schokt Zeeuwse zorg meteen vrijlaten is niet realistisch zeeland 13 Ontpoldering Hedwige zal geld gaan opleveren Gratis track bij aankoop van 2 actieproducten Brandon Patty Belle, Arduin Petra Elbertsen, Tragel commentaar Waterschap wil belastingen via SaBeWa heffen donderdag 20 januari 2011 „Ik had verwacht dat na Jolanda Venema deze methode niet meer gebruikt zou worden. 'Het is niet niks wanneer een begeleider gebeten of geslagen wordt, dus dat moet je net zo goed zorgvuldig begeleiden.' Brandon moet zichzelf aan de muur vastzetten voor hij benaderd wordt door zorgverleners. foto EO dat inderdaad zeggen. Als maat schappij moet je naar het ideaal streven en met dit soort oplossin gen geen genoegen nemen. Maar de praktijk is weerbarstig. Het ont breekt aan capaciteit, aan geld, aan menskracht om een situatie te scheppen die een menswaardig al ternatief vormt." Van den Berge werkt inmiddels tien jaar bij Kla verblad. „In al die jaren ben ik hier geen vergelijkbare gevallen tegenge komen. Vastbinden komt voor in de psychiatrie maar ook in de ouderenzorg, alleen niet in deze mate. Dit is in feite een vorm van opsluiting. Je hebt natuurlijk in Zeeland wel te maken met opvang en begeleiding van kinderen met zware gedragsproblemen. Dan kunnen beperkende maatregelen worden toegepast. Hij noemt het pleidooi voor het onmiddellijk vrijlaten van Bran don onzinnig. „Dat is absurd, als je kunt voorzien dat het leidt tot le vensgevaar voor de jongen zelf en voor het personeel." Zware medicatie zouden de jon gen weliswaar tot rust kunnen brengen, maar de vraag is of hij dan, 'geketend' door kalmerings middelen, wél de vrijheid heeft om zich te uiten en te bewegen die hoort bij een menswaardig be staan. „Ik kan me voorstellen dat je zegt: al het personeel op deze jongen zetten. Maar dan kun je el ders geen mensen meer inzetten. De discussie die de politiek moet voeren is: waar leg je de accenten. Ik pleit ervoor dat instellingen met specifieke kennis op dit gebied, die met elkaar delen." AMSTERDAM - De maatschappelijke baten van de ontpoldering van de Hedwigepolder zijn waarschijnlijk groter dan de kosten. Dat betoogt Marije Schaafsma die volgende week promoveert op Ruimtelijke effecten in milieupreferenties aan de Vrije Universiteit van Amster dam. Uit de eerste casestudie van Schaafsma's onderzoek komt naar voren dat bewoners van Zeeland bereid zijn extra waterschapsbelas ting te betalen voor betere kwali teit van recreatie en natuur bij Breskens, Saeftinghe en Braak man. Deze ontpoldering is vereist ter compensatie van de natuur die ver loren gaat als gevolg van de verdie ping van de Schelde en heeft ge leid tot een heftig politiek debat. Marije Schaafsma, verbonden aan het Instituut voor Milieuvraagstuk ken, onderzocht de economische waarde die Nederlanders hechten aan verbeteringen van waterkwali teit. Betere waterkwaliteit draagt bij aan onze welvaart, bijvoor beeld doordat recreatie aantrekke lijker wordt zoals minder algen- groei in het zwemwater, maar ook omdat mensen het belangrijk vin den dat natuur en milieu behou den blijven voor toekomstige gene- V astgelopen trajecten. Zo heten ze in het jar gon van de gezond heidszorg: gehandi capten zoals de jongen Bran don, die zo onhandelbaar is dat hij zich vóór elk contact met zijn verzorgers aan de muur moet vastketenen. Brandon komt nooit buiten. Dit is een mensonterende en uitzichtloze situatie die zo snel mogelijk moet veranderen. De behandeling van Brandon verloopt geheel volgens de re gels. Maar het resultaat is zo tenhemelschreiend dat die norm er niet toe doet. Daar wijst de Tweede Kamer de ver antwoordelijke staatssecretaris terecht op. In dit geval lijken de behandelaars de hoop te heb ben opgegeven dat deze jonge man ooit nog hanteerbaar wordt. Dat is niet acceptabel. Hoe moeilijk ook, hoeveel in spanning het ook kost, mensen als Brandon verdienen altijd een nieuwe kans. De kwaliteit van onze zorg is te meten aan de hardnekkigheid waarmee we die kansen blijven bieden. MIDDELBURG - Het waterschap Scheldestromen wil toetreden tot het samenwerkingsverband SaBe Wa. Dit is een samenwerking tussen de gemeenten Borsele, Goes, Ka- pelle en Tholen op het gebied van het heffen en invorderen van de gemeentelijke belastingen en de uitvoering van de Wet WOZ. Als waterschap Scheldestromen toetreedt zullen ook de water schapsbelastingen door dit samen werkingsverband geheven en inge vorderd worden. SaBeWa staat voor Samenwerking Belastingen en Waardebepaling en is een gemeenschappelijke regeling tussen de vier bovengenoemde ge meenten. Momenteel wordt onder zocht in hoeverre toetreding van het waterschap schaalvoordelen oplevert door onder meer efficiën ter te werken. Gezonde gerechten Wat eten we vandaag? Kijk dagelijks op www.pzc.nl/wellness Exclusief bij C1000. Kijk voor uw winkel op www.cl000.nl Hertog ijs alle varianten 2 bakken a 1 of 1,1 liter naar keuze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3