'Dank voor lenen van Zeeland' cultuur 113 Concert thuis met Valentijn Een Zeeuw als hoofdpersoon in bestseller Mitchell Zoekt u tips voor een avondje uit? DAVSD MITCHELL Britse auteur bezoekt geboortegrond van zijn personage Jacob de Zoet agenda Complete agenda op www.pzc.nl/uit vrijdag 21 januari 2011 door Rolf Bosboom Opgetogen arriveert de vermaarde Britse au teur David Mitchell in lokaal 306 van de Mid delburgse scholengemeenschap Nehalennia. „Ik vind het zó leuk om weer eens op een school te zijn", vertrouwt hij toe. „Dat is voor mij al heel lang geleden." Mitchell - 's ochtends om zes uur al op het vliegtuig gestapt - is deze donderdag in Zeeland, de geboorte grond van de hoofdpersoon van zijn recente roman De niet verhoor de gebeden van Jacob de Zoet. Graag geeft hij gehoor aan het verzoek van docent Frank van Doeselaar om ook Nehalennia met een be zoek te vereren. Leerlingen hebben zich vrijwillig aangemeld om het bezoek bij te wonen. Voorwaarde was wel dat ze minstens één boek van Mitchell hebben gelezen. De volle klas be groet de schrijver met applaus. Mitchell zit ontspannen op het bu reau van de docent en blijkt al snel geestig, innemend en onderhou dend. Hij vertelt over zijn drang om zichzelf te blijven vernieuwen. „Ik wil steeds een heel ander boek schrijven. Ik ben niet zoals REM. Een goede band, maar het is wel al tijd hetzelfde." Al in de jaren negentig stuitte hij in Japan, waar hij ook heeft ge woond, op de geschiedenis van Deshima, het eilandje dat jaren lang dienst deed als VOC-handels- post. Ineens zag hij het verhaal van een roman voor zich. „Dat was de kiemcel, omdat het zo'n gekke, bijzondere plek was." Die cel groeide uit tot een roman van 600 pagina's, waarin historie en fictie op ingenieuze wijze sa mensmelten. „Ik moet ook wel", zegt hij bijna verontschuldigend. „Als ik me zou beperken tot'de his torie van Deshima, schrijf ik voor hooguit 4000 specialisten. Daar kan ik niet van leven." Er komen steeds meer vragen van -leerlingen. Een jongen bespeurt in Mitchells boek onder meer een ver wijzing naar de mythe van Phaëton en vraagt of de auteur dat zo bedoeld heeft. Die schudt het hoofd. „Maar dat het antwoord 'nee' is, wil nog niet zeggen dat het niet klopt. Ik vind het een heel mooie observatie." Nadat hij als dank twee forse zak ken snoep heeft ontvangen, neemt Mitchell uitgebreid de tijd om te signeren. Met iedereen wisselt hij even van gedachten. „Wat een ver standige, intelligente mensen", zegt hij, als de Idas is leeggelopen. „Als zij representatief zijn voor de jeugd van dit land, dan ziet jullie toekomst er rooskleurig uit." Mitchell vertrekt vervolgens naar een huis in de Middelburgse bin nenstad waar Jacob de Zoet zou kunnen hebben gewoond en waar zich, tot genoegen van diens schep per, een kruikje bevindt dat toeval lig afkomstig is uit Deshima. 's Avonds wacht hem een volle au la in de Zeeuwse Bibliotheek, waar hij wordt geïnterviewd door zijn uitgeefster Lidewijde Paris. Zijn jongste boek was ook 'het moeilijkste dat ik tot nu toe heb ge schreven', zegt hij. „Ik was heel angstig toen ik het bij de uitgever had ingeleverd. Ik vreesde even voor mijn carrière. Het waren vier vreselijke dagen. Maar op zich is het ook een goed teken. Als je niet angstig bent, moet je pas echt bang worden." Het gesprek gaat vooral over de rol van Zeeland. Mitchell vertelt dat hij na zijn eerdere bezoek aan de provincie, begin 2008, besloot dat zijn hoofdpersoon een Zeeuw was. „Eerst kwam hij uit Amster dam. Dat lag erg voor de hand. Door van hem een Zeeuw te ma ken, werd het juist een anticliché. Middelburg is ook een meer spiri tuele, religieuze plaats, die beter past bij Jacob de Zoet." Mitchell richt zich tot het publiek. „Bedankt dat u mij uw provincie hebt geleend en ik hoop dat ik u niet heb teleurgesteld met het re sultaat." Niemand in de zaal die ook maar enige behoefte voelt daartegen in te gaan. Video op www.pzc.nl David Mitchell op bezoek bij scholengemeenschap Nehalennia. „Wat een verstandige, intelligente mensen." foto Ruben Oreel David Mitchell (42) geldt als een van de voornaamste Britse schrijvers van dit moment. Hij was onder meer twee keer genomineerd voor de prestigieuze Booker Prize. Sinds 1999 publiceerde hij vijf romans, die alle maal ook in het Nederlands zijn vertaald: Ghostwritten (De geestverwantschap, 1999), Numbergdream Droom Nummer 9, 2001), Cloud Atlas Wolkenatlas2004), Black Swan Green (Dertien, 2006) en The Thousand Autumns of la- cob de Zoet (De niet verhoorde gebeden van Jacob de Zoet, 2010). In opdracht van Muziekpodium Zeeland maak ten zes Zeeuwse componisten (Daan Manneke, Dies le Due, Douwe Eisenga, Wiek Hijmans, Christian Blaha en lorrit Tamminga) drie jaar geleden een muzikale vertaling van de roman Wolkenatlas. De première ervan, in aanwezig heid van Mitchell zelf, was in januari 2008 in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg. Het re sultaat verscheen in 2009 ook op cd. Zijn bezoek destijds aan Middelburg bleek uit eindelijk ook een cruciale invloed te hebben op het boek waaraan hij destijd werkte en dat De niet verhoorde gebeden van Jacob de Zoet is ge worden. Deze meeslepende en duizelingwek kende roman, vorig jaar april verschenen, is uit gegroeid tot een bestseller (in Nederland al meer dan 30.000 exemplaren verkocht), oogst te lovende kritieken en dook veelvuldig op in de lijstjes met de beste boeken van 2010. De roman speelt zich af in 1799 en 1800. De hoofdpersoon, Jacob de Zoet, is geboren in Domburg. Om met zijn geliefde Anna te kun nen trouwen moet hij eerst kapitaal zien te ver werven. Daarvoor gaat hij namens de VOC wer ken op Deshima, een eilandje bij Nagasaki in Japan dat destijds dienst deed als Nederlandse handelspost. De Zoet belandt er in een wereld van intriges, corruptie, chantage en verraad, waardoor zijn werk steeds meer botst met zijn geweten. Bovendien wordt hij verliefd op de Ja panse vroedvrouw Orito, een verboden en dus onmogelijke liefde. MIDDELBURG - Poppunt Zeeland en de PZC organiseren dit jaar op nieuw een bijzonder Valentijns- concert. Wil je indruk maken op je nieuwe liefde, heb je iets goed te maken of wil je een ingedutte rela tie weer wat leven inblazen? Dan krijg je van de PZC en Poppunt Zeeland de gelegenheid daar iets aan te doen. In het kader van het project Pop Aan Huis kun je je ge liefde verrassen met een Valentijns- concert aan huis, gegeven door een Zeeuwse popgroep of -artiest. Op www.pzc.nl/popaanhuis staat uitgelegd hoe het werkt. Selecteer je favoriete Zeeuwse band (sorry, toppers als Blof en Racoon staan er niet bij) en vertel ons waarom jij moet winnen! Degene met de beste, meest originele reden wint het concert op 14 februari. Op de pzc-site staan de deelnemende bands opgesomd met een korte in troductie en een video. Druk op de knop bij de band van je keuze en vul het formulier in. Bands die zich willen aanmelden kunnen dat doen door een mail te sturen naar info@poppuntzeeland.nl. Poppunt Zeeland en de PZC wij zen de winnede inzending aan. www.pzc.nl/popaanhuis Meer agendanieuws en de bioscoopagenda is te vinden op de website van deze krant. OP PAD Terneuzen Jeugdgroep 't Stekkertje gaat aan de slag om vogels in de winter een handje te hel pen. Aanmelden bij Anja van der Giesen, 0115-617524, vinkegiessen@tele2.nl. Verenigingsgebouw, Walstraat 7, 19.00 PODIUM Goes Concert Zeeuwse pianist Flip Markwat sa men met Jan Vayne, op twee vleugels. Westerkerk, 20.00 uur ^Theaterconcert van zingende broers Mo hammed en Ben Fouradi. Podium 't Beest, 20.30 uur Middelburg Tamorra, de Italiaanse zangers die tijdens de Giro d'ltalia in Middelburg indruk maakten, treedt op. De Vriendschap, 16.30 tot circa 19.00 uur *Volendam, de musical'. Stadsschouwburg, 20.00 uur *Ensemble Scherzi Musicali is te gast bij Stichting Incanto. Doopsgezinde Kerk, 20.00 uur Oostburg De voorstelling van Theo van den Oever in het Ledeltheater is geannuleerd. Sint Laurens Concert Zeeuws Byzantijns koor Srétenje. Hervormde kerk, 20.00 uur Terneuzen Belle Perez treedt op. Scheldetheater, 20.00 uur Tholen Winteravondconcert, met Chr. Mannen koor Con Forza, zangeres Willemijn en het trompetduo Jan en Edith Post. Grote Kerk, 20.00 uur. Vlissingen Het cabaretduo Geen Familie presenteert de voorstelling Superlatief. Arsenaaltheater, 20.15 uur Zaamslag Concert Codarts Brass Ensemble. Podium, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13