaringsplek voor zijn zorgbedrijf in 's-Heer Abtskerke, Eigen Richting. Anders waren er geen kroketjes en pilsje op het terras voor Baar- landers en de passanten van de fietsroutes. „Ik heb van de winter bedacht dat een sneeuw ruimservice voor het dorp een uitkomst zou kunnen zijn. Maar de gemeente moet dat wel mogelijk maken. En niet meteen huur in reke ning brengen als ik een ruimte gebruik om een aanleverdienst voor bestelde boodschappen te beginnen. Dat maakt het zo duur dat bewoners beter met de taxi naar Kwadendamme kun nen." En zo'n boodschappendienst moet het le ven van de net begonnen SRV-man niet onmo gelijk maken, tekent Anneke Maat aan. „Dan help je de voorzieningen die er zijn nog om zeep." Hetzelfde geldt Catsmans' idee voor gere gelde, gezamenlijke maaltijden voor dorpsbe woners dat hij ambtenaren van de gemeente Borsele aan de hand deed. „Voor mensen die ta- feltje-dekje zat zijn." Anneke Maat is daar terughoudender in: „Ik heb een cateringbedrijf; zulke maaltijden kun nen morgen beginnen. Maar als ik maar twee man aan tafel krijg, kunnen die net zo lief bij mij thuis aan tafel komen. Als ik zie dat de tweewekelijkse ouderensoos soms maar twaalf mensen trekt - ook met Kerstmis - dan denk ik dat de gemeente eerst goed moet onderzoeken of daar wel behoefte aan is." GOES - De gemeente Goes onder zoekt hoe zij inkomsten kan halen uit reclame in de openbare ruimte. Dan gaat het om reclame bijvoor beeld in abri's en aan lantaarnpa len. De gemeente wil er beleid voor maken om te zorgen dat er niet hapsnap aanvragen worden toe- en afgewezen. Aanleiding vormt een verzoek van het Natio naal Publiciteitsbureau uit Haar lem, dat in Goes elf lichtbakken zou willen aanbrengen aan lan taarnpalen. Onder meer om te ver wijzen naar bedrijven. Het college van burgemeester en wethouders wijst dat nu af, omdat ze eerst de voors en tegens op een rijtje wil zetten. door Claudia Sondervan KORTCENE - Bouwconcern De Hoop en de gemeente Goes leggen hun geschil over het bestemmings plan Goese Schans snel bij, ver wacht gedeputeerde Harry van Waveren. Hij acht de belangen van beide partijen te groot voor een langdurig geschil. Maar de verplaat sing van de twee betonfabrieken van De Hoop, Pit Beton in Kam perland en Haringman in Goes gaat wel lang duren. De provincie heeft daar geen geld voor, gaf de provinciebestuurder gisteren aan in Kortgene. Daar besprak hij het nieuwe Omgevingsplan van de provincie met Noord-Bevelands wethouder Adrie van der Maas bij de Sociëteit Noord-Beveland. De provincie zoekt naar nieuwe lo caties voor de bedrijven in Mid den-Zeeland, in beide gevallen om woningbouw mogelijk te maken. De Hoop vroeg en kreeg bij de Raad van State schorsing van het Goese plan. Momenteel loopt er eenzelfde procedure tegen het Kamperlandse plan. De haven van Kats is in geen geval geschrapt in die zoekactie, maande Van Wave- ren. Er is veel tegenstand bij de Katsenaren tegen de terugkomst van betonindustrie daar. Wethou der Van der Maas drong aan op een snelle beslissing. MIDDELBURG - Een 37-jarige Ameri kaan uit Las Vegas hoorde gisteren bij de rechtbank in Middelburg een celstraf van negen maanden en een rijontzegging van drie jaar tegen zich eisen. De man, een me dewerker van Holiday on Ice dat in Goes enkele try-outs óp het pro gramma had staan, verbleef met collega's op een vakantiepark in Kortgene. Op 18 oktober, na een di ner in het restaurant en de nodige drank achter de kiezen, liepen twee collega's richting bungalow terwijl de man verkoos om in de auto te stappen. Kort daarna reed hij beide mannen aan, die onder meer beenbreuk opliepen. Uit spraak over veertien dagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52