avontuurtje nodig sport 29 Prins Willem-Alexander probeert olympisch vuur aan te wakkeren Organisatie van de Tour de France heeft geen plek voor Skil-Shimano Beroering door Clijslers: Nee, ik ben niet zwanger vrijdag 21 januari 2011 'De sportieve uitdaging is mooi, Ruud kan er zich als trainer ontplooien' Evgeniy Levchenko door Dennis van Bergen DEN haag - De keuze was op z'n zachtst gezegd nogal merkwaardig. En voor de zekerheid heeft hij maar een extra levensverzekering afgesloten. Althans, dat liet Ruud Gullit woensdag besmuikt opteke nen. Kort daarvoor was bekend ge worden dat hij aan de slag gaat bij de club Terek uit Grozny. In de rumoerige hoofdstad van Tsjetsjenië hervat de 47-jarige Am sterdammer zijn trainersloopbaan, die vooralsnog enkel korte hoofd stukjes bij Chelsea, Newcastle Uni ted, Feyenoord en LA Galaxy be vat. Hectische clubs, maar in verge lijking met Terek toch tamelijk rus tig. „Het wordt top of flop", stelt de Oekraïense Willem li-speler Ev geniy Levchenko. „De mensen daar hebben een even trots als ont vlambaar karakter. Als het goed gaat, bestrooien ze je met goud. Zo niet, dan ben je zo gezien." Over een ontvlambaar karakter ge sproken. Preses Ramzan Kadirov, tevens president van de republiek Tsjetsjenië en voormalig rebellen leider, regeert de club met harde hand. Zoals hij zijn macht in de Russische deelstaat zo nodig ook gerust met bruut geweld afdwingt. De vraag is dan ook wat Gullit drijft. Zelf zegt de coach, die een contract voor anderhalf seizoen te kende, 'wel van een avontuurtje te houden'. Levchenko kan dit begrij pen. „Toen ik het nieuws hoorde, dacht ik aanvankelijk ook aan een grap. Later analyseerde ik dit en dacht ik: 'waarom niet?' De sportieve uit daging is mooi, Ruud kan er zich als trainer ontplooien. En dat is toch de belangrijkste reden om de uitdaging aan te gaan. Er is er daar financieel meer mogelijk dan in menig ander land. En ja, ook ik ken de verhalen over Kadirov. Maar ik vind dat je die zaken los van elkaar moet zien. En terecht oordeelt de avonturier Ruud Gul lit pas na wat hij zelf ervaren heeft." Een vriend van Levchenko huist in Grozny. Het is er volgens hem nu rustig, al kun je beter niet op plaatsen net buiten de stad ko men. Ruim tien jaar terug was het gebied nog één van de doelwitten van Russische bombardementen. En nog altijd zijn de leefomstan digheden er armoedig. Voornaam ste reden waarom Levchenko de komst van Gullit toejuicht. Hij denkt daarbij aan het belang van het volk. „De mensen lijden en hebben weinig te eten. Met zijn status kan Gullit heel veel voor die regio betekenen. Hij genereert positieve publiciteit. En dat is goed voor het land. Ook voor de Europese gemeenschap als geheel. Die zal merken dat het niet alleen maar ellende is daar, maar dat Tsjetsjenen gewoon leuke men sen zijn. Het land wordt daardoor ook eens van een andere kant be licht." De donkere kant werd van Tsjetsjenië werd vooral gestalte ge geven door Kadirov. Ondanks diens bedenkelijke reputatie com mitteert Gullit zich voor de ko mende tijd dus aan diens grillen. Volgens Russische mensenrechten activisten is Kadirov de bikkelhar de regisseur van moord, verdwij ningen, marteling en onderdruk king van minderheden. Zijn tien duizend man tellende Kadirovtsy ('veiligheidsdienst') zou verant woordelijk zijn voor zeventig pro cent van het aantal gepleegde moorden in Tsjetsjenië. Het zijn verhalen die nogal contrasteren met het leven van Gullits grote idool, Nelson Mandela. De man aan wie hij in 1987 de Gouden Bal opdroeg vanwege diens strijd te gen intolerantie en discriminatie. door Eric de Jager PAPENDAL - „De enige manier om de Olympische Spelen naar Neder land te krijgen." De lange aanloop die 'Olympisch Vuur', het plan om de Spelen in 2028 in Nederland te organiseren, neemt, is volgens prins Willem-Alexander noodzake lijk. Dat zei hij gisteren tijdens het jaarcongres in Papendal. De pep talk van de prins, een sportland- kaart en een twee keer per jaar ver schijnend magazine '2028' moeten het enthousiasme voor de olympi sche plannen in het land aanwak keren. Draagvlak voor het immense pro ject is de voornaamste zorg van de in 'Olympisch Vuur' verenigde partners, onder wie sportkoepel NOCNSF, overheden, sponsors en werkgevers- en werknemersorgani saties. De enige manier om bij het grootste deel van de Nederlandse bevolking steun te krijgen voor zo'n ingrijpend evenement, is een lange adem en uitzicht op meer voordelen dan alleen een explosie van sportwedstrijden binnen de landsgrenzen. „Het gaat om een langetermijnvisie voor Nederland, voor 2030, 2040", aldus Willem- Alexander. We hebben drie weken topsport, maar decennia profijt. Nederland moet een sportland worden, waar meer mensen bewe gen. .Ook al krijgen we de Spelen niet, dat is waar we naar toe wer ken." De prins noemde Stockholm als voorbeeld. De stad werd gepas seerd voor de Zomerspelen van 2004, maar hield er wel een volle dig gerenoveerde, groene wijk Hammarby aan over. Het achter standsgebied werd ontwikkeld als olympisch dorp. Om in Nederland de accommoda ties op olympisch niveau te krij gen, werd gisteren de sportland- kaart onthuld. Daarop zijn alle sportfaciliteiten te zien, zoals ze er nu zijn en zoals ze er over zeven tien jaar bij moeten liggen. Henk Ovink, directeur nationale ruimte lijke ordening van het ministerie van infrastructuur en milieu nam het eerste exemplaar in ontvangst. „We willen niet op het punt aan komen dat de Spelen staan te be ginnen en die weg of dat stadion nog niet af is. Maar los daarvan willen we ook kwaliteit op het hoogste niveau voor de ruimtelijke ordening. Sport is een belangrijk onderdeel van je stad, van je leefomgeving. 2028 geeft ons hou vast om besluiten te kunnen ne men. Zoals bij steden die nu zeg gen: we hebben de sportvelden naar de rand verhuisd, die kwali teit van leven zijn we nu kwijt in de stad, we halen ze weer terug. Wij zeggen: 2028 is gisteren, want besluitvorming duurt 'lang. Het zijn ingewikkelde projecten, zeker in de Randstad. Daar moet je nu aan beginnen. Niet alleen voor 2028, maar ook voor 2029." IOC-Iid Willem-Alexander verde digde de langdurige Nederlandse aanpak met dezelfde argumenten. „Mijn IOC-collega's spreken mij er op aan: 'Wat is dit? Jullie zijn nu al naar 2028 aan het kijken'. Als ik uitleg waarom, vinden ze het heel interessant, zo'n aanpak heeft nie mand. Hier wordt structureel opge bouwd en toegewerkt naar een- bid, en dan komen in 2028 de Spe len. Dit is de enige manier, deze grondige aanpak, om de Olympi sche Spelen naar Nederland te krij gen." Te groot vindt de prins de plannen niet voor Nederland. „Au stralië is een mooi voorbeeld. Dat is nu een sportland, maar stond in 1976 helemaal onderaan. Wij moe ten met zijn allen Nederland en thousiast krijgen en aan het spor ten krijgen. Wij kunnen als Neder land ook een sportland zijn." door Cilya van der Kooy PARIJS - De vier uitnodigingen van organisator ASO voor de Ronde van Frankrijk gaan allemaal naar Franse ploegen. De formaties Cofi- dis, Europacar, FDJ en Saur-Sojas- un mogen in juli aan de Tour mee doen. De Franse voorkeur van de ASO betekent dat de Rus Denis Mentsjov en de voormalig Spaan se winnaar Carlos Sastre de Tour moeten missen. Hun ploeg Geox kreeg geen wildcard. Mentsjov ein digde vorig jaar in dienst van de Raboploeg als derde. Ook de Ne derlandse formatie Skil-Shimano kan deelname aan de Tour verge ten, terwijl de ploeg daar bij de presentatie nog wel op hoopte. Toch kwam de keuze niet hele maal als een verrassing. „We had den wel hoop op de Tour, maar we wisten ook dat er vier sterke Franse ploegen waren. Het lag toch wel in de lijn van de verwach ting dat zij de wildcards zouden krijgen. Het is natuurlijk wel jam mer, maar we gaan nu inzetten op de Vuelta", zei manager Iwan Spe- kenbrink. De Raboploeg en Vacan- soleil zijn op grond van hun deel name aan de UCI World Tour ver zekerd van de start in de Ronde van Frankrijk. De Tour de France begint op 2 juli in de Vendee. De 22 ploegen voor de Tour 2011. Frankrijk: AG2R-La Mondiale, Cofidis, Europcar, FDJ, Saur-Sojasun. Verenigde Staten: Garmin, RadioShack, HTC. Bel gië: Omega Pharma, Quick Step. Span je: Euskaltel, Movistar. Italië: Lampre, Liquigas. Nederland: Rabobank, Vacan- soleil. Denemarken: Saxo Bank. Groot- Brittannië: Sky. Kazachstan: Astana. Luxemburg: Leopard. Rusland: Katoes- ja. Zwitserland: BMC. Er zullen, thuis in Tandil, donkere dagen geweest zijn dat hij aan om scholing dacht. Del Potro heeft een goed stel herse nen. Zijn vader is dierenarts, zijn moeder werkt als lerares. „En ik zou waarschijnlijk architect zijn ge worden. Maar ik wil tennisser zijn!" Del Potro, die overigens niet lan ger met mouwloze shirts speelt, weet dat hij geduldig moet blijven. Zijn lichaam vraagt nog wat tijd. Hij mag niks overhaasten. „Ik ben nog lang niet zo sterk als ik was tijdens de US Open van 2009. Ik weet ook niet of ik dat ni veau ook ooit weer haal. Maar ik wil wel elke dag beter worden, en op termijn weer strijden met de spelers uit de toptien. Ik heb tijd, training en concentratie nodig, moet veel wedstrijden spelen, veel sets spelen, veel uren op de baan maken." Juan Martin del Potro schreeuwt het uit na een gewonnen punt in zijn par tij tegen Marcos Baghdatis. Hij verloor de partij in vier sets. foto Rob Griffith MELBOURNE - De Australian Open raakte gisteren een titelkandidate kwijt. De Servische tennisster Jele- na Jankovic, voormalig nummer één van de wereld en in Melbour ne als zevende geplaatst, ging in de tweede ronde in twee sets on deruit tegen de Chinese Peng Shuai: 6-7 (3) 3-6. De overige kanshebbers op de pres tigieuze titel kwamen ongeschon den uit de strijd, waarbij Rafael Na- dal zich bij de mannen als uitge sproken favoriet presenteerde. In vloeiende stijl rekende de Spaanse aanvoerder van de wereldranglijst af met de Amerikaan Ryan Swee ting: 6-2 6-16-1. Robin Söderling bereikte voor het eerst in zijn loopbaan de derde ronde van de Australian Open. De Zweed gaf zijn Luxemburgse tegen stander Gilles Muller weinig kans: 6-3 7-6 (1) 6-1. Ook Andy Murray gaf vrij eenvoudig een vervolg aan zijn verblijf in Melbourne. De Schot overrompelde Ilja Martsjen- ko en was in drie sets klaar met de speler uit Oekraïne: 6-16-3 6-3. In het vrouwentoernooi verspilde Kim Clijsters weinig energie tegen Carla Suarez Navarro. De Bel gische won in twee sets van de Spaanse: 6-1 6-3. De meeste beroe ring ontstond na afloop van de partij, toen Clijsters op de tennis baan het gerucht ontzenuwde dat ze opnieuw zwanger is. Vera Zvonareva (2-6 6-3 6-1 tegen de Servische Bojana Jovanovski) won moeizaam, Samantha Stosur hield de hoop op een Australische eindzege in het eerste Grand Slam- toernooi van dit jaar levend. De thuisspeelster versloeg de Russin Vera Doestsjevina: 6-3 6-2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 29