binnenland 17 Vrijdag 21 j n Rutte heren' Brugman www.brugman.nl an 9.30 tot 23 5 vragen over lessen In omgaan met geld Kijk voor onze filialen en openingstijden op - 1 C donderdag 20 januari 2011 aanko°P BRUGMAN Lithos Champagne klachten van taalpuristen. Hij zou foto Dennis Beek/ANP lijk overkomen. Ten opzichte van zijn voorganger is hij een verademing. Dat er regelmatig En gelse woorden tussendoor glip pen, is denk ik een soort gemak zucht." In de brief die binnenkort op de deurmat van het Torentje valt, zal de stichting niet alleen afgeven op het taalgebruik van de premier. Ook de vele Engelse woorden in het regeerakkoord stuiten Schrau- wers tegen de borst. De tekst staat bol van 'armoedige' modieuze ter men als matchingsregeling'early warning-systeem' en 'e-mental health'. zie onze website:binnenland Strijd tegen de verengelsing van de Nederlandse taal tholieken in de hoek en ook de NSB zocht heel duidelijk de gren zen van het toelaatbare op." Met een beetje kwade wil kun je de huidige situatie vergelijken met die van eind jaren '30: velen kla gen over taaiverruwing in de Ka mer, en leggen de schuld daarvan bij Geert Wilders en de PW. Som migen trekken zelfs de vergelijking tussen de PW en de NSB. Maar Tanja hoedt zich voor voor een his torische parallel: „Ik heb deze tijd niet onderzocht, dus doe ik daar geen uitspraak over. De politiek verruwt doordat de maatschappij verruwt. Mensen die vinden dat de politiek vroeger fatsoenlijker was, vergeten dat wel eens." Daarnaast is de lading van woor den veranderd. Tanja: „Als een po liticus de ander nu voor antise miet zou uitmaken, heeft dat veel meer impact dan voor de oorlog. Toen had de Holocaust nog niet plaatsgevonden, nu wel." sen kunnen opnemen. Ze hoeven er niets extra's voor te doen en het kost dus ook geen extra tijd. Eind mei moeten de eerste schriftelijke geldexamens plaatsvin den. 4 Wat kan een kind met een geiddiploma Het diploma moet hen 'handelsbekwaam' ma ken. Jongeren geven al vroeg geld uit in de schoolkan tine, gaan uit en hebben een mobieltje. Op de middelbare school neemt dit alleen maar toe. Een leerling met een diploma kent het verschil tussen lenen en sparen, kan uitgaven plannen, kijkt kritisch naar reclame, berekent kortingen en kan veilig betalen met een pinpas en via internet. De leerling kan 'denken in transacties', volgens het Ni- bud belangrijk in een wereld waarin geld steeds min der tastbaar is. 5 Hoe belangrijk is financieel onderwijs? Kinderen die niet hebben geleerd zorgvuldig met geld om te springen, belanden volgens het Nibud later sneller in de schulden. Het Nibud stelde eerder vast dat 63 procent van de middelbare scholieren wel eens geld leent. Het Nibud vond toen dat één op de vijf scholieren zelfs 'risicovol financieel gedrag' vertoonde. Een kwart van de basisscholen (270.000 leerlingen) besteedt geen aandacht aan omgaan met geld, blijkt uit een enquête van het Nationaal Instituut voor Bud getvoorlichting (Nibud) onder 750 directeuren van basisscho len. Er is geen tijd voor en het is niet verplicht, is hun excuus. door Joep Trommelen *1 Vinden de scholen financieel onderricht wel hun taak, is het niet eerder iets voor de ouders? Van de ondervraagde schooldirecteuren vindt 91 pro cent dat scholen als het even kan lessen in omgaan met geld moeten geven. Maar ze signaleren tijdgebrek en stellen vast dat finan cieel onderwijs niet in het verplichte lesprogramma is opgenomen. Wat doen scholen er nu aan? De meeste scholen besteden er een aparte les aan, terwijl ze omgaan met geld het liefst in alle les sen zouden verwerken. Het Nibud is 'geschokt' door de uitkomst van de en quête en wil daarom dat de overheid de lessen ver plicht stelt. Ouders zijn volgens het Nibud weliswaar de eerst ver antwoordelijken, maar overheid en scholen moeten volgens het instituut ook een rol spelen. De meeste schooldirecteuren zijn het hier mee eens. 3 Wat moet er gebeuren tot geldonderwijs verplicht wordt? Het Nibud presenteert volgende week op de Nationa le Onderwijs Tentoonstelling het Nibud Geiddiploma. Dat is een lesprogramma dat scholen in hun rekenles- Wij nodigen u van harte uit voor onze VIP-dag op vrijdag 21 januari van 9.30 tot 23.00 uur*. Vanaf 18.00 uur staan er heerlijke hapjes en drankjes voor u klaar en kunt u de laatste trends ontdekken op het gebied van keukens, badkamers en tegels. Ook hebben wij deze VIP- dag wel heel bijzondere jubileumaanbiedingen voor u. Benieuwd wat Brugman u allemaal te bieden heeft? En profiteren van een uniek jubileum aanbod? Bezoek dan op vrijdag 21 januari onze showroom. Speciaal voor u zijn wij van 9,30 tot 23.00 uur* geopend.. Mocht u op deze dag verhinderd zijn, dan kunt u ook op zaterdag (en in de filialen Amsterdam Villa ArenA, Amersfoort, Hulst, Roermond, Son/Eindhoven, Utrecht, Venlo en Zwolle ook op zondag) bij ons terecht. Wij verwelkomen u onze 34 filialen! in één van BRUGMAN Rosone SINDS 1971 KEUKENS BADKAMERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7