'Ze willen dus 500 jaar traditie weggooien als een oude krant' 241 zeeland Beiaard CARILLON De Middelburgse stadsbeiaardier Henk van Putten vreest voor de toekomst omdat de gemeente die functie dreigt weg te bezuinigen. Hij ziet dat als verkwanseling van cultureel erfgoed. weekenddiensten Goes denkt na over reclame Celstraf geëist tegen Amerikaan Raad kan ofFer 10 mille maken vrijdag 21 januari 2011 door Annemarie Zevenbergen Stadsbeiaardier Henk van Putten beklimt wekelijks de 279 treden van de Lan ge Jan, inclusief drie hou ten ladders, naar zijn werk. Als hij wat vergeet, zoals gisterochtend z'n leesbril, tja dan moet hij naar beneden en weer naar boven. Dat zijn dan ruim elfhonderd treden. Maar het uitzicht vanuit de beiaar diercabine in de top van de toren is spectaculair. De beiaardier zit nog boven de wijzerplaat. Als het een heldere dag is, ontvouwt zich een schitterend panorama. Henk van Putten (61) uit Kerkwer- ve is 31 jaar stadsbeiaardier van Middelburg. Hij is boos en erg te leurgesteld over het voorstel van de Middelburgse gemeenteraad om de functie van stadsbeiaardier te schrappen. De gemeente moet flink bezuinigen en ziet daar een mogelijkheid. „Als ze dat doen, gooien ze 500 jaar traditie weg als een oude krant. Het is cultureel erfgoed. Een stadsbeiaard is het hart van de stad. Hij zit in de to ren die van oudsher het middel punt van de stad vormt. Zijn spel gaat veel verder dan de muren van Een beiaard of carillon be staat uit een reeks klokken, bespeeld via een stokkenkla- vier. Het carillon in Middelburg telt 49 stoktoetsen, dus ook 49 klokken. Standaard is 47. De toet sen zijn via de draden verbonden met de klepels van de klokken. Ne derland telt ruim 100 stadsbeiaar- diers. Henk van Putten is de 21e vaste beiaardier in Middelburg. Zijn vervanger is [os Vogel. Van Putten: „Zeeland telt meerdere beiaards, niet overal is een stads beiaardier." In Vlissingen worden er twee bespeeld (47 klokken elk). De overige plaatsen met een beiaard zijn Zierikzee (38 klok ken), Goes (47), Tholen (37), Veere (47) en Sint Maartensdijk (twee in één toren, 40 en klokken)." De beiaardier beklimt een van de ladders een concertgebouw, iedereen hoort het. Zijn spel wordt niet be lemmerd door grenzen. Sinds 1492 klinken hier al de klokkenklanken, destijds vanuit de Westmonster- kerk. In de stadhuistoren vanaf 1526. De eerste echte stadsbeiaard speelde hier in 1595. Ik ben ook be gonnen in de stadhuistoren." In Zierikzee overigens wordt een daar wegbezuinigde beiaardier nu bekostigd door een stichting. Die kwam in actie door de dreigende teloorgang van de functie. „Moe ten ze hier ook maar gaan doen", bepleit Van Putten." Iedere donderdag, marktdag, speelt Henk tussen twaalf en een uur. In het seizoen ook zaterdag tussen elf en twaalf Van Putten klimt en daalt op z'n gemakje. Hij is gezegend met sterke beenspie ren, want hij schaatst veel. Dat is een voordeel maar; 'als je het rus tig doet, is het niet zo erg. Ie moet niet te snel beginnen. Gewoon op je gemakje'. Het laatste stukje moet hij via drie houten ladders. Eenmaal boven neemt hij plaats op de houten bank voor de beiaard en 'stelt' de draden van het instrument. Die zijn via de toetsen verbonden aan de klepels. „Deze is te strak, luister maar. Die klinkt dof De klepel blijft tegen de klok hangen." Van Putten begint met een stuk van Ferdinand Timmermans. „Eén van de eerste in Nederland afgestudeer de beiaardiers na de oorlog. Hij was beiaardier in Rotterdam." Het is een dynamische werk. Zijn hele lichaam werkt mee. De handen - lichtjes tot vuisten gevormd - be spelen de stoktoetsen. De voeten bedienen de zware pedalen. „Na een uur spelen ben je echt moe." Op beide pinken heeft hij pleis ters. „Soms heb je echt de blaren op je vingers." Henk zet een im provisatie in. Melancholieke klan ken klinken door de kleine ruimte. „Dit kun je nooit met een beiaard-automaat. Hard en zacht, versnellen, improviseren. Die kracht, die emotie krijg je alleen als je zelf speelt. De automaat klinkt altijd hetzelfde. Ik kan hier alles in kwijt, zelfs agressie. Dat hoor je. Dat maakt het spel." Niet alles klinkt goed op de beiaard. „Ik heb Blof wel eens ge probeerd, dat klonk niet. Chopin is overigens ook niet echt geschikt. Dan moet je te veel weglaten en veranderen. Barok en Vlaamse ro mantiek klinken het best op de beiaard. Ie moet je ook aanpassen aan het seizoen. En bij grote, ern stige gebeurtenissen in de wereld pas ik mijn spel aan. Dan speel ik geen vrolijk deuntje." De naam beiaardier roept veel vraagtekens op merkt Henk, ook een klassiek geschoolde organist. Glimlachend: „Als mensen dat ho ren denken ze vaak aan iets met dieren, in een dierentuin werken. Sommige denken ook aan bejaar denverzorging als ze beiaard ho ren." Hij draait zich weer naar de beiaard waarin de tekst 'Lange Jan van Walcheren, het hart dier wereld. Nescio' in goudkleurige letters is te lezen. Hij speelt een werk van Vi valdi en dat voel je in de vloer vi breren. „Moet je hier zitten als het stormt. Dan voel je het bewegen. Ieder toren heeft z'n eigen dyna miek. De stadhuistoren beweegt weer anders. In het begin had ik daar het gevoel van zeeziek te zijn. Maar daar wen je aan." „Ik wil doorgaan tot mijn 65e. Dan moet er een opvolger komen. De beiaard tot zwijgen doemen, dat mag toch niehgebeuren." Henk van Putten bespeelt de stoktoetsen in de Lange Jan. foto's Lex de Meester Henk van Putten musiceert bovenin de Lange Jan. Om zijn beiaard te be reiken beklimt hij 279 treden. GOES - De gemeente Goes onder zoekt hoe zij inkomsten kan halen uit reclame in de openbare ruimte. Dan gaat het om reclame bijvoor beeld in abri's en aan lantaarnpa len. De gemeente wil er beleid voor maken en voorkomen dat er hapsnap aanvragen worden toe- en afgewezen. Aanleiding is een verzoek van het Nationaal Publiciteitsbureau om in Goes elf lichtbakken aan te brengen aan lantaarnpalen. Het college van B 8c W wijst dat af en zet eerst de voors en tegens op een rijtje. MIDDELBURG - Een 37-jarige Ameri kaan uit Las Vegas hoorde gisteren bij de rechtbank in Middelburg een celstraf van negen maanden en een rijontzegging van drie jaar tegen zich eisen. De man, een me dewerker van Holiday on Ice ver bleef met collega's op een vakantie park in Kortgene. Op 18 oktober, na een diner in het restaurant lie pen twee collega's richting bunga low terwijl de man verkoos om in de auto te stappen. Kort daarna reed hij beide mannen aan, die on der meer een beenbreuk opliepen. MIDDELBURG - Als alle 29 Middel burgse raadsleden afzien van de in flatiecorrectie op hun vergoeding scheelt dat de gemeentekas een kleine tienduizend euro. Dat heeft raadsgriffier Edwin Is raël uitgerekend op verzoek van D66-raadslid Rob van Eijkelen- burg. Die vroeg afgelopen dinsdag in de raadscommissie aan zijn col lega's om eens na te denken over het niet laten stijgen van de vergoe ding. Alle fracties zegden toe het voorstel van D66 in overweging te nemen. Zaterdag 22 en zondag 23 januari 2011 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur. Za, zon- en feestdagen alleen na telefonische afspraak) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Kring-apotheek Zierikzee, Dam 18, 0111-412906, za. 9.00-12.30 uur. Via dienstsluis (aanbellen nr. 18): za 17.00-18.00 uur, zon- en feestdagen 12.00-12.30 en 17.00-18.00 uur. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Thuiszorg Allévo, Schouwen-Duiveland tel. 0113- 249111. Eilandzorg Schouwen-Duiveland, tel: 0111-453480. Buurtzorg: Midden Schouwen 06- 53673432, Zierikzee 06-53671600, West hoek 06-53674446, Duiveland 06- 22331441. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land. Voor spoedgevallen bereikbaar via 0111-412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren za 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat.17 te Zierikzee. Dierenambulance 24 uur bereikbaar. 0900-7673437.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 44