221 zeeland Afval Moerdijk naar Sluiskil Tekenen en Rouwkalender helpt kind verlies verwerken Andere toets dijken Dubben over vraag 35: o of a? dinsdag 18 januari 2011 OPSLAG Licht verontreinigd water naar Heros Terra Maris gaat mottekasteel bouwen door Wout Bareman SLUISKIL - Het recyclingbedrijf He ros Sluiskil bv slaat drie scheepsla dingen verontreinigd oppervlakte water op uit de directe omgeving van Moerdijk. Volgens woordvoer der Martin Stouten van het bedrijf gaat het om licht verontreinigd wa ter, dat uit sloten is gepompt na de grote brand bij Chemie-Pack. Het wordt tijdelijk opgeslagen in een grote tank op het bedrijfsterrein op de oostelijke kanaaloever. Stouten: „We doen dat op uitdruk kelijk verzoek van Afvalstoffen Ter minal Moerdijk omdat er elders in het land te weinig opslagcapaciteit beschikbaar was." Het eerste bin nenvaartschip werd gisteren ge lost, de twee andere volgen later deze week. Het afvalwater wordt vanuit de schepen in tankwagens overgeladen en vervolgens naar de tankopslag (met een capaciteit van 8ooo kubieke meter) op het ter rein getransporteerd. Stouten weet www.pzc.nl Weblogs Bekijk het overzicht van de weblogs over onder meer sport, cultuur en politiek op pzc.nl/blog STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto nog niet of het verontreinigde wa ter bij Heros zelf zal worden ver werkt of dat het terug gaat naar Moerdijk. „Dat is afhankelijk van de samenstelling. Er moet nog be monsterd worden. Ik weet wel dat de vervuilingsgraad lager is dan die van veel producten, die we hier jaarlijks behandelen." De over- en opslag vond gistermid dag plaats onder toezicht van des kundigen van de provincie. Over het transport en de opslag is over leg gepleegd met de provincie. In Sluiskil leidde de overslag van 'spul uit Moerdijk' tot enkele ver ontruste reacties. Een dorpsbe woonster: „Ik vind het hoogst merkwaardig dat zowel het bedrijf als de provincie hier geen rucht baarheid aan heeft gegeven." Dat vonden ook voorzitter Adri de Bruijne van de dorpsraad Sluiskil en een woordvoerster van de Zeeuwse Milieufederatie. De ZMf houdt de zaak in het oog. De Bruij ne zocht contact met het bedrijf en was daarna gerustgesteld. MIDDELBURG - Aan de PZC-nieuws- quiz hebben 748 mensen meege daan. Negentig procent had de juis te oplossing. Een redelijk veel voor komende vergissing zat bij vraag 35 waar gevraagd werd: hoe hoog is de norm voor dioxine-uitstoot van Thermphos. Het -antwoord kon als letter een 0 of een a opleve ren. Het moest een a zijn - gekop peld aan het antwoord 0,1 nano gram, zodat de oplossing luidde: Nu denk ik lekker puh, zie je wel dat ik het kan. SBSBBKBEKEB MIDDELBURG - Een 'rouwkalender', die een kind helpt een overlijden in de familie te verwerken. Het is één van de twintig projecten rond om rouw- en traumabegeleiding die HZ-scholieren van de oplei ding Social Work (SW) gisteren presenteerden. Elk jaar krijgen de leerlingen de opdracht, praktisch toepasbare pro jecten te bedenken. Daarbij wordt samengewerkt met het Steunpunt Verlies en Rouwverwerking Zee land, het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) en vele andere organisaties. Zij namen gis teren bij de HZ de voor hen ont wikkelde projecten in ontvangst. Naast rouw ging het ook om ver lies, bijvoorbeeld door scheiding. „Cijfers wijzen uit dat zo'n 38 pro cent van de kinderen in een klas gescheiden ouders heeft", vertelt hogeschooldocent Luuc Smit. „Een scheiding is een verlieserva- ring die grote invloed heeft op jon geren. De SW-leerlingen hebben onder meer een dvd gemaakt voor kinderen waarvan de ouders gaan scheiden. Daarop wordt uitgelegd wat er dan op je afkomt, zoals loya liteitsconflicten." Smit waarschuwt voor de gedach te dat voor verliesverwerking of rouw altijd therapie nodig is. „Doodgaan is doodgewoon. Dat je verdriet hebt als je iemand ver liest, is gewoon. Therapie is alleen nodig voor mensen die een ver stoorde rouwverwerking hebben, om wat voor reden dan ook." En anders is vooral oprechte interesse, steun en sympathie van medemen sen belangrijk. „Een leerling van mij heeft in het kader van rouw en traumabegeleiding zijn opa ge vraagd naar hét Zeeuwse trauma: de Watersnoodramp. Die opa had tranen in zijn ogen. Mijn leerling was helemaal ontdaan. Al zo lang kwam hij bij zijn opa en oma over de vloer, en hij wist niets van wat ze doorstaan hadden. Eén keer vra gen was genoeg. Die opa hield niet meer op met vertellen en heeft hem er achteraf voor bedankt." V;-- _.v_: Ég I OOSTKAPELLE - Het derde mottekas teel van Europa komt in Oostkapel- le te staan. Het museum voor na tuur en landschap Terra Maris gaat op zijn terrein zo'n mottekasteel bouwen. Een mottekasteel is een middel DEN HAAG - Het toetsen van water keringen moet anders. Met de hui dige criteria is een dijk goedge keurd of afgekeurd. De provincies pleiten voor een verfijning van het beoordelingssysteem: een rapport cijfer voor de veiligheid en de ge volgen van een mogelijke door braak. „Zo houdt Nederland droge voeten met het afgesproken bud get", maakte het Interprovinciaal Overleg (IPO) gisteren bekend. Het IPO heeft minister van Infra structuur en Milieu Melanie Schultz van Haegen laten weten dat honderden kilometers dijken, dammen en duinen niet aan de wettelijke norm voor veiligheid voldoen. Volgens de provincies is het niet zo dat er in alle gevallen sprake is van een acuut veilig heidsprobleem. Een verfijnder toetsingssysteem doet recht aan de werkelijke toestand van een ke ring, vinden de provincies. Met het systeem van rapportcijfers kun nen dijkvakken die het grootste ri sico opleveren, het eerst worden aangepakt. eeuwse kasteelheuvel met een ver dedigingstoren. Vroeger stonden er meerdere in Zeeland. Die locaties zijn nu nog te herkennen aan de vliedbergen in het landschap. Aanvankelijk, in de twaalfde eeuw, waren ze van hout, later van steen. Terra Maris laat weten dat recon structie op een echte vliedberg ver boden is, omdat dat schade aan ar cheologische resten op zou kunnen leveren. Een aannemer is nu in een loods in Goes bezig de onderdelen voor het Gedeputeerde Marten Wiersma schrijft deze week in een serie columns over de isolatie van zijn woning. Vandaag deel 2. Er zitten veel specifieke dingen aan het oude huis van Marten Wiersma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54