4l TuMAwkardjAUj dinsdag 18 januari 2011 Zolang het buiten koud en guur is, zijn er weinig mensen die zin hebben om in hun tuin te werken. Toch is er in januari voor tuinliefhebbers genoeg te beleven. Zoals ideetjes opdoen voor een nieuw terras of tuinpad. Vakbladen, tuintijdschriften en het internet verschaffen legio voorbeelden. Maar een ritje naar een tuincentrum of bouwmaterialenhandel kan ook heel inspirerend zijn. Strakke lijnen zijn op hun retour. „De tuin was al Duitgeroepen tot tweede woonkamer, nu is het ook de plek om tot rust te komen. Tuinhuisjes, veranda's en zonneluifels passen daar heel goed in", zegt René Ars van BPG De Jonge hout- en bouwmaterialen in 's-Heer Arendskerke. Hij is verantwoordelijk voor de aan- en verkoop van sierbestrating. De verkoper wijst naar een houten overkapping in één van de vijf ingerichte voorbeeldtuinen op het 8oo m2 grote terrein. „Je ziet tegenwoordig veel van dit soort overkapte hoekjes in tuinen. Vaak zijn ze compleet voorzien van tuinmeubelen en niet te vergeten: een buitenkeuken." Achter de showtuinen ligt de voorraad. Tegels, klinkers, keien, getrommelde stenen in allerlei afmetingen en tinten zijn hoog opgetast. Op pallets liggen stapels Chinees natuursteen. „Bijna uit de mode", volgens René Ars. „Welke stenen en tegels dit jaar wel in zijn, dat geeft de groothandel pas de komende maanden prijs. Als in februari de tuinbeurzen weer open gaan, weten we pas echt wat het wordt. Dan gaan we er direct mee aan de slag." Toch kan de verkoper nu alvast een tipje van de sluier oplichten. „Echt op zijn retour zijn de strakke lijnen. Organische, ronde vormen en nostalgie gaan overheersen. Dat betekent dat er straks best een randje mos tussen de tegels mag zitten. Speelse en schijnbaar nonchalant ingerichte tuinen zijn straks in. Verder zal als reactie op de crisis het pessimisme wijken voor optimisme. En dat uit zich in kleur. Knalgeel met wit bijvoorbeeld. Of oranje." Verder is er een hang naar oorspronkelijkheid, volgens René Ars. „Daar past duurzaamheid bij. Voor tuinbestrating betekent dat Elian van't Westeinde duurzaam geproduceerde tegels of stenen verwerken. Of oude materialen hergebruiken. Pergola's en tuinhuisjes van ecologisch, of eventueel inlands hout zal je meer en meer gaan zien. Ook grint in verschillende tinten kan zondermeer in de tuin anno nu worden verwerkt. Evenals houtsnippers." Maar, trendy of niet, de ondergrond is bepalend voor het eindresultaat. Dat betekent: de Zeeuwse klei afgraven - voor een terras is 25 cm voldoende - vervolgens zand storten en dat verdichten met een trilplaat. Na het egaliseren kunnen de stenen en tegels erin en wel op zo'n manier dat het water naar een gazon of afvoerputje loopt. „Als je dat ziet zitten, kan je dat goed zelf doen met advies van een vakbekwaam iemand. Een hovenier of een stratenmaker." Grint kan altijd goed worden verwerkt. Klinkers, keien en tegels zijn eindeloos te combineren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60