Voor bruin dut langer blijft iól Verantwoord zonnen Kijk ook op: www.pzc.nl/wellness dinsdag 18 januari 2011 door Ondine van der Vleuten pzc.nl/wellness Opmerkingen? Tips? Adverteren? Abonneren? rdere onderwerpen? Meer links? ff redactie@pzc.nl II advertenties@wegener.nl fI www.pzc.nl/abonneren 1 r"iT„-.-.r.ï,,-.- Het is niet voor niets dat we spreken van een gezond kleurtje. Als we bruin zijn, voelen we ons fijner. Tijd voor de zonnebank, ter voor bereiding op de lentezon. Wat draagt bij aan uw welbevinden en wat zeker niet? Zonnebanken mogen wette lijk niet meer dan 0,3 Watt/m2 aan ultraviolet (UV) licht uitzenden. In kracht is dat vergelijkbaar met het zonnetje aan de Spaanse kust. Toch is het veiliger om een zonne- bankje te pakken dan een zonne bad. Zonnebanken geven namelijk een zorgvuldig gedoseerde, veilige hoeveelheid UVA- en UVB-stralen a£ UV-licht maakt ons bruin. Het be staat voor 95 procent uit UVA-stra- len. Die zorgen ervoor dat u bij een zonnebad al snel een kleurtje krijgt, maar dat is maar oppervlak kig en verdwijnt snel weer. UVA speelt een belangrijke rol bij het onstaan van huidkanker en het omstaan van rimpels. In de lente en de zomer bevat zonlicht meer UVB-stralen. Die zorgen ervoor dat onze pigmentcellen melanine gaan produceren, wat voor diepe en blijvende bruining zorgt. Bent u na een zonnebad verbrand? Ook dat is te wijten aan de UVB-stra len. Professionele bruiningslampen zenden zowel UVA als UVB-uit. Vandaar dat het kleurtje langer houdt dan het bruin van gewone bruiningslampen of zonnekanon- nen, die voornamelijk UVA uitstra len. Laat uw huid tussen twee beurten voldoende tijd (minimum 24 en liefst 48 uur) om de vertraag de pigmentatie van de UVB-stra len te laten uitwerken. Het bruin van een zonnebank Arijan van Bavel (Adje), acteur I Wellness:,,Het energiegevoel van het applaus aan het ein de van een voorstelling." Nietes: „Ik ben een ongedul dig persoon. Als dingen niet snel genoeg gaan kan ik me i daar behoorlijk aan ergeren." helpt tegen Verbranding in de zon, omdat de huid door de UVB-stra len dikker is geworden. Dat is het natuurlijke beschermingsmecha nisme tegen verbranding. Toch kan het aan te raden zijn zon- necosmetica te gebruiken. Speciaal voor de zonnebank zijn er producten ontwikkeld die de huid wel hydrateren (een droge huid bruint slechter) maar die geen beschermingsfactor bevatten. Littekens zijn heel gevoelig voor verbranding omdat het jonge huid is, net als die van een kind, die weinig of geen pigment bevat. Be scherm ze daarom ook op de zon nebank met een anti-zonnebrand middel van SPF 18 of 20. Heeft u kon geleden een ta toeage laten zetten? Let dan op eventuele allergische reacties (met name bij rode en groene kleu ren) op het zonlicht. Ook hier kunt u voor de zekerheid een an ti-zonnebrandmiddel met hoge be schermingsfactor gebruiken voor u onder de zonnebank gaat. Draag in ieder geval altijd zo'n spe ciaal brilletje onder de zonnebank; UV-stralen die het oog binnen dringen, kunnen op het netvlies schade aanrichten en zo kan na verloop van jaren grijze staar ont staan. Kijk om dezelfde reden nooit in brandende UV-lampen. Ga geregeld verliggen op de zonne bank, om witte plekken te voorko men. Die kunnen ontstaan op punten als het stuitje, de billen en de schouderbladen, waar het bloed door de druk minder goed kan stromen. Toevoer van zuur stof is namelijk van belang voor het bruiningsproces in de huid. Hou bij het zonnen rekening met uw huidtype. We onderscheiden grofweg vier huidtypen. Type 1 is het gevoeligst: deze mensen wor den niet bruin maar verbranden gelijk. Hun huid is zeer lichte, vaak hebben ze sproeten, rood of lichtblond haar en lichte (blauwe) ogen. Voor dit type is het beste ad vies: blijf uit de zon en van de zon nebank. De zonnebank is volgens een Europese richtlijn ook verbo den voor mensen onder de acht tien jaar. De 'niet-onder-de-acht- tien-regel' is bedoeld om huidkan ker te voorkomen. Tot het achttien de levensjaar is de kans op verbran ding groter en wie verbrandt, ver groot de kans dat hij op latere leef tijd huidkanker ontwikkelt. Dat geldt voor het gebruik van de zonnebank, maar natuurlijk ook voor een gewoon zonnebad. Wat bekende persoonlijkheden vin den van wellness kunt u dagelijks le zen. Op onze website kunt u ook zien en horen wat mensen op straat daarvan denken. foto Mechteld Jansen Tegen inlevering van deze voucher 10% KORTING op een lichaamspeeling van 25 minuten! Niet geldig, in combinatie met andere acties en aanbiedingen, geldig tot en met maart 2011 Advies op maat! Door middel van een intakeformulier bepalen wij uw huidtype en kijken we hoeveel minuten u verantwoord gebruik kunt maken van de zonnebank of snelbruiner. Een goede voorbereiding voor het zonnebaden, geeft een nog beter, resultaat. Reserveer een heerlijke lichaamspeeling voorafgaand aan het zonnen en uw huid zal nog egaler'bruinen! Lichaamspeeling (scrub) Een reinigende behandeling voor het Jichaam waarbij dode huidcellen worden verwijderd. Uw huid voelt na deze behandeling weer zacht en schoon aan. Babelweg 2 Dömburg Tel. 0118-588276 kuur@hofdomburg.nl wvwvbeautycentrumdeparel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 16