5 Vak met een zweem Calamiteitenweg gaat open buren windmolens Extra geld voor w ZorgSaam zeventiende op ziekenhuisranglijst Jongeren Sluiskil willen zelf actie ondernemen 20 zeeland PREPAREREN Marjolein van Viegen is als enige in Zeeuws-Vlaanderen 'Aandacht voor laaggeletterdheid' donderdag 20 januari 2011 z door Martijn de Koning HOOFDPLAAT - Omwonenden van de vijf windmolens in de Hoofd plaatpolder hebben bij de rechter een flinke overwinning geboekt op de gemeente Sluis. De recht bank in Middelburg heeft enkele tientallen van hen een fors hogere planschadevergoeding toebedeeld dan het Sluise gemeentebestuur wilde betalen. Omwonenden protesteren al jaren tegen de eind 2004 neergezette windmolens. De strijd tegen de bouw ervan is al een poosje verlo ren, maar het gevecht o'm plan schadevergoeding loopt nog steeds in alle hevigheid. De gemeente Sluis liet adviesbureau Rijk uit Kruiningen een rapport opstellen. Die adviseerde Sluis om in totaal 91.500 euro uit te keren aan vijf tien mensen wiens woning en grond door de komst van de mo lens minder waard was geworden. Omwonenden, verenigd in Stich ting Aktiegroep Windturbines Hoofdplaatpolder, vonden het be drag te laag en meenden ook dat meer van hen recht hadden op een vergoeding. Ze lieten bureau Verhagen uit Oud-Beijerland een zelfde onderzoek doen. Die kwam uit op fors hogere vergoedingen voor meer omwonenden. College en gemeenteraad hielden echter vast aan hun standpunt, waarna dertig bewoners naar de rechter stapten. Die oordeelt nu onder meer dat Rijk het effect van hinder (scha duw, uitzicht en geluid) heeft on derschat. In de meeste gevallen moet de gemeente nu het advies van Verhagen volgen. Dat betekent dat Sluis minstens 149.500 euro kwijt is aan bij elkaar zeventien mensen. In twee gevallen moet de gemeente opnieuw beslissen, waar door er nog zo'n 30.000 euro bij dat bedrag zou kunnen komen. Het Sluise college bekijkt nog" of het in hoger beroep gaat. terneuzen - ZorgSaam Ziekenhuis in Terneuzen heeft gisteren de pro- vincie-award in ontvangst geno men van de nieuwe zorggids Dr. Yep. John Lebbink, neuroloog en Dr. Yep-eindredacteur, reikte de prijs uit aan ZorgSaam-bestuurder joep Paulides. ZorgSaam Ziekenhuis staat in de Dr. Yep laargids 2011 op nummer 17 van de 107 Nederlandse zieken huizen en is daarmee het beste zie kenhuis van Zeeland. Het laatste is niet zo moeilijk, want er is in de provincie maar één ander zieken huis. ZorgSaam scoort vooral wat betreft patiënttevredenheid, open heid en de website. Een goede be oordeling van het slaapcentrum in Oostburg en de staande MRI-scan in Terneuzen draagt ook bij aan het resultaat. door Eugène Verstraeten terneuzen - De calamiteitenroute ten westen van Dow Benelux in Terneuzen gaat in maart tijdelijk open tijdens de ochtend- en mid- dagspits. Daarmee hopen de gezamenlijke wegbeheerders in de omgeving het vele extra werkverkeer van en naar de chemiereus op te vangen tijdens de geplande onderhouds- stop. Dow krijgt er dan een week of vier lang zo'n duizend extra me dewerkers bij. Nu al loopt het verkeer tijdens de spits vrijwel dagelijks vast op de tunnelweg en bij het Terneuzense sluizencomplex. Al het verkeer moet namelijk over één rotonde bij het busstation. Dat wordt tij dens de onderhoudsstop nog er ger, is de verwachting. Het Dowverkeer van en naar het westen mag straks tijdelijk over de calamiteitenweg, zodat het sluizen- gebied wordt ontlast. Volgens wet houder Co van Schaik is het idee om de calamiteitenweg telkens open te stellen in één richting. „De tijdstippen zijn nog niet be kend. Het plan wordt nu verder uitgewerkt." Naar aanleiding van vragen vanuit de Terneuzense poli tiek hebben de gemeente, provin cie, Rijkswaterstaat en het water schap afgesproken dat een bureau in opdracht van de provincie alle knelpunten in het gebied die de doorstroming belemmeren in beeld gaat brengen. En er meteen ook oplossingen voor aandragen. Van Schaik: „Wellicht kunnen we met kleine ingrepen veel bereiken. We moeten de doorstroming in de spits weer onder controle krijgen. Misschien moet je denken aan een extra rotonde of aan verkeerslich ten. In april moet in ieder geval duidelijk zijn wat voor maatrege len er nodig zijn." Van Schaik benadrukt dat het in de spits permanent openstellen van de calamiteitenweg geen oplos sing is. „Na de stop gaat die weg weer dicht. Een toename van het verkeer in de polder willen we niet. Wat we zoeken zijn slimme oplossingen om de doorstroming aanzienlijk te verbeteren." door Harmen van der Werf SLUISKIL - longeren in Sluiskil zijn zelf naar de dorpsraad gestapt om samen oplossingen te zoeken voor overlast die zij veroorzaken, onder meer bij de Spar-supermarkt aan het Kerkplein. Voorzitter Adri de Bruijne van de dorpsraad juicht de stap van de jongeren toe. „Ik heb tegen ze gezegd dat ik het heel moedig vind dat ze naar onze ver gadering zijn gekomen." Het blijft niet alleen bij die woor den. Met de jongeren is afgespro ken dat er een overleg komt, waar aan naast de dorpsraad en de jon geren ook de politie, wethouder Co van Schaik en ondernemers zullen deelnemen. „Het gaat om de bekende perikelen", vertelt De Bruijne. „Troep maken, herrie trap pen, af en toe brandje stichten, 's Zomers speelt dit niet zo. Dan zijn ze bij de voetbalkooi achter 't Meu- lengat, maar in de winter gaan ze daar niet heen. Dan hangen ze bij de supermarkt rond." De Bruijne wil vooral van de jongeren zelfver- nemen wat ze willen. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen moet meer aandacht geven aan jongeren die slecht kunnen le zen en schrijven. Daarvoor pleit raadslid Jack Begijn (CDA). Volgens het raadslid komt deze doelgroep dikwijls op het tweede plan, omdat de nadruk vaak wordt gelegd op activiteiten voor volwas senen. Bovendien komt als gevolg van bezuinigingen het geld voor de aanpak van laaggeletterdheid onder druk te staan, denkt Begijn. Bezuinigen op laaggeletterdheid leiden volgens hem tot vroegtijdig schoolverlaten, slecht en laag ge kwalificeerde schoolverlaters, een grotere groep jonge werklozen en een toenemend aantal jongeren dat in de criminaliteit belandt. In de gemeente Terneuzen zijn bijna 6.000 mensen van 16 jaar en ouder die slecht kunnen lezen en schrijven. Werk van Van Viegen: twee geprepareerde kauwen, op de achtergrond een opgezette ijsvogel. Ook de postamen ten (de voetstukken) maakt van Viegen zelf, evenals de 'biologische elementen', zoals hier, de frietjes. door Sheila van Doorsselaer Prepareren, ofwel het op zetten van dieren is een vak waar een zweem van geheimzinnigheid omheen hangt. Marjo lein van Viegen uit Oostburg, de enige preparateur in Zeeuws - Vlaanderen, laat vogels en zoogdie ren als een feniks herrijzen. „Prepareren is niet zomaar een be zigheid die je op een zondagmid dag oppakt omdat je je verveelt. Je moet er helemaal voor gaan. An ders moet je er niet eens aan begin nen", zegt Van Viegen (51). Jaren geleden vond ze tijdens een wan deling over de Oude Zeedijk een dood vogeltje; een blauwborstje. „Een prachtig beestje, maar wat kon ik anders doen dan het laten liggen..." Wat later had Van Vie- gens hond een jong egeltje te pak ken. „Het beestje stierf in mijn handen. Ik heb het netjes in de berm gelegd, maar het stak me dat ik niks meer voor dat beestje kon doen." Zo ontstond bij Van Viegen het idee om te leren prepareren. Dat leek echter makkelijker gezegd dan gedaan, want preparateurs zijn schaars in de streek. Na maanden zoeken belandde ze uiteindelijk bij Wim Phaff uit Mid delburg. Phaff, oprichter van het Zeeuws Biologisch Museum (nu Terra Maris) in Oostkapelle, is al decennialang taxidermist. Van Vie gen is nog steeds bij Phaff in de leer. Hij leert haar de fijne kneep jes. De Oostburgse is inmiddels ge diplomeerd taxidermist. Zij haalde het staatsexamen van de Stichting Flora- en Faunawetexamens en is tevens door het ministerie van LNV gemachtigd om beschermde dieren te prepareren. Dit is een zeer waardevolle erkenning aange zien (bijna) alle vogelsoorten per definitie beschermd zijn en Van Viegen tot nu toe met name gespe cialiseerd is in het opzetten van vo gels. Deze rubriek belicht Zeeuws-Vlaam- se bedrijven die een product maken of service leveren waarmee zij (in- terjnationale faam verworven heb ben, maar waarvan lang niet altijd bekend is dat ze in Zeeuws-Vlaande ren gevestigd zijn. Vandaag: Cathelinehof. Met name particulieren brengen ontzielde dieren naar Van Viegens zolderatelier aan de Cathelineweg in de Oostburgse polder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 56