klassieker Rus (20) heeft nog steeds geen haast Optimisme Herades voor derby tegen Twente is op niets gebaseerd 'We waren machteloos. We moeten meer lef tonen en scherper zijn in de duels' Ron Vlaar, aanvoerder van Feyenoord door Barry van der Hooft AMSTERDAM - Dat Frank de Boer een keer een officieel duel gaat ver liezen met Ajax, staat wel vast. Al leen wil de nieuwe hoofdtrainer dat moment natuurlijk het liefst zo lang mogelijk uitstellen. Gistera vond mocht hij alvast de vierde ze ge onder zijn bewind bijschrijven, omdat Ajax in een eenzijdige klas sieker afrekende met een machte loos Feyenoord (2-0). Een punt van kritiek was dat de Amsterdam mers te weinig scoorden. Dankzij de overwinning hield Ajax de titelaspiraties in leven. Het verschil met koploper PSV be draagt slechts drie punten, FC Twente heeft er twee meer dan de Amsterdammers. De strijd om het kampioenschap ligt daardoor open. Ajax strijdt daarnaast op nog twee fronten. In de kwartfina le van de KNVB beker is NAC Bre da volgende week de tegenstander, in de Europa League wacht volgen de maand een dubbele ontmoe ting met Anderlecht. Dat de trainerswissel van begin de cember voor een frisse wind heeft gezorgd, is inmiddels wel duide lijk. De spelersgroep van Ajax roemde de afgelopen weken de duidelijke lijn die door De Boer is getrokken. Sinds het vertrek van Martin Jol weet iedereen wat van hem verwacht wordt. Als een spe ler niet beschikbaar is, staat de vol gende in de rij klaar. Gisteravond was Daley Blind daar het beste voorbeeld van. De zoon van De Boers assistent Danny verving de geblesseerde Urby Emanuelson en draaide moeiteloos mee, met de jonge linksbuiten Lorenzo Ebidlio vlak voor hem. Ook zonder de nog geschorste Luis Suarez en de weer zieke Mou- nir el Hamdaoui straalde Ajax uit dat het alleen als winnaar het veld af ging stappen. Het verschil op de ranglijst - vijftien punten - werd vanaf de eerste minuut duidelijk gemaakt. Ajax had weinig te vre zen van Feyenoord, dat zich moest beperken tot een paar ongevaarlij ke counters. Het ontbrak bij de thuisclub alleen lange tijd aan het belangrijkste aspect in het voetbal: scoren. Ajax sneed een paar keer vakkun dig door de Feyenoord-defensie, zonder dat met een doelpunt te be kronen. De ploeg van De Boer bleef echter rustig zoeken naar een nieuwe opening en zag hoe de ene na de andere Feyenoorder in pa niek raakte zodra hij in balbezit kwam. Toch kwam de openings treffer niet voort uit een vloeiende aanval. Toby Alderweireld kreeg na een half uur niet voor de eerste keer een vrije doortocht over de as van het veld. De Belgische verdedi ger haalde van ruim twintig meter uit (1-0). Het duel was daardoor al in een vroegtijdig stadium beslist. Vooral omdat Feyenoord in de eerste helft geen moment een vuist had kunnen maken. Na rust gebeurde dat niet veel vaker. De beste kan sen waren voor Demy de Zeeuw en Miralem Sulejmani, die beiden keeper Mulder op hun weg von den. Het is een belangrijk aan dachtspunt voor De Boer, want Ajax scoort bijzonder moeizaam. Bij zijn debuut in Milaan werd het 2-0, maar zowel tegen Vitesse als AZ (beker) wonnen de Amster dammers met minimaal verschil (1-0). Gisteravond viel de tweede, verlossende treffer heel laat en kwam niet toevallig vanaf de straf schopstip. Sulejmani werd neerge legd door Tim de Cler en benutte het buitenkansje zelf (2-0). De Feyenoorders stonden erbij en ke ken ernaar. ENSCHEDE - Het gevoel was goed, het vertrouwen aanwezig. Zelden was het geloof bij Heracles in een stunt bij FC Twente zo sterk als dit keer. Maar al die Almelose plan nen bleken louter op papier te le ven. Mede dankzij vier treffers van Mare Janko onderging Heracles gis teravond de totale vernedering in het huis van de buurman: 5-0. Ze kwamen met de mooiste verha len terug van het trainingskamp in Turkije. Er was uitstekend ge werkt, iedereen was fit en er was driftig gesproken over het ver meende uitcomplex. Heracles, zo luidde de boodschap aan de voora vond van de Twentse derby, stond er goed op. En toen vanuit Ensche de ook nog eens de geluiden over waaiden dat de creatieve geesten Theo Janssen en Bryan Ruiz niet beschikbaar waren bij FC Twente, nam het vertrouwen in het Alme lose kamp alleen maar toe. Prachtig dat optimisme, maar zel den bleken woorden van geloof zo snel in loze praatjes te veranderen als in deze Twentse derby. Hera cles leverde op alle onderdelen een regelrechte wanprestatie. Er was geen enkele overtuiging, er werd dramatisch verdedigd en zonder enig geloof aangevallen. Die collectieve naïveteit leverde de ploeg een pijnlijke afstraffing op van het gedreven Twente, dat uitge rekend tegen de regionale rivaal de grootste zege van het seizoen boek te. En dat met een ploeg, die een debutant (de Amerikaan Onyewu) kende en een jeugdspeler die voor het eerst in de basis stond (Ola Jo hn). Maar dit Twente heeft inmiddels op veel plekken zo'n hoog en sta biel basisniveau dat het gemis van spelers als Janssen en Ruiz tegen de meeste ploegen in Nederland niet eens meer merkbaar is. Dat Heracles gisteravond niet van plan was om serieus weerwerk te bieden bleek al na vier minuten toen Twente voor het eerst defen sieve openreet met een doeltreffen de combinatie. De sterk spelende Wout Brama vond de vrijgelaten Twente-speler Mare Janko controleert de bal in het duel met Herades (5-0). Janko scoorde vier van de vijf treffers. foto Vincent Jannink/ANP Luuk de Jong die geen moeite had om Mare Janko op maat te bedie nen: 1-0. Elke diepe bal of steekpass die daarna achter de Almelose verdedi ging viel, leverde gisteravond een leans of een treffer op voor Twen te. Een voorbeeld daarvan was de 2-0 zes minuten voor rust, Kwame Quansah verloor het duel van Jan ko, die met een voetbeweging Luuk de Jong alleen voor doelman Remko Pasveer zette: 2-0. Vlak voor rust was de derby defini tief beslist na een prachtige aanval via John en Roberto Rosales. De gevoelvolle voorzet van de uitste kend spelende Rosales werd door Janko bij de tweede paal binnenge- kopt: 3-0. Janko viel gisteravond niet alleen op met zijn treffers, maar ook los van die goals speelde hij een pri ma wedstrijd. Eindelijk was hij ook het aanspeelpunt en het ver deelstation dat Twente in de punt van de aanval nodig heeft. De 4-0 die hij scoorde was misschien wel symbolisch voor het optreden gis teravond van beide teams. De pass van Peter Wisgerhof was prima, maar het was vervolgens ontluiste rend om te zien dat de verdedi ging van Herades weer eens hele maal open lag. Dat Almelose kinderwerk kwam ook bij de laatste treffer tot uiting, nadat Janko profiteerde van een fout van de net ingevallen Andrej Rendla: 5-0. door Edward Swier DEN HAAG/MELBOURNE - Het lijkt soms wel of Arantxa Rus geen en kele haast heeft. Ze koos voor de weg van de geleidelijkheid en het lijkt haar amper te deren dat ze de tophonderd nog niet is binnenge stormd. Ook na de Australian Open zal de huidige nummer 139 van de wereld de kaap niet geno men hebben. Gisteren verloor ze in de tweede ronde van de Russi sche Svetlana Koeznetsova: 6-1, 6-4. Het was een logische uitslag. Im mers, Rus was in Melbourne pas bezig aan haar vierde grandslam- toernooi, Koeznetsova speelde er reeds 35. Tweemaal wist de Russi sche een evenement van de Grote Vier te winnen: de US Open in 2004 en Roland Garros in 2009. Bovendien was ze nog eens twee maal verliezend Analiste. Het zijn resultaten waar Rus voor lopig alleen nog maar van kan dro men. En het lijkt hoogst onzeker dat het ook écht binnen haar be reik ligt. Immers, de nu 25-jarige Koeznetsova won al een grands- lam op haar negentiende, Rus is reeds twintig lentes jong. En hikt al twee jaar aan tegen de top hon derd. Wat voor de Zuid-Hollandse pleit is dat ze al jaren terug voor de ge leidelijke weg koos en nooit van dat pad week. Ze is geen meisje voor paniek, Rus lijkt zich slechts hoogstzelden echt druk te maken om de dingen die zich rond haar afspelen. Tennis betekent alles voor haar, ze hoopt de top te ha len, maar heeft daar wel de tijd voor uitgetrokken. De onverstoorbare Rus speelde dit jaar in Australië voor het eerst in het hoofdtoernooi. Ze voelt zich thuis in Australië. De ondergrond in Melbourne Park bevalt haar. „Het is hardcourt, maar niet al te snel." Rus won al eens een grands- lam op het zogeheten Plexicushi- on Prestige. In 2008 veroverde ze namelijk de juniorentitel in Austra lië. Het leverde haar een contract op bij het managementbureau IMG. Waar anderen dan het hoofd nog weieens willen verliezen, bleef Rus met beide benen op de grond. Ze week niet uit naar exoti sche oorden, maar bleef in Neder land wonen en trainde met de coaches van Jong Oranje: Hugo Ek- ker en Eddy Bank. Pas sinds afgelopen najaar heeft ze zelf een coach in de arm genomen die haar een volgende stap moet helpen maken. Ralph Kok is in kor te tijd onder de indruk geraakt van de vaak zo stoïcijnse Rus. Hij twijfelt er geen moment aan dat Rus op termijn de tophonderd zal binnenkomen. Het was dat er gisteren nogal wat luidruchtige Nederlandse fans langs baan 2 zaten, anders had het tennisduel toch veel weggehad van een schaakpartij. In een confrontatie waarin het Arantxa Rus was in de tweede ronde van de Australian Open niet opgewas sen tegen de Russin Koeznetsova. foto Vincent Thian/AP breaks regende, werd duidelijk waar het Rus nog aan ontbreekt. Ze moet nog meer durven, aan een beter plan werken. Agressiever spelen, eerder het initiatief ne men. Opmerkelijk genoeg sloeg ze liefst 75 procent van haar eerste ser vices in, maar moest ze toch zes van haar opslagbeurten inleveren. Omdat Rus zelf tweemaal de servi ce van Koeznetsova brak, werd het geen afstraffing. Maar de tophon derd, nee, die blijft nog even bui ten bereik. door Leon ten Voorde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 25