cultuur 113 'Ouder worden geeft vrijheid' TONEEL Anne-Wil Blankers met 'Lente' vanavond te zien in Middelburg agenda Mummie gaat uit logeren in Haarlem Voorpremière van film Morning Glory Band Tuxedo Bandido donderdag op 3FM Twee dichters zijn te gast in Porgy en Bess Ballet in Moskou live te zien in CineCity dinsdag 18 januari 2011 Meer agendanieuws staat op de website van deze krant. door Jos Schuring Ze is een van de absolute iconen van het Neder lands toneel. Anne-Wil Blankers is inmiddels ze ventig jaar oud, maar zij staat nog altijd met veel plezier in het thea ter. Zij is vanavond in Middelburg in een fonkelnieuw toneelstuk te zien, Lente. Blankers is enthou siast: „We hebben iets moois in handen." Lente is een stuk van Haye van der Heyden waarin Blankers met Edwin de Vries, Oda Spelbos en Ti- mo Tromp op de planken staat. De première is zondag in het DeLa- Mar Theater in Amsterdam. „We hebben inmiddels een paar try-outs gespeeld. Het is altijd spannend om na een intensieve re petitiefase te merken hoe het pu bliek reageert. Maar al snel wisten we dat het goed zat." Lente begint met een ontmoeting op een begraafplaats tussen Mar tin (een man van midden vijftig) en Marja, die een jaar of tien ouder is. Ze raken in gesprek en het klikt direct. Hoewel beiden het idee hebben dat ze niet meer aan een relatie willen beginnen, ont staat er toch iets tussen de twee dat meer is dan zo maar een vriendschap. Dan verschijnt er nog een vrouw ten tonele, Stella. Zij speelt al jaren een belangrijke rol in het leven van Martin. Uitein delijk gaan Marja, Martin en Stella gedrieën naar een huis in Frank rijk. De situatie die daar ontstaat is ver warrend, maar ook mooi en ko misch, aldus Blankers. „Het is een heerlijk stuk geworden, dat welis waar een ernstige ondertoon heeft, maar toch erg lichtvoetig is. Dat kan Haye van der Heyden heel goed. Ik heb eerder een tekst van hem gespeeld, Vogels, dus ik ken zijn stijl enigszins." Lente is een verhaal over ouder wordende mensen en relaties waar in sprake is van een ménage a trois. Hoewel dat geen alledaagse situatie is, kan Blankers zich goed herkennen in haar personage. „Het verhaal gaat immers over wat je doet met je leven als je ouder wordt. Wat sta je je zelf toe? Hoe ga je om met veranderingen, met liefde, met erotiek? Marja kiest daarin haar eigen weg en heeft lak aan de gangbare regels van de sa menleving. Dat is erg leuk om te spelen. Uiteindelijk gaat Lente over de vrijheid die je kunt voelen als je ouder wordt. Dat vind ik er heel mooi aan." MIDDELBURG Een van de topstukken van het Zeeuws Museum in Middelburg, 'Egyptische mummie van een kind', verhuist tijdelijk naar het Teylers Museum in Haarlem. De mummie is daar onderdeel van de tentoonstelling Egypte Napoleon. Oorlog en onderzoek. Centraal daarin staat de Description de l'Égypte, het meest prestigieuze boek dat ooit over Egypte is gepubliceerd. De expositie wordt zaterdag 22 ja nuari geopend en is te zien tot en met 8 mei. Anne-Wil Blankers in Lente: „In het theater voel ik mij nog altijd als een vis in het water." Blankers speelde in meer dan hon derd toneelstukken, onder meer bij de Haagsche Comedie en het Nationale Toneel waar ze talloze hoofdrollen vertolkte. Ze won twee maal de hoogste toneelonder scheiding, de Theo d'Or. Een van haar bekendste rollen is die als vor stin in Wilhelmina: Je Maintiendrai van Ton Vorstenbosch. Blankers verbaasde iedereen door in 2005 te schitteren als Fraulein Schneider in de musical Cabaret. Inmiddels is ze zeventig jaar oud, maar nog steeds volop actief. „Eens per jaar wil ik nog in het theater staan, maar ik ben wel kri tisch in mijn keuze. Ik krijg veel to VLISSINGEN 'Film by the Sea door het jaar' pre senteert vanavond de voorpremiè re van Morning Glory. Het is de nieu we film van Roger Michell, vooral bekend van Notting Hill. Morning Glory - met onder anderen Harrison Ford en Diane Keaton - gaat over een tv-producent die de onmogelijke taak krijgt om een ochtendtalkshow te redden waar van de twee presentatoren eikaars bloed wel kunnen drinken. De voorstelling in CineCity in Vlis- singen begint om 19.30 uur. neelstukken toegestuurd en ga al leen ergens op in, als ik het hele maal zie zitten." Toneel spelen in Nederland bete kent ook vroeg in de middag de au to in om 's avonds in Venlo twee uur lang op de planken te staan. „E)at reizen is erg vervelend, maar als je op het toneel staat, vergeet je dat snel. Als ik thuis een toneel stuk lees en gepakt wordt door de tekst en het in één ruk uitlees, dan gaat het kriebelen. 'Die zinnen wil ik uitspreken', denk ik dan en dan ga ik het dus toch doen, hoe ver moeiend dat ook is, want dat is het natuurlijk wel." Gelouterd en gelauwerd als ze is, OP PAD Goes Alliance Frangaise: lezing van Véronique Steijn-Lorin over de tuin van Monet. Terminus, 19.30 uur. PODIUM Goes Dick en Debbie brengen de cabaretvoor stelling Rampen Tampen. Theater De Mythe, 20.00 uur. Middelburg De tragikomedie Lente Stadsschouwburg, 20.00 uur. Tholen Cabaretier Leon van der Zanden. Meulvliet, 20.15 uur. FILM GOES Merral: De Eetclub: 19.00 uur; Harry Pot ter and the Deathly Hallows: 21.30 uur; Loft: 21.30 uur; New Kids: Turbo!: 19.00 en 21.15 uur; The Chronicles of Narnia: 18.30 uur; Meet the Parents: Little Fockers: 19.00 en 21.15 uur. 't Beest: The American, 20.30 uur. MIDDELBURG Schuttershof: The Killer Inside Me: 20.00 uur. TERNEUZEN CineCity: Loft: 20.00 uur; New Kids: Tur-' bo!: 21.30 uur; Meet the Parents: Little Fockers: 19.00 en 21.15 uur; The Green Hornet (3D): 19.00 uur; Tirza: 20.00 uur. VLISSINGEN CineCity: Burlesque: 13.45 en 16.15 uur; Dik Trom: 16.30 uur; Harry Potter: 15.45 en 19.00 uur; Loft: 13.45, 19.00 en 21.45 uur; Love Sr Other Drugs: 14.00, 16.30, 19.00 en 21.45 uur; Meet the Pa rents: Little Fockers: 19.15 en 22.00 uur; Morning Glory: 14.00 en 19.30 uur; New Kids: Turbo!: 13.45, 16.30, 19.15 en 22.00 uur; Rapunzel (NL, 3D): 16.15 uur; Saw (3D): 22.00 uur; The Chronicles of Narnia: 13.45 uur; The Green Hornet (3D): 13.45,16.30, 19.15 en 22.00 uur; The Next Three Days: 21.45 uur. ZIERIKZEE FiZi: Eat Pray Love: 13.00 uur. foto Leo van Velzen de voorbereiding op een rol is voor Blankers altijd een intensieve periode. „Tekst leren is lastiger als je ouder wordt, maar ik laat me overhoren en dat werkt prima. Eenmaal in de repetitieruimte ge niet ik dan weer enorm. Samen met anderen een tekst helemaal doorgronden en daarover met el kaar in gesprek zijn en samen iets moois tot stand brengen, blijft fan tastisch om te doen. En als ik dan weer in het theater sta, voel ik mij nog altijd als een vis in het water." Lente (try-out), vanavond in Stads schouwburg Middelburg, 20.00 uur. Q www.lentetoneel.nl UIT-ACENDA Naar de film? Op stap? Avondje thea ter? Uit eten? De complete uit-agen- da is.te vinden op www.pzc.nl/uit. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC op Twitter: twitter.com/pzcredactie VLISSINGEN Het nummer To The Max Again van de Zeeuwse band Tuxedo Bandido is geselecteerd voor de Demozone, onderdeel van Bert van Lents 3FM radioprogramma Turbulent Het nummer wordt, samen met een nummer van een andere band, don derdag 20 januari tussen 05.15 en 05.30 uur gedraaid. Luisteraars kun nen via chat en sms aangeven welk nummer zij het beste vinden. De band met de meeste stemmen mag het nummer de volgende ochtend live in de studio spelen. TERNEUZEN Vooruitlopend op Gedichtendag (27 januari) heeft Stichting Prome theus morgen twee dichters te gast: Hagar Peeters en Ménno Wig man. Peeters debuteerde in 1999 met Ge noeg gedicht over de liefde vandaag. Na dien bracht ze nog twee bundels uit. Wigman - die de verhinderde Wim Brands vervangt - debuteerde officieel in 1997. In 2002 won hij de Jan Campertprijs. De bijeenkomst in Porgy en Bess in Terneuzen begint om 20.00 uur. VLISSINGEN Opnieuw is een voorstelling van het Bolshoi Ballet in Moskou live te zien in CineCity Vlissingen. Zon dag 23 januari worden The Class Con cert en Giselle vertoond. The Class Concert is een ballet in één akte met als thema een balletles. Giselle vertelt het verhaal van een jonge boerin wier onsterfelijke liefde de dood ontstijgt. De gehele voorstelling wordt recht streeks in HD-kwaliteit op een groot scherm vertoond. Aanvang: rond 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13