Meer babysterfte als ziekenhuis niet naast deur is TO0S 'Met gepaste tranen zit je heel goed' 41 bim Terschelling zoekt 'geboortegrond' Hond redt baasje uit de sloot NU OOK DODELI VOOR K Minste auto's gestolen in Zeeland DEBATTEN Bewindslieden tonen emoties vrijdag 21 januari 2011 Uit een exploot van gerechtsdeurwaar der B.J. Meijering d.d. 14-01-2011 blijkt, dat t.v.v. Nicolaas Hendrikus Moolenaar, h.o.d.n. N.M. Timmerwerken, wonende te Vlissingen is gedagvaard NICOLAAS DIRK POORTVLIET, h.o.d.n. NDP Bouw Service, zonder bekende woon- of ver blijfplaats danwel kantooradres of vesti gingsplaats, ter terechtzitting van de Kantonrechter te Middelburg van 18-04- 2011 te 10.00 uur, gehouden wordend aldaar aan de Kousteensedijk 2. Bij dit exploot waarvan N.D. Poortvliet een afschrift kan krijgen op één van onder staande adressen, wordt o.m. geëist ver oordeling tot betaling van een som geld. GGN Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 0118-633008 0113-250925 door Frouke Tamsma DEN HAAG - Vrouwen die bij hun bevalling langer dan twintig minu ten moeten reizen naar het zieken huis, lopen 50 procent meer risico dat hun baby kort na de geboorte overlijdt. Dat blijkt uit een groot onderzoek van het AMC in Am sterdam en het UMCG in Gronin gen, waarover het Britse weten schappelijke tijdschrift BJOG publi ceert. De conclusie kan gevolgen hebben voor plannen om de Nederlandse verloskundige zorg te concentre ren in minder ziekenhuizen. De onderzoekers bekeken van ruim 750.000 bevallingen in Neder land tussen 2000 en 2006 de reistij den. Van deze groep kwamen 1125 baby's te overlijden. Thuisbevallin gen bleven buiten beschouwing, net als bevallingen op de Wadden eilanden. Een kwart van alle vrou wen dat naar het ziekenhuis gaat, blijkt daar langer dan twintig mi nuten over te doen. Zij wonen vooral op het platteland, waar min der ziekenhuizen zijn. Naarmate de reistijd langer is, groeit voor de pasgeborene het risico op een spoedopname op de intensive ca re, of zelfs op overlijden, constate ren de onderzoekers. Vooral het sterfterisico binnen 24 uur na de geboorte is dan groot. Vrouwen die een risicovolle zwan gerschap hebben en al bekend zijn bij de gynaecoloog, lopen het grootste risico. Hun bevalling móét in het ziekenhuis plaatsvin den, maar het is niet bekend op welk moment tijdens de bevalling zij in de auto stappen. Mogelijk wachten ze te lang. „Meestal moe ten deze vrouwen eerst contact op nemen met het ziekenhuis", zegt onderzoeksleider Anita Ravelli. „En dan begint hun reis pas." Het risico is ook groter bij vrou wen die tijdens de bevalling bij de verloskundige worden overgedra gen naar de gynaecoloog, bijvoor beeld omdat de baring niet vor dert. Bij de vrouwen die polikli nisch bevallen onder leiding van de verloskundige is er geen relatie tussen reistijd en babysterfte. De bevindingén zijn opmerkelijk omdat dit verband bij eerder bui tenlands onderzoek nooit werd ge vonden. „Maar in veel andere wes terse landen is de afstand tot het ziekenhuis ook groter dan in Ne derland", stelt Ravelli. „Daar zie je vaak dat vrouwen al naar het zie kenhuis gaan bij de eerste tekenen van de bevalling, of zelfs daar voor." LEEUWARDEN - De burgemeester van Tërschelling, Jurrit Visser, denkt een oplossing te hebben ge vonden voor het probleem dat ge boren eilanders dreigen uit te ster ven sinds voor het waddeneiland een verbod op thuis bevallen is af gekondigd. Terschellingse vrouwen moeten voortaan allemaal uit veiligheids overwegingen in een ziekenhuis aan de wal bevallen. Vissers oplos sing: verklaar een stukje van het Medisch Centrum Leeuwarden tot grondgebied van Terschelling. Door die truc zouden 'eilander ba by's' toch Terschelling in hun pas poort als geboorteplaats kunnen krijgen. De burgemeester van Leeuwarden, Ferd Crone, wil wel meewerken aan het plan. Hij heeft Visser be loofd de mogelijkheid te onderzoe ken. ENSCHEDE - De hond van een 43-ja- rige Enschedeër heeft zijn baas van de verdrinkingsdood gered. De man belandde met zijn elektri sche rolstoel in een sloot. De hond wist uiteindelijk hulp in te schake len' door luid te blaffen tégen een voetganger, die iets verderop liep. PAUL KUSTERS PAKJE sisaretten CENT ÖUDRÖER I I TOOS EN HENK# ML Minister Schippers en staats secretaris Veldhuijzen wa ren afgelopen week duide lijk aangedaan in het parle ment. „Tranen kunnen ie mand maken of breken." door Sandra Donker Zichtbare emoties in de politiek zijn al lang geen uitzondering meer. Afge lopen week kreeg Edith Schippers (Volksgezondheid) het bijna te kwaad tijdens een debat over Qjkoorts, waarin de Partij voor de Dieren de overheid be schuldigde van dood door schuld wegens haar lakse optreden tij dens de epidemie. Het gevoelige optreden van staatssecretaris Mar lies Veldhuijzen van Zanten tij dens het debat over de vastgeketen de Brandon sprak velen aan. Veel meer dan vroeger wordt het tonen van emoties in het open baar geaccepteerd, zegt hoogleraar psychologie Ad Vingerhoets van de Universiteit Tilburg. Hoe er op wordt gereageerd, is afhankelijk van de situatie. „Het kan iemand maken of breken. Als tranen op recht en gepast zijn, als de kijker ook een brok in zijn keel zou kun nen krijgen van een situatie, dan zit je hartstikke goed. Maar als toe schouwers denken: dit is manipula tie, dan kan dat heel negatief uit pakken." Vrouwelijke politici be vinden zich in een kwetsbaardere positie dan hun mannelijke colle ga, is het oordeel van deskundi gen. Dat is ook de reden dat WD-coryfee Neelie Kroes haar be schermelinge Ayaan Hirsi Ali op het hart drukte: 'Nooit janken. Hoe boos en kwaad en woedend je ook bent. Het maakt je kwets baar.' „Mannen kunnen zich meer permitteren", bevestigt Vingerhoe ts. „Als zij geëmotioneerd raken, dan moet er wel écht iets aan de hand zijn, is de gedachte. Vrou wen worden er sneller van ver dacht op de manipulatieve toer te gaan." HOEVELAKEN - Het aantal autodief stallen stijgt. Vanaf september 2009 worden meer auto's gestolen, na jaren van dalingen, aldus de Stichting Aanpak Voertuigcrimina- liteit. Vorig jaar werden 11.733-per- sonenauto's gestolen. Eigenaren van de Volkswagen Golf, Mercedes E-klasse en de Seat Leon liepen een vier keer zo grote kans dat hun auto werd gestolen dan bezitters van andere merken. De minste auto's zijn gestolen in Friesland en Zeeland, de meeste in Amsterdam. Vorig jaar werden er 706 meer auto's gestolen dan in 2009. Het ging vooral om auto's van maximaal zeven jaar oud waar van de elektronica was gekraakt door professionele dieven. De meest gewilde auto bij de dieven is de VW Golf. Daarvan werden-er 1948 gestolen. Scholieren vieren met klasgenoot Sahar (midden) de uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4