3 Eerbetoon aan het lichtknopje wonen3o O JT (D Op Sint Maarten is een M De schaatser en de mol hebben?! SI Cool briesje Zaterdag 15 januari 2011 wonen@wegener.nl 024-3650509 Molshoop in de sneeuw. foto Romke van de Kaa O m 2 Ard Schenk, schaats- idool uit de vorige eeuw, gaat met pen sioen. Hij verkoopt zijn huis en gaat met zijn vrouw op een boot door Europa zwer ven. „Alles beter dan je na je pensioen opwinden over de tuinverlichting, de bloembol len en de mol in je gazon." Schenk is duidelijk geen ge dreven tuinier, maar zijn kijk is verfrissend. Want waarom maken we ons zo druk over een molshoop in ons gazon? De laatste jaren groeit het besef dat een tuin er ook voor de dieren is. Nestkastjes, egelhuisjes, bijenhotels, vleermuizen- kasten: het is allemaal te koop en zelfs via de computer te bestellen. Maar de liefde voor de fauna kent grenzen. Het mollenhuisje moet nog worden uitgevonden en het luizen hotel is nog niet gesignaleerd. We discrimineren: sommige dieren zijn van harte welkom, andere worden geweerd. Sommige tuindieren zullen altijd gehaat blijven, toch wor den bestrijdingsmethoden diervriendelijker. De mollenklem wordt steeds vaker barbaars gevonden en de bekende blauwe slakkenkorrel op basis van metaldehyde - waaraan niet alleen slakken, maar ook egels, vogels en huisdieren overlijden - wordt vervangen door bestrijdingsmiddelen op biologi sche basis. Alsof biologische oorlog diervriendelij ker zou zijn dan chemische oorlog. Wie mollen wel wil bestrijden, maar niet met klem men, heeft de keus uit een paar methoden. Hij kan de mol naar de tuin van de buren jagen door in de mollengang lappen te proppen, die gedrenkt zijn in wasverzachter. De mol heeft een hekel aan die geur en zoekt zijn heil elders. Ook koffiedrab schijnt die uitwerking te hebben. Mollen houden ook niet van hoge fluittonen. Bodemloze flessen die schuin in een mollengang worden gezet, veroorzaken een ge fluit dat de mol verjaagt. Ook hoor ik goede berich ten over een draagbare radio in een diepvrieszak, die boven op de mollenritten wordt neergelegd. Trillingen stelt de mol ook niet op prijs. Graaf een fles in en plaats er zo'n plastic kindermolentje in: vrolijk om te zien en effectief te gen de mollen. Het verjagen van mollen is beter dan doden. Een gedode mol laat een leeg territorium achter, dat onmid dellijk weer door een nieuwe mol bezet zal worden. Tot slot een hightech oplossing: er zijn robot-grasmaaiers te koop, die geheel zelfstandig uw gras maaien. Een ingegra ven zwakstroomdraad houdt zo'n robot op het gazon. Laat zo'n zelfde zwakstroomdraad de mollen nu buiten houden. Wie geen mollen in zijn tuin wil hebben, hoeft alleen maar zo'n ondergrondse schrikdraad aan te leggen. Dat hij daar naast niet meer achter een maaier hoeft te lopen, is mooi meegenomen. Het beste is: met de mol leren leven. Je kunt je aan hen ergeren, maar vooral nu, in januari, is een mols hoop in een besneeuwd en bevroren gazon toch ook een hoopgevend symbool van leven. Ard Schenk heeft gelijk. Het is net tovenarij: zwaai naar de muur en het licht gaat uit. Of aan. De nieuwste uitvinding is wuifbediening Mysterious. Ontwikkeld door Niko, een Bel gische fabrikant en bedenker van vooruitstrevende oplossin gen voor elektrisch schakelmate riaal, lichtregeling en huisauto matisering. Het bedrijf presen teerde deze mysterieuze techno logie onlangs tijdens de beurs Interieur in het Belgische Kort- rijk. De bezoekers van de stand konden maar niet ophouden met zwaaien naar de volledig in de muur ingebouwde schake laar. Doordat hij als een kameleon de kleur van de muur aan neemt, nodigt het systeem uit creatief te zijn. Schilder de scha kelaar over, bouw hem in een keukenblad van hout of mar mer in of werk hem weg in een druk behangetje. Mysterious is verkrijgbaar als drukknop en stopcontact, maar ook als aan- sluitpunt voor elektrische appa raten, zoals de telefoon en de te levisie. Lastig in het donker? Daarvoor bedachten de Belgen een list: 's avonds licht Myste rious als een warme, witte gloed op, dankzij een ledlampje achter de schakelaar. Een lichtknopje met een bij zonder design verandert de schakelaar in een eyecatcher. Kies bijvoorbeeld voor een kristal of een goudkleur, rvs-uitvoering of een afdek- raam in een kleur. Vaak loont het de moeite even verder te kijken dan het standaardassorti ment in de bouwmarkt. De merken Jung en Gira besteden veel aandacht aan de vormge ving van lichtschakelaars. Net als Philips voor de zakelijke markt, met de ToBeTouched. Deze schakelaar heeft een dy namisch Light Weel, dat van ui terlijk verandert en zo de ver schillende lichtsoorten visuali seert, zoals helderheid, kleur en kleurtemperatuur. 'De be diening zorgt voor een gevoel van verwondering', meldt Phi lips. Het ontwerp won vorig jaar een Red Dot designprijs voor de ToBeTouched. Overigens hoeft het lichtknopje niet per se zo futuristisch te zijn, want volgens de woonbladen is de ouderwetse bakelieten wip- schakelaar helemaal terug. On der andere verkrijgbaar in dim- bare versie bij Het Oude Huis in Bergen op Zoom. www.jung.de www.philips.nl www.gira.com www.hetoudehuis.nl www.niko.be Het is nog lang geen zomer, maar dat het uiteindelijk weer warm wordt, staat als een paal boven water. En terwijl het bui ten koud en nat is, verlangen we zonder moeite al naar de zomer, met lekkere temperaturen en een heerlijk briesje dat verkoe ling biedt. Voor die frisse wind kan Otto zorgen. Voor het design hoefje het niet te laten, want de ze ronde, houten ventilator is ook in de winter prachtig. Deze 37,5 centimeter hoge Otto is ont worpen door de Zwitser Carlo Borer en gemaakt van een Afri kaanse houtsoort die lijkt op ma honie. De Otto blaast stilletjes een eind weg en als we de ont werper mogen geloven, kan hij, dankzij drie verschillende stan den, ook voor een heuse storm zorgen. De pootjes zijn in hoog te verstelbaar. De Otto kost 199,99 dollar (154 euro). SI www.swizz-style.com Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen, bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. 0 Marigot Oyster Pond SINT MAARTEN door Bauke Boersma Het hele jaar zon, zee en strand, in ja nuari een temperatuur van zo'n 25 graden. Van de koude Nederlandse hel naar de Caribische hemel? Charlotte van Ottele: „Een para dijsje kun je het hier wel noemen, ja. Al hadden we liever aan de an dere kant van het eiland gezeten. Wij wonen aan de kant van de At lantische Oceaan, daar waait het doorgaans nogal flink en dat maakt het wat kouder. Dat heb je niet aan de Caribische kant." Waarom dan geen woning aan die an dere kant genomen? „We waren uiteindelijk blij dat we iets konden vinden dat binnen ons budget lag. Sint Maarten is heel erg duur, vooral het Neder landse deel van het eiland. Daar betaal je voor een woning die qua ruimte vergelijkbaar is met Neder land zomaar 2.500 dollar huur pet maand. We hebben onze aandacht dan ook snel verlegd naar het Fran se deel en daar vonden we deze woning voor 1.400 euro." Flink van geschrokken zeker? „We wisten vooraf wel wat we konden verwachten. Toch was het een tegenvaller dat het lang duur de voor we iets vonden én dat het niet aan de Nederlandse kant was. Zodra ik weer werk en we dus twee inkomens hebben, willen we gaan kijken of we daar alsnog heen kunnen. Sint Maarten is een klein eiland, maar gevoelsmatig zit ten we overal ver vandaan." Overal ver vandaan? Het strand ligt letterlijk aan jullie voeten! „Ja, op loopafstand, heerlijk. Ie leeft hier ook veel meer buiten dan in Nederland. De hele dag aan het zwembad of het strand, zalig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 98