Vastbinden Brandon Brandon 21 zeeland Tekort aan stageplekken nekt opleidingen ROC Oude koe PZC donderdag MUS De krant 8 weken voor 24 euro! VASTBINDEN In 1988 stond Nederland op z'n achterste benen bij het zien van beelden van de vastgebonden, na'akte Jolanda Venema. 22 jaar later lijkt er weinig veranderd: zie Brandon. donderdag 20 januari 2011 '4&*sssaa& door Willem van Dam En jawel hoor, daar gaan we weer: Zeeland wil Goe- ree-Overflakkee annexe ren. Voor de zoveelste keer. Dit maal is het de fractie van D66 in Provinciale Staten van Zeeland die de oude koe uit de sloot heeft gesjord. Goeree-Overflakkee, rede neren de D66-ers, heeft tal van raakvlakken met Zeeland en voelt zich door het provinciebestuur van Zuid-Holland nogal eens stief moederlijk behandeld. Dus waar om zouden we Goeree-Overflak kee niet binnen de Zeeuwse gren zen halen? Het klinkt als een grammofoon plaat met een tik. Al decennia lang wordt met de regelmaat van een druppende kraan vanuit het Middelburgse Abdijcomplex naar Goeree-Overflakkee gelonkt. Halverwege de jaren zeventig, pre senteerde toenmalig minister De Gaay Fortman plannen voor een reorganisatie van het binnenlands bestuur. Als jong verslaggever werd ik samen met een al even jeugdige collega door de redactie chef naar Goeree-Overflakkee ge- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het .formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (na28) O een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P8> Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan zonden met de opdracht te peilen hoe daar over een eventuele aan sluiting bij Zeeland werd gedacht. Hoofdschuddend keerden we ter redactie terug. „Wat heugt, wat heugt, geen ene Zeeuw die deugt", hadden we in café De Kok te Sommelsdijk op ons notitie blokje genoteerd. Een jaartje of vijf later was het mi nister Wiegel die het vaderland wilde aanharken en opnieuw werd de vraag actueel of Zeeland Goeree-Overflakkee zou kunnen inlijven. Wederom reed ik met mijn opschrijfboekje in de hand naar het te veroveren gebied en na een eerste kopje koffie in Ho tel Hobbel te Ooltgensplaat wist ik het al: die van Goeree willen geen Zeeuw worden. Nadien zijn er nog diverse (voor zichtige) pogingen gedaan om Goeree-Overflakkee in te lijven. En even zovele malen bleef het bij pogingen. Nu heeft de D66-lijst- trekker het initiatief genomen om te proberen de Zeeuwse vlag op Goeree-Overflakkee te planten. Wedden om een goeie sigaar dat het wéér niks wordt? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde en Edith Ramakers Aan ketenen van ver standelijk gehandi capten doen ze niet in Zeeland. Dat zeg gen woordvoerders van de drie zorginstellingen in de provincie waar ook mensen met complexe zorgvragen wonen. Ook patiëntenorganisaties hebben geen signalen gekregen dat zich hier ver gelijkbare situaties voordoen als in het geval Brandon in 's Heeren Loo. Maar dat betekent niet dat de Zeeuwse instituten geen vrijheids beperkende maatregelen nemen, wanneer de situatie met een cliënt uit de hand loopt. Dat varieert van 'iemand stevig vastpakken om weer rustig te krijgen' tot plaatsing in afzondering, vertelt Petra Elbert- sen van Tragel Zorg in- Zeeuws-Vlaanderen. „Waarbij het uitdrukkelijk ook weer niet-de be doeling is dat je ze drie dagen ach tereen opsluit." 's Nachts vastbin den met een zogeheten onrust band gebeurt bij Tragel nog bij twee bewoners. „In overleg en voor hun eigen veiligheid"," zegt El- bertsen met nadruk. „Om te voor komen dat ze uit hun bed stappen en hun kamer kort en klein slaan of zichzelf verwonden. Bij Zuid wester, met vestigingen in Goes, op de Zuid-Hollandse eilanden en Jolanda Venema in 1988 Brabant worden nog tien cliënten voor het slapen gaan op hun bed vastgebonden. Van Arduin zijn op dit gebied geen gegevens bekend. Zuidwester en Tragel doen mee aan een landelijk project om het gebruik van de band terug te drin gen en over te schakelen op alter natieven. In veel gevallen volstaat een detectiesysteem, dat de nacht- verpleging waarschuwt wanneer iemand uit bed stapt. Tragel is gespecialiseerd in opvang 'de echt moeilijke gevallen'. Ande re instellingen in de provincie doen volgens Elbertsen met enige regelmaat beroep op de specifieke Brandon zit vast aan de muur in 's Heeren Loo in Ermelo. foto EO GOES - De opleidingen sociaal cul tureel werker en sociaal maat schappelijk denstverlener van het ROC Zeeland worden voorlopig ge staakt. De leerlingen die die oplei dingen nu volgen kunnen die wel afmaken. Directeur Dick Hoogstrate van het cluster Welzijn van het ROC Zee land zegt dat het conjuncturele problemen zijn, die er voor zorgen dat er te weinig stageplaatsen be schikbaar zijn. En die plaatsen zijn gewoon nodig om de opleiding draaiend te houden. Het ROC zoekt voor deze opleidingen stage plekken in de sfeer van overheden, woningbouwcorperaties en sociaal 'behandelsetting'. Daarbij gaat het om mensen met een ernstige meervoudige beperking en bijzon dere gedragsproblematiek. „Zeer complexe zorgvragen komen vaker voor dan men beseft. Maar het zijn er ook weer geen honderden. Gevallen zoals Brandon, kennen wij ook. Wij zetten daar gelijk een multidisciplinair team met als uit gangspunt om een zo normaal mo gelijke situatie te scheppen voor die cliënt. Daarbij gaat het er om dat de cliënt zicht prettig voelt, maar ook dat zijn omgeving en het personeel zich veilig voelen." Wanneer Tragel daar in zeer speci fieke situaties niet aan kan vol doen, wordt een cliënt voor een in tensief behandelingsprogramma overgebracht naar instituut Ipse de Bruggen in Zwammerdam, vertelt Elbertsen. „Dat is er één, hooguit drie per jaar." Incidenten met agressieve cliënten zijn ook bij Tra gel geen uitzondering. „Het is niet niks wanneer een begeleider gebe ten of geslagen wordt, dus dat moet je net zo goed zorgvuldig be geleiden." Patty Belle voorzitter van de Raad van Bestuur van Arduin .is ge schokt. „Het is geen schande dat je niet weet hoe je iemand moet be handelen, maar dat ontslaat je nooit van je plicht om op zoek te gaan naar een goede methode. En daar hoort iemand vastbinden aan een muur niet bij", zegt ze. door Ondine van der Vleuten Agnes Wolvert van de PvdA zei over de zaak Brandon: „Geen aandoe ning is zo erg dat dit verdedigbaar zou zijn." Beleidsmedewerker Peter van den Berge van patiënte norganisatie Klaverblad Zeeland reageert: „Als maatschappelijke or ganisatie of politieke partij moet je culturele en maatschappelijke in stellingen. Wanneer de opleidin gen weer worden opgepakt kon Hoogstrate niet zeggen omdat ook eerst bekeken moet worden wat er uit de fusie met het ROC Wester- schelde rolt. „Wij willen de oplei dingen graag in de lucht houden. Ik hoop dan ook dat de conjunc tuur weer aantrekt en er weer vol doende stageplekken komen", geeft Hoogstrate aan. De opleiding verdwijnt niet helemaal bij het ROC Zeiand, want hij wordt nog wel aangeboden in de beroepsbege leidende leerweg (BBL) en niet langer meer in de BOL (beroepsop leidende leerweg). Zeeuwse Voetbalawards Wie zitten deze week in het sterren- elftal? Bekijk het klassement op www.zeeuwsevoetbalawards.nl zeeuwsevoetbalawards.nl Wie wordt de topscorer, voetballer, talent, vrijwilliger, scheidsrechter of trainer van het jaar? STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de Zeeuwse Voetbalawards op twitter ©zwsvoetbalaward

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2