Tapijtproductie kost veel energie en afgedankt tapijt verdwijnt in de verbrandingsoven. Door tapijt anders te produceren, kan het na gebruik zo de grond in of kan het dienen als basis voor gras. Oftewel: de geboorte van het meest natuurvriendelijke tapijt ter wereld. door Aribert Cuikink Het maken van tapijt kost veel energie en het product is amper te recyclen. Met een Nederlandse uitvin ding zou dit wel eens fors kunnen veranderen. Een tweetal Neder landse bedrijven ontwikkelde ta pijt, gemaakt van wol en linnen dat aan het eind van de levenscy clus kan dienen als basis voor echt grastapijt. „Het wordt een revolu tie in de tapijtwereld", zegt Chris Reutelingsperger, een van de be denkers van het 'honderd procent natuurlijke tapijt'. Klinkt veelbelovend, want tapijt is bepaald niet milieuvriendelijk. De meeste tapijten zijn gemaakt van synthetisch materiaal dat is geba seerd op aardolie. Een klein deel heeft als basis wol, katoen, kokos, sisal of een ander natuurproduct. In vrijwel alle gevallen is het tapijt vastgemaakt aan een onderlaag van synthetische latex, waaraan de garens stevig verankerd zijn. Daar door kan het geheel als rol of als te gel makkelijk gelegd worden. Het aan elkaar verlijmen van de boven- en onderlaag kost veel energie, waarbij kwalijke stoffen kunnen vrijkomen. Nadeel van die verlijming van de garens met het zogeheten gronddoek is ook dat de twee lagen amper van elkaar zijn te scheiden wanneer het tapijt wordt afgedankt. Gevolg is dat het tapijt doorgaans in de verbranding- oven belandt. Het heeft een hoge calorische waarde - het fikt lekker - maar hergebruik is daarmee uit gesloten. Reutelingsperger is directeur-eige naar van Bond Textiles Research in Venlo, dat met tapijtfabrikant Best Wool Carpets uit Best een wollen tapijt ontwikkelde, dat ge weven wordt met linnen als grond- doek. Met hulp van biotechnolo gie groeien linnen en wol in el kaar, waardoor de garens stevig worden verankerd in de rug van het tapijt. Wanneer dit proces van 'natuurlijke groei' is voltooid, wordt het stilgezet en is er tapijt gefabriceerd dat is gebaseerd op schapenwol en vlas, de plant waar uit linnen wordt gemaakt. Door dit gecontroleerde, natuurlij ke proces bespaart Best Wool Car pets aanzienlijk op de energielas- ten, want het verwarmen van la tex om de garens vast te zetten in de rug is niet meer nodig. Wol is een hernieuwbaar product (scha pen moeten iedere negen maan den worden geschoren) en het vlas kan na de oogst opnieuw wor den verbouwd. Daarmee is het ta pijt een echt natuurproduct. En het blijkt nóg natuurlijker te kunnen. Als het tapijt aan het eind van de levenscyclus is, kan het zo de grond in en worden ge- composteerd, omdat het geheel be staat uit natuurlijke materialen. Een andere mogelijkheid is specta culairder. Het tapijt wordt uit el kaar getrokken tot kleine plukjes die op een dun doek worden ge legd. Het geheel wordt ingestrooid met graszaad en de natuur doet de rest: binnen enkele weken komen de eerste grassprietjes omhoog en ligt er een nieuw tapijt, een tapijt van gras. „We sluiten hiermee de biologi sche cirkel", verklaart Reutelings perger. „De schapen in de wei zor gen voor de wol, het vlas levert lin nen en we kunnen het eindpro duct in de grond stoppen of er juist bovenop leggen. Van gras tot gras zou je kunnen zeggen." Reutelingsperger noemt het tapijt Erutan, de omkering van het En gelse woord nature. Hij voorziet grote mogelijkheden voor de tapijt industrie, want de wijze van bin ding van garen met het gronddoek kan in principe ook met synthe tische garens. „Erutan is een pro ces dat geïmplementeerd kan wor den in bestaande productieproces sen. Je schakelt er gebruik van la tex mee uit en de energiebespa ring is enorm. Het scheelt tiental len procenten." Dat wil niet zeg gen dat het tapijt direct goedkoper zal zijn dan conventioneel gepro duceerd tapijt, omdat de techniek nog verbeterd moet worden om grootschalig te produceren. In Best wordt nu hard gewerkt om in de nabije toekomst het 'meest natuur lijke tapijt' te produceren. Ontwikkelaar Reutelingsperger zit in Venlo, waar in 2012 de interna tionale tuinbouwtentoonstelling Floriade wordt gehouden. Daar komt een speciaal paviljoen waar het tapijt te zien is en waar de pro ductie wordt uitgelegd aan het gro te publiek. Het vakpubliek kan vanaf vandaag (zaterdag) al met de nieuwe wijze van tapijt produce ren kennismaken tijdens een vak beurs voor vloerbedekkingen in de Duitse stad Hannover. Volgens de bedenkers zal hun pro cédé de wijze waarop tapijt wordt geproduceerd sterk veranderen. Maar de grootste verandering ligt misschien in de manier waarop het afgedankte tapijt wordt ge bruikt. Openbaar groen of grasvel den bij particulieren worden nu 'opgevuld' met nepgras, in vakter men landscaping genoemd. Reutelingsperger ziet dit breder en denkt dat Erutan-tapijt geschikt is voor woestijnachtige gebieden, waar gewoon gras opkweken vrij wel onhaalbaar is. „Wol kan vocht aantrekken en met een vlies van geshredderd tapijt kun je in droge gebieden een grasmat neerleggen." www.bondtextile.com www.bestwoolcarpets.com Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Ctlfis Retilélïngspeiger i.: en Yvar Monasch (fftltts) oatwikWöen een «yojlen tapijt dat vol: ledig recyclebaar is. J foto's RR ,S\ ->?.*&

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 97