Snel besluit infocentrum Sluiskiltunnel AQUACëlI Waterontharder AquaCell doet meer dan verwacht 20| zeeland Laatste resten scheepswerf weg uit Breskens Partijen kunnen kiezen uit twee lokaties Meer weten? www.aquacell.nl of 088 98 99 100. dinsdag 18 januari 2011 W door Wout Bareman TERNEUZEN - De directie van de bv Kanaalkruising Sluiskil (KKS) be slist binnen enkele weken waar het informatiecentrum van de Sluiskiltunnel komt. Er zijn twee mogelijkheden: intrekken bij het voorlichtings- en trainingscen trum van Biosbase Europe in de Koegorspolder of een nieuw cen trum bij de bouwput op de ooste lijke kanaaloever. Woordvoerder Ingo de Moor van KKS: „We moe ten de knoop snel doorhakken, want we willen het in september openen. Dan begint de aannemer op de oostoever ook met de aanleg van de bouwput en de start schacht voor de boormachine." De tunneldirectie overlegt met de gemeente Terneuzen over het ge bruik van ruimten in het centrum van Biobase Europe. Burgemeester Jan Lonink zou dat een prima op lossing vinden, zeker als daar ook informatie wordt verstrekt over an dere grote werken zoals de aanpas sing van de N61 en de verdubbe ling van de Tractaatweg. Wat Lo nink betreft wordt er ook aan dacht besteed zien aan de nieuwe zeesluis. „Maar ik heb inmiddels begrepen dat KKS zich liever richt op de tunnel en aanverwante infra structurele werken." De Moor ziet mogelijkheden bij Biobase, maar hikt aan tegen de loopafstand tussen dat centrum, vlakbij Snowbase, en de bouwput. „Dat is hemelsbreed vijfhonderd meter en dan moet je wel om de skipiste heen. Bij een bezoekje aan het informatiecentrum hoort nu eenmaal ook een wandeling naar het uitkijkpunt." Lonink: „Nou daar is op creatieve wijze toch wel een mouw aan te passen?!" Rijks waterstaat en de provincie hebben volgens de tunnelwoordvoerder be loofd mee te willen werken aan het centrum, zo goed als zeker ook financieel. Terneuzen wil mee doen, maar heeft geen geld. bedrijf Sagro begon gisteren met het verwijderen van de kraan van de voormalige Breskense Scheepsbouw en Machinefabriek (BSM). De BSM werd als Machinefa briek van de Sande opgericht in 1936. Het bedrijf ver huisde in 2005 naar Oostende. Het scheepsdok ging in 2006 naar de sloop. foto Mark Neelemans BRESKENS - Niet alleen in Vlissingen verdwijnt de scheepsbouw beetje bij beetje uit de stad. Ook aan de andere kant van de Westerschelde, in Breskens gebeurt dat. Na 75 jaar verdwijnen nu de laatste restanten van een vroegere scheepswerf uit de haven van Breskens. Sloop mmmmtwm Sander van Kooperen uit Zierikzee zocht een oplossing voor het harde kraanwater dat witte aanslag in zijn badkamer veroorzaakte. Hij vond die oplossing in de waterontharder AquaCell. Maar tot zijn verassing was er méér. Het drinkwater dat altijd een metalige nasmaak had, was 'veranderd in Spa Blauw'. En de huidirritatie die hij vaak aan het douchen overhield, daar is hij nu van af. Witte aanslag in de doucheruimte, op de douchekop en op de kranen. Wie wil er niet van af? Sander van Kooperen had een simpele redener ing: "Je kunt het dagelijks zorgvuldig schoonmaken. Maar het moet ook anders kunnen. Hooguit één keer per week bijvoorbeeld. Daar móet iets voor zijn." Die overtuiging was hem ingegeven door een artikel dat hij in een vakblad voor het bedrijfsleven had gelezen. "Als het voor bedrijven bestaat, waar-om dan niet voor par ticulieren?" Veel ongeloofwaardige 'oplossingen' Meneer van Kooperen ging dus op zoek in kranten en bladen en op inter net. Hij vond nogal wat 'oplossingen' waar hij met zijn technische achter grond 'weinig geloof aan hechtte', zoals hij het netjes uitdrukt. "Zo'n magneet rond de waterleiding Fam. van Kooperen, Zierikzee, Zeeland Wateronthardr Aquacell doet meer dan verwacht. bijvoorbeeld; dat kan hooguit heel plaatselijk werken." Maar toen stuitte hij toch op een systeem dat hem technisch zeer aansprak. Een harscilinder die ionen uitwisselt met kalk- en magnesium deeltjes in het leidingwater. De deeltjes kunnen daarna niet meer neerslaan op tegels en kranen en in apparatuur. "Ik was al vrij snel behoorlijk over tuigd van de betrouwbaarheid, maar er waren toch nog verschillende uitvoeringen. Zoals een apparaat waar je dagelijks zouttabletten in moet doen. Of een systeem met maar één cilinder. Zo'n cilinder moet op gezette tijden gespoeld worden met zout water om de opgenomen ionen kwijt te raken. Tijdens dat spoelen kun je dus geen zacht water tappen. En allemaal heb ben ze elektriciteit nodig. Maar ééntje kent al die bezwaren niet en dat is de AquaCell." De AquaCell heeft geen stopcontact nodig; hij werkt op de energie van de waterdruk. Bovendien heeft het systeem twee cilinders. Terwijl één cil inder gespoeld wordt, gaat de andere gewoon door met zacht water maken. Het zout dat voor zulke spoelbeurten nodig is bestaat uit handzame blok ken van niet meer dan vier kilo. Eens in de zoveel weken plaats je er twee. Andere apparaten moet je vullen met zakken van 25 kilo. Vaatwassen op één theelepel poeder Meneer Van Kooperen nam de uitno diging aan voor een demonstratie aan huis. "Dat was heel verhelderend en ging heel prettig. Er werd helemaal geen druk uitgeoefend en ik hoefde nog niks te besluiten, nergens te tekenen. Maèr ik was wel gelijk over tuigd. Toen ze een week later belden heb ik zonder aarzelen 'ja' gezegd. Het apparaat, niet groter dan een be scheiden koffer, staat in de meterkast. Het eerste effect dat Sander van Kooperen merkte was de veranderde smaak van het water. "Tot dan bleef er altijd een metalige smaak na als je kraanwater dronk. Nu proefde het echt als Spa Blaüw. Maar ook aan de keukenapparatuur merk je het. De stoomoven moet je eigenlijk elke dag schoonmaken; dat is net een waterkoker, zo snel als daar aanslag in komt. Dat hoeft dus niet meer. En in de vaatwasser doen we geen dure combiblokjes, maar gewoon één theelepel van dat simpele waspoeder uit de eerste tijd van de vaatwassers. En wat glansmiddel voor het drogen natuurlijk. De vaat is altijd perfect schoon." Waar het allemaal om was begon nen - die witte aanslag op kranen en tegels - dat is inderdaad afgelopen. Een onverwachte meevaller was het effect van douchen. "Ik moest altijd oppassen dat ik niet te warm douchte, want dan had ik daarna een rode jeukende huid. Maar met het zachte water heb ik daar helemaal geen last meer van. Het is een genot voor de huid. Ik heb later ook gelezen dat sommige mensen zo van hun eczeem afkomen." Demonstraties voor de buren Het gezin Van Kooperen - vader, moeder en zeer binnenkort het eerste kindje - woont nu ruim twee jaar in een nieuwbouwwijk van Zierikzee. Het kraanwater is er erg hard*. De ervaring van de Van Kooperens is daarom niet onopgemerkt gebleven. Drie buren, een overbuur en iemand van buiten de wijk zijn al komen kijken wat de oplossing is. Zij zullen de laatsten niet zijn. Sander van Kooperen: "We vinden dat niet erg hoor. De AquaCell is een heel goed product en wij zijn erg tevreden, dus dat hebben we er best voor over." Zierikzee heeft een zeer hoge water hardheid van 14,5 dH. Bij zulk hard water krijgt men last van hinderlijk veel strepen en vlekken op kranen en ramen. Door een slechtere warmtewisseling in de cv-installatie loopt de energier ekening onnodig hoog op. Dit water vergt ook tót 50% meer reinigingspro ducten en waspoeder. Bovendien droogt de huid snel uit, waardoor die eerder geïrriteerd raakt. Zacht water zonder zorgen..

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 20