Zeeland PZC Aardappelloods gaat in vlammen op Bluswater komt van kilometer verderop WÈ'u Popkenner WALCHEREN 22 en 23 24 en 25 ARNEMUIDEN Grote brand in schuur nabij vliegveld Midden-Zeeland i - :pr almanak Vrijdag 21 januari 2011 Middelburg zet beiaardierschap na vijf eeuwen bij grof vuil 21 Oudgedienden Schelde leggen op Wikipedia functie gereedschap uit Tip? walcheren@pzc.nl ARNEMUIDEN - Een felle uitslaande brand heeft gistermorgen een gro te landbouwloods tegenover vlieg veld Midden-Zeeland verwoest. In de loods lagen aardappelen opgesla gen en stonden landbouwvoertui gen. Bij de brand is niemand ge wond geraakt. De brand werd even na zessen ont dekt door de eigenaar, die met zijn vrouw en twee kinderen in het naastgelegen vrijstaande huis woont. Toen de brandweer de Calandweg in reed stond de landbouwschuur al in lichterlaaie. Omdat de loods niet meer te redden was richtte de inzet van de brandweer zich op het voorkomen van uitbreiding van de brand naar de woning, een tweede loods en twee brandstof tanks. Dat lukte. Veertig brand weerlieden van verschillende korp sen bestreden het vuur. Toen het bluswerk een eind was gevorderd konden rond elf uur de muren van de loods worden neergehaald, zo dat de blussers beter bij vuurhaard konden komen. De brand ging gepaard met een for se rookontwikkeling. De grote zwarte pluim dreef richting de spoorlijn en de A58. Dat leverde niet zoveel hinder op dat het trein- of wegverkeer stil moest worden Bij de brand is geen asbest vrijgeko men. Het was een relatief jonge schuur, gebouwd halverwege de ja ren negentig toen geen asbest in de bouw meer werd toegepast. Voor de zekerheid heeft de brand weer nog monsters laten onderzoe ken. Daaruit is gebleken dat inder daad geen sprake is geweest van as best. Rond het middaguur kon het sein brand meester worden gegeven en kon een deel van de brandweerlie den terug naar de kazerne. De ach tergebleven eenheid was tot diep in de middag bezig met nablussen. De eigenaar kon gistermiddag met zijn gezin terug naar zijn woning. Over de oorzaak van de brand kon de brandweer gisteren nog geen uitspraak doen. De aardappelloods aan de Calandweg is de volgende in een rij van panden die de afgelo pen weken in Zeeland in vlammen zijn opgegaan. Eerder waren er branden in loodsen in Nieuwer- kerk en Vlissingen en vorige week brandden bedrijfsgebouwen van De Betho in Goes tot de grond toe af I zie www.pzc.nl voor een video van de brand W r*1 Bij het ochtendgloren woedt de brand nog steeds in de grote loods aan de Calandweg bij Arnemuiden. foto Aerolin Photo door Theo Ciele Het gebruikelijke clubje cameramensen, fotogra fen en verslaggevers maakt al aanstalten om te vertrekken als ineens een knal klinkt. Een enorme vuurbal schiet omhoog uit de brandende loods. Nee, dat was geen brandstoftank, maar het schoolvoorbeeld van een flash-over, legt brandweerofficier Erwin Broerse uit. Brandbare rook gassen verzamelen zich onder het dak en vormen zo een explosief mengsel dat spontaan tot ontbran ding komt. De veertig brandweer lieden doen hun werk op veilige af stand zodat niemand gewond raakt. Sinds kwart over zes is de brand weer in touw aan de Calandweg, vlakbij vliegveld Midden-Zeeland. Bij aankomst blijkt al dat de grote loods niet te redden is. In de bran dende schuur knalt het. Het zijn de banden van de landbouwvoer tuigen en gasflessen. Aanvoer van bluswater is in het buitengebied een probleem. Brandkranen zijn meestal niet in de buurt voorhan den. De dichtstbijzijnde brand- kraan bij het vliegveld levert lang niet genoeg om een brand van de ze omvang te bestrijden. Dankzij een watertankwagen en een dom pelaar in de sloot kan de brand weer direct beginnen met de eer ste 'aanval'. Die is gericht op het voorkomen van overslaan van het vuur naar de woning, een tweede loods, een lpg-tank en een die sel-tank. Een kilometer verderop staat aan de Middenweg een grote pomp klaar zodat water uit de kreek gebruikt kan worden voor het blussen. Over een kilometer lengte zijn slangen uitgerold. In het ochtendgloren is de brand te bedaren gekomen. Maar het is de loods nog veel te heet om naar binnen te gaan. Het Een flinke vonkenregen ontsnapt uit de vlammen die door het dak van de loods slaan. foto Rolf de Feijter wachten is op het moment van de finale aanval. Dat komt na elven. De door de hitte gebarsten muren worden omgetrokken zodat de brandweer de vuurhaarden kan do ven. Rond het middaguur kan het sein brand meester worden gege ven, maar het nablussen gaat tot half vijf uur. De aardappelen, een drie meter ho ge hoop van 25 bij 25 meter, gloeit nog na. Tip? redactie@pzc.nl Op vakantie in Ierland kon die Mid delburgse U2-fan zijn ogen niet gelo ven. Was dat echt zanger Bono aan die tafel tegenover hen in het restau rant? Het was hem en wat zou hij graag op de foto willen met zijn favo riet. Maar brutaalweg op die tafel af stappen, durfde hij niet. Toen een on geschoren man zich losmaakte uit het gezelschap van Bono, zag hij zijn kans schoon en liep ook naar het he rentoilet. Staand voor het urinoir vroeg hij zijn buurman of die een fo to met Bono kon arrangeren. Zou wel lukken, zei de man. Het werd een mooie foto, er werden wat vrien delijkheden uitgewisseld en de Mid delburger keerde enthousiast terug naar zijn eigen tafel 'waar hij met ja loerse blikken werd ontvangen. Na afloop wilden de Zeeuwen afrekenen. Was niet nodig, zei de ober. „Mister Springsteen heeft voor u betaald."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 21