21 zeeland Cel geëist voor dolle rit Plastic Hero PZC vrijdag De krant 8 weken voor 24 euro! België voert in 2013 een kilometerhef fing in voor vrachtwagens. Ook wordt gekeken naar autovignetten. vrijdag 21 januari 2011 België wil vanaf 2013 tol heffen voor het wegverkeer. Hoe is nu de situatie in de rest van de ons omliggende landen? door Ondine van der Vleuten Mijn zoon koestert een sleutelhanger met een klein, oranje mannetje eraan: een plastic hero. Sinds de gescheiden inzameling van plastic begon, doen we enthousiast mee. „Waar moeten we in vredesnaam nóg een vuilnisbak kwijt?", vroeg ik me hardop af, toen ik voor het eerst over de Plastic Heroes las. Ik keek nog eens rond in de keuken. Propvol. Het enige wat erop zat, was een vuilniszak aan een haak aan de muur hangen. En dan maar afwachten hoe snel die zak vol zou zijn. „Heb jij enig idee hoeveel plastic wij weggooien?", vroeg ik aan mijn partner. Hij schudde van nee. „Dan neem ik gewoon de grootste die ik kan vin den. Plastic weegt toch niks", be sloot ik. Bij de supermarkt bleken ze rol len 120 liter-zakken te hebben. En dat bleek niks te klein, merkte ik tot mijn afschuw. De plastic zak zat in een mum van tijd voL Toen ik met de zak naar een van de afhaalpunten reed, zag ik dat ik een begïnnersfout gemaakt had. De opening van de container was piepklein. En mijn zak enorm. Er zat niks anders op dan alles uit de container te halen en al het plastic, stuk voor stuk, in het gat te duwen. Zuchtend opende ik de zak. Een onwelriekende geur van bedorven restjes vissalade en ver zuurde kwark steeg eruit op. Dankzij de Plastic Heroes weet ik inmiddels wat ons huishouden aan plastic produceert. En het ver vult mij met schaamte. In slechts vier dagen tijd noteerde ik: een boterkuipje, drie garnalenbakjes, een verpakking oranjekoeken, twee Zero Fruit Today (aanbie ding), zuiveldrank aardbeien, een pak waar vlees in zat, een ge schenkverpakking, een bakje van surimisalade, een fles magere cho- comelk, een broodzak, verpak king van worstenbroodjes, drie ka potte zakjes, een zak van cashew noten, een bak van perziken, kaas verpakking, plastic flessendopjes, verpakking vleesbeleg. Goede voornemens had ik voor 2011 niet. Maar daar kom ik op te rug. Minder plastic: dat wil ik. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie, Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 -17.00 uur 08.00- 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt-u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zié ook het privacy statement óp www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: O een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal <na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal <na28> ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P8) Stuur de bon naar: PZC. Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 m/v PostcodeWoonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat rcrgvuidig om met persoonsgegevens, in het colofon treil u nadere informatie aan België nog tolvrij Denemarken tolvrij Duitsland tolvrij Finland tolvrij Frankrijk tol Griekenland tol Groot-Brittannië tol Hongarije vignet Italië tol Kroatië tol Luxemburg tolvrij Montenegro milieubelasting, 10 euro p/j Dagelijkse file op de E40 ten oosten van Brussel. foto Eric Lalmand (EPA) mmaiammmm door Emile Calon MIDDELBURG - Een dollemansrit waarbij meerdere malen werd inge reden op agenten kan een inwo ner (23) van Sint Jansteen heel wat maanden celstraf kosten. Hij zat al vier maanden vast in een Bel gische gevangenis. Officier van jus titie J. de Smet vindt dat niet ge noeg. Ze eiste 24 maanden celstraf waarvan 6 voorwaardelijk. De man zag het de avond van de 24e mei 2009 niet meer zitten. Hij was zwaar depressief, stapte in zijn auto voor een rit naar Frank rijk. Onderweg nam hij cocaïne. Op de terugweg werd hij aange houden door de Belgische politie voor een controle. Hij wist vervol gens te ontkomen waarna een ach tervolging volgde. Daarbij trokken de Belgische agenten ook hun wa pens. Toen de man bij Hulst de grens passeerde, namen Neder landse agenten ook deel aan de achtervolging. Enkele malen pro beerden ze de man tot stoppen te brengen en blokkeerden met hun auto's zijn route. Telkens wist hij de blokkade te ontwijken. Volgens de man omdat de politie maar een deel van de route afsloot. Rechter I. Groen wees hem er op dat zijn herinneringen door zijn middelen gebruik en toestand, waarschijn lijk niet correspondeerde met de werkelijkheid. Ook de officier voer de aan dat agenten echt dachten dat hun laatste uur geslagen had toen hij op hen inreed. Wonder boven wonder raakte de man geen agent. Terug op Belgisch grondge bied reed hij zich vast in een blok kade en gaf hij zich over. De Smet stelde dat een werkstraf een te lichte straf is voor de man. Ze tilde vooral zwaar aan het inrij den op de agenten en zei dat po gingen tot doodslag waren. Ze wees ook naar recente uitspraken van het kabinet dat hulpverleners extra beschermd moeten worden. Advocate S. van de Voorde voerde aan dat de man geen opzet had om iemand te doden noch te ver wonden. „Bij elke blokkade week hij uit. Hij wilde geen aanrijding veroorzaken." Uitspraak 3 februari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2