Ellemeet is echt mien padje' zeeland! 2i Minder plaats voor kermisattractie in Goes 6-jarige straorijder Travalje van Jo Kooman 'Schande als je met strao nuchter bleef Graag inspraak aanleg deel verdeelweg dinsdag 18 januari 2011 Op een zwart/wit foto uit de jaren zestig is te zien hoe Mari Kristelijn reeds op 6-jarige leeftijd-mee reed in de straoruiterstoet van Ellemeet. „Mijn moeder maakte een witte broek en zwart jas voor me, die je als Straorijder hoort te dragen." Op het dorpsplein in Ellemeet staat nog altijd de travalje waarin dorpsmid Jo Kooman vroeger paarden besloeg. Kooman verplaatste zijn bedrijf later naar de Kuijerdamseweg toen het meer een landbouwmechanisatie bedrijf werd. de klas zat bij meester Kievit en juffrouw van Oeveren. „Het was een gemoedelijk boerendorp waar iedereen elkaar groette en elkaar hielp. De boeren van de vele tien tallen kleine hoeves in en om het dorp haalden samen de oogst bin nen, soms met zes, zeven man. Nu zijn er nog slechts vier boerderijen in gebruik en haal ik de oogst bin nen samen met één andere boer." Mari herinnert zich de winkel van bakker Van Burg en die van kruide nier Horst, waar de levensmidde len werden afgewogen en inge pakt. „Zij brachten ook boodschap pen thuis." Ellemeet was in die tijd niet alleen gezegend met een toneelvereniging, straovereniging en bejaardensoos, maar je had op het dorpsplein ook nog café Van der Have en de smederij van Jo Kooman. „Dat vond ik mooi. Ik heb wat met metaal," glimt Mari die de opleiding constructiebank werker deed, maar er toch voor koos om de boerderij voort te zet ten, die aanvankelijk werd gerund door zijn vader Cor Kristelijn en zijn oom Jan van Tiggele. „Nadat mijn vader bij een aardappelhan- del in Brouwershaven ging werken runde mijn oom de boerderij al leen. Ik ben hem opgevolgd omdat ik de landbouw nog mooier vond dan metaal." nog drie paarden. Die worden tegenwoordig vooral bereden door zijn vrouw Ingeborg Jonker en hun dochters Iris (17) en Fleur (13). foto Dirk Jan Gjeltema De Belgische trekpaarden, die tegenwoordig veel straovie- ringen in de westhoek opluisteren, waren voor het eerst te zien in El lemeet. „Het was een idee van Henk Punt en mij om de strao El lemeet weer aantrekkelijk te ma ken, toen dat indertijd wat terug liep. We konden van Stoffel en Hettie van de Velde uit Zonnemai- re twee trekpaarden lenen in ruil voor een zak voer per paard of de taart die we eventueel zouden win nen voor het mooist versierde paard." Uit die tijd dateert ook de koperen toeter die Henk en Mari jarenlang hanteerden terwijl ze voorop in de straoruiterstoet reden. „Die komt van de rommelmarkt. Met het ge toeter kondigde ik de komst van de ruiterstoet aan bij de cafés die we aandeden. Jenever hoort bij Strao. Als je vroeger dronken over het dorp liep werd er schande van gesproken. Maar als je tijdens het straofeest nuchter over het dorp liep was dat juist een schande." Hoewel ook in de Ellemeet de wereld groter lijkt geworden dan vroeger, is Mari Kristelijn nog steeds tevreden met zijn geboorte dorp, waar de sfeer nog altijd ge moedelijk is. „Er hoeft wat mij betreft niets te veranderen. Wat ik wel graag zou willen is dat we als dorpsbewo ners inspraak krijgen voordat de gronden ten noorden van de Re- creatieverdeelweg worden inge vuld. De oudere mensen hier op het dorp weten hoe het gebied er vroeger uitzag. Die informatie is belangrijk om blunders te voorko men zoals bij de aanleg van Plan Tureluur. Toen werd gegraven op plekken waar oude funderingen la gen, waar men blijkbaar niets van wist." DE GOEDKOOPSTE VAN ZEELAND DEZE WEEK: IN ZEELAND Hoog water in Tureluur, dat is goed nieuws voor de vogels. www.pzc.nl/buutekieke UW MENING TELT Reageer op de stelling 'de vertrouw de Renessetour moet weer terugko men' op www.pzc.nl. TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto GOES - De Goese kermis moet het dit jaar met tien attracties minder doen. Reden is dat het college van burgemeester en wethouders de Singelstraat niet langer wil aan- paasen om plaats te kunnen bie den aan de gevaarten. Tot nu toe werden de muurtjes rond de Grote Kerk tijdelijk wegge haald voor de attracties, maar daar wil Goes dus vanaf Bovendien zul len er bomen worden geplant, die niet weggehaald kunnen worden. Dat betekent dat er minder (grote) attracties in de Singelstraat kun nen staan. In november bedongen PvdA, CDA, WD en SGP/CU bovendien dat de 'muur aan kermiswagens' langs de terrassen verdwijnt. Het resultaat is dat er op de komende kermis in totaal tien attracties min der zullen staan. Omdat hét vorige contract afliep, heeft Goes de gele genheid te baat genomen om de nieuwe afspraken in het nieuw contract vast te leggen. „Jammer", zegt organisator Johan Ordelman, al jaar en dag drijvende kracht achter de Goese kermis. Hoewel Ordelman denkt dat er 'met veel passen en meten' toch een 'redelijk goede kermis' kan worden geboden, ligt volgens hem het gevaar op de loer dat het straks een 'dorpskermis' wordt. Bospeen per bos 0,90 Bloemkool per stuk0,90 Komkommers 2 stuks1,00 Paprika (stoplicht) pakje €1,00 Courgettes 2 stuks1,00 Kiwi's 10 stuks €1,00 Tomaten per kilo 1,00 U VINDT ONS OP DE WEEKMARKT: GOES Dinsdag KAPELLE Dinsdag MIDDELBURG Donderdag VLISSINGEN Vrijdag 07.30 - 16.00 07.30 - 12.00 07.30 - 16.30 07.30 - 16.30 Tevens kunt u dagelijks terecht in onze winkel in Kapelle (naast de Aldi)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 37