De asbak staat weer op de bar io I rookverbod horeca PvdA en SP: drie boetes, dan café tijdelijk dicht De Tweede Kamer hakt morgen de knoop door over een soepeler anti- rookbeleid in de ho reca. Maar ruim de helft van de kroe gen staat roken al weer maanden toe. dinsdag 18 januari 2011 i door Joep Trommelen en Frouke Tamsma Voor de kersverse hoogle raar tabaksontmoedi ging professor Mare Wil- lemsen is er slechts één optie: een algeheel rookverbod in de openbare ruimte, ook in de ho reca. Hij hekelt het compromis dat minister van Volksgezondheid Edith Schippers morgen in de Tweede Kamer verdedigt: roken in kroegen kleiner dan 70 vierkante meter met alleen de eigenaar aan het werk mag weer. Expertisecentrum voor rookpre ventie Stivoro, waar Willemsen ook werkt, vindt het onbegrijpe lijk dat de minister haar nieuwe be leid al heeft doorgevoerd terwijl de Tweede Kamer zich er nog over moet uitspreken. Willemsen trok in zijn oratie bij zijn aantreden aan de Universiteit van Maastricht vorige week vrij dag fel van leer tegen het gewillig oor dat de tabakslobby nog steeds vindt in Den Haag. De politiek moet ondubbelzinnig voor de volksgezondheid kiezen, vindt hij. „Mensen beseffen blijkbaar nog steeds niet genoeg hoe groot de schade is die roken aanricht. Die boodschap moet de overheid veel sterker uitdragen. En behalve boe tes voor kroegbazen moeten er ook boetes komen voor rokers, in Spanje zie je dat dat werkt." In zijn oratie meldde Willemsen dat jaarlijks ruim 19.000 mensen sterven door roken; 13 procent van de totale ziektelast wordt erdoor veroorzaakt. Roken kost de staat jaarlijks 2,4 miljard euro, door ziek tekosten, verminderde productivi teit en arbeidsongeschiktheid. Roken levert 1,8 miljard euro ac cijnzen op, maar die gebruikt de overheid tot ergernis van Willem sen niet om roken te ontmoedi gen. Nederland loopt wat dat be treft achteraan in Europa, consta teert hij. Volgens de meest recente cijfers van de Voedsel- en Warenautori teit (VWa) uit september 2010 werd in 51 procent van de kroegen weer gerookt. Volgens Clean Air Nederland (CAN), dat strijdt voor een rookvrije omgeving, ligt het 'Ik schat dat momenteel in driekwart van de kroegen weer wordt gerookt' percentage inmiddels veel hoger. Reden voor CAN een meldpunt op internet te beginnen waar men sen kwijt kunnen welke kroegen en restaurants in overtreding zijn. „Ik schat dat momenteel in drie kwart van de kroegen weer wordt gerookt", zegt CAN-directeur Wil lem van den Oetelaar. Volgens de antirookclubs is het rookverbod gaan wankelen toen minister Schippers op Prinsjesdag de versoe peling aankondigde. De Voedsel- en Warenautoriteit legde de inspecties in de horeca maandenlang stil. Volgens de VWa omdat de precieze uitwer king van Schippers' maatregel on duidelijk was. Die kwam er pas eind december, stelt de VWa. „Doordat het allemaal zo lang duurde, konden we pas in het nieuwe jaar weer van start met de inspecties", zegt een woordvoer ster. Overtreders verzinnen steeds slim mere trucs. In Bergen op Zoom bellen eigenaren elkaar snel op als inspecteurs worden gesignaleerd. In café Dorus in het Twentse Rijs- sen is het personeel allemaal fami lie van de eigenaar en daarmee 'mede-eigenaar'. Horecabazen zijn volgens Van den Oetelaar niet onder de indruk van de boetes; de eerste keer 300 euro, daarna telkens het dubbele. „Die hebben ze met een paar uur wer ken zo weer terugverdiend. Of ze doen een rondje door de kroeg. Be zoekers betalen graag een paar eu ro om te mogen blijven roken." Clean Air Nederland pleit voor een harde aanpak. Van den Oete laar: „Wordt een horeca-eigenaar twee keer betrapt? Dan moet hij meteen voor de rechter. Die kan bepalen dat het café of de disco theek twee weken dicht gaat. Moet je zien hoe snel ze zich dan aan het rookverbod gaan houden." Anti-rookbeleid valt of staat vol gens anti-rookprofessor Willem sen met duidelijkheid. „Het rook verbod werkte in het begin in 2008 goed omdat het helder was. De horeca was voorbereid en de klanten wisten wat hen te wach ten stond. Maar toen in enkele plaatsen verzet ontstond, werd dat door de media opgeblazen: de kroegen kwamen in opstand! Die mediahype werd aangezwengeld door de tabakslobby. En die slaag de er in een flink deel van de poli tiek achter zich te krijgen." ken omdat ze tegen betutteling van de overheid is. De oppositiepartijen Groenlinks, SP en PvdA verwijten de minister echter dat ze haar oren laat hangen naar de tabaksindustrie. De minis ter heeft de controle veel te veel la ten versloffen, is hun verwijt. Hier door wordt nu weer op grote schaal gerookt. Ook in de grotere cafés mét personeel. „Wij zijn te gen elke uitzondering op het rook verbod omdat het duidelijk tot handhavingsproblemen leidt", al dus Groenlinks-Kamerlid Linda Voerman. Het aantal kroegen met asbakken op de bar is sinds de zo mer dan ook flink gestegen. In de laatste rapportage trof de Voedsel- en Warenautoriteit in 51 procent van de kroegen weer rokers aan. „De geest is uit de fles", vat Lea Bouwmeester van de PvdA samen. Die partij wil dat een algeheel rook verbod voor de hele horeca blijft gelden. De controle moet strenger, aldus Bouwmeester. Bedrijven kunnen volgens haar in principe al worden gesloten bij drie overtredingen, „maar die straf wordt nu nooit opgelegd." De SP is vóór een uitzondering voor kleine horeca zonder personeel, maar dan moet de rest wél streng gecontro leerd worden. „De rooklobby mag nooit sterker worden dan de belan gen van de volksgezondheid", meent Henk van Gerven (SP). „El ke dag overlijden vijfenvijftig men sen aan de gevolgen van roken. Het is een heel groot vraagstuk. Dat vraagt om een minister van Volks gezondheid, niet iemand die zich opstelt als verlengstuk van de ta baksindustrie." door Floor Ligtvoet DEN HAAG - Cafés die drie keer het rookverbod aan hun laars lappen, moeten tijdelijk worden gesloten. Daarvoor pleiten de SP en PvdA. Morgen treffen de politieke par tijen WD-minister Edith Schip pers (Volksgezondheid) in een de bat over de versoepeling van het rookverbod. Schippers maakt een uitzondering voor cafés zonder per soneel met een vloeroppervlakte minder dan 70 vierkante meter. Ze wil het huidige rookbeleid oprek-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10