81 buitenland Premier zit aan het roer Le Pen, populist avant la lettre EU sluit havens voor IJslandse makreel Noren willen generaal pardon, maar politie zet boegbeeld illegalen uit Dodental Brazilië ruim vijfhonderd India wil minder troepen in Kashmir TUNESIE De gisteren gevluchte Tunesische president Zine al-Abidine Ben Ali heeft weinig warme gevoelens achtergelaten bij zijn onderdanen. „Zijn dagen zijn voorbij, rot op!" zaterdag 15 januari 2011 BRUSSEL - De Europese Unie sluit haar havens voor makreel uit IJs land. Dat is gisteren bekendge maakt. De maatregel is het gevolg van een al maanden durend con flict tussen de EU en ijsland over de vangst van makreel. Volgens de EU maken IJslandse vissers zich schuldig aan overbevissing. Het Productschap Vis heeft aange drongen op maatregelen tegen IJs land, omdat de overbevissing dreigt te leiden tot lagere quota voor makreel voor andere landen. Ook voor de Nederlandse vissers is het vangen van makreel belang rijk. Volgens woordvoerder Gerard van Balsfoort gaat het om een 'symboli sche maatregel'. Voor IJsland is aanvoer van makreel naar Europe se havens commercieel niet interes sant en dus komt het ook niet voor. Het land wordt pas echt ge- door onze correspondent Windy Kester OSLO - „Acht jaar in Noorwegen, een afgeronde opleiding aan een Noorse universiteit, de taal spre ken en geïntegreerd zijn. Wat is ge noeg?", vragen enkele duizenden demonstranten voor het ministe rie van Justitie in Oslo zich af De zelfde vraag stellen betogers in an dere grote steden en Maria Ame- lies 74.000 Facebook-vrienden. De 25-jarige Russische schrijfster werd woensdagnacht gearresteerd nadat haar asielaanvraag was afge wezen. Ze wacht nu op uitzetting. Amelie kwam als kind uit Noord- Ossetië (Zuid-Rusland) naar Noor wegen. De asielaanvraag van haar ouders werd in 2004 afgewezen en de familie verdween in de illegali teit. Ze werd vorig jaar het sym bool voor alle illegalen toen ze een boek publiceerde over haar leven als papierloze, ongewenste immi grant. Door het tijdschrift Nieuwe Tijd werd ze verkozen tot 'Noor van het jaar'. Tientallen humanitai re organisaties begonnen vervol gens een campagne voor een gene raal pardon voor de ongeveer 1500 papierloze illegalen. Noorwegen heeft deze groep, in tegenstelling tot Nederland, nooit amnestie ver leend. Amelie werd het boegbeeld van de actie. Dat ze werd gearresteerd na een voordracht in verband met de vie ring van het Nansenjaar, wekte extra veel beroering. Fridtjof Nan- sen was behalve een ontdekkings reiziger ook de beder ker van de vluchtelingenpas die na de Eerste Wereldoorlog honderduizenden statenlozen de mogelijkheid gaf een nieuw bestaan op te bouwen. Hiervoor kreeg hij in 1922 de No belprijs voor de Vrede. Dit jaar is het 150 jaar geleden dat Nansen werd geboren en dat viert het hele land. „De arrestatie is een aanflui ting en gaat in tegen alles waar Nansen voor streed", zegt Dag Ha- reide van de Nansen-school in Lil- lehammer, waar Amelie werd gear resteerd. „Het Nansenjaar is nu meteen voorbij." De affaire zorgt ook voor verdeeld heid binnen de regering. Promi nente parlementsleden van coali tiepartijen Socialistisch Links en de sociaal-democraten noemen de aanstaande uitwijzing inhumaan en pleiten voor herziening van de asielwetgeving. Een dergelijk debat komt erg ongelegen in het jaar dat er gemeenteraadsverkiezingen zijn. „Het is nu eenmaal zo dat de genen die bescherming nodig heb ben, kunnen blijven terwijl dege nen die niet vervolgd worden, niet mogen blijven", stelt echter pre mier Jens Stoltenberg. Hoewel Amelie al sinds haar twaalfde niet in Noord-Ossetië is geweest, loopt ze daar volgens de Noorse autori teiten ook geen gevaar. Zelfs de gewoonlijk immigrant-kri tische populistische Vooruitgangs partij breekt een lans voor de schrijfster. NEW DELHI - India wil het aantal troepen in Kashmir fors beperken. Binnen een jaar zou een kwart van de militairen uit de probleem regio aan de grens met Pakistan moeten worden teruggetrokken. Dat meldde het Indiase ministerie van Binnenlandse Zaken gisteren. De laatste jaren is het relatief rus tig in Kashmir. De massale aanwe zigheid van veiligheidstroepen zou de vijandigheid tegen het Indiase gezag kunnen versterken. India heeft tussen de 300.000 en 500.000 militairen gelegerd in Kashmir. Ze worden ingezet tegen extremisten die aansluiting bij Pa kistan willen. Ook dient de troe penmacht als afschrikking voor Pa kistan. troffen als de unie de grenzen ^luit voor vismeel en diepvriesvis uit IJs land. Eurocommissaris Damanaki (Visse rij) .dreigde vorige maand al met het blokkeren van vissersschepen uit IJsland. Ze heeft ook gewaar schuwd dat de ruzie over makreel het EU-lidmaatschap van dat land in gevaar kan brengen. De EU on derhandelt sinds midden vorig jaar met IJsland over toetreding. De EU en Noorwegen voeren taaie onderhandelingen met IJs land over de vis. Eerder sloot Noor wegen de havens al voor makreel uit IJsland, dat al een wet heeft dat aanlanding van makreel door bui tenlandse schepen verbiedt. IJsland wil zelf zijn quotum voor makreel verhogen van 130.000 ton naar 146.000 ton. De hele EU en Noorwegen hebben samen een quotum van 584.000 ton. TUNIS - Premier Mohamed Ghan- nouchi maakte gisteravond op de televisie bekend dat hij het presi dentschap van de gevluchte Ben Ali op zich heeft genomen. „Om te helpen de veiligheid te doen terugkeren", zei Ghan- nouchi. Hij beloofde de grondwet in acht te nemen en met zorg te werken aan hervorming van so ciaal-economische kwesties, in overleg met alle partijen. De vlucht van Ben Ali zal zeker re percussies hebben in de Arabische wereld als een signaal dat massale volkswoede zelfs een man als Ben Ali ten val kan brengen. Nederlandse reisorganisaties heb ben al bijna honderdvijftig toeris ten terug naar Nederland gehaald. Een volgende vlucht met circa hon derd Nederlanders wordt in de nacht van zaterdag op zondag op Schiphol verwacht. RIO DE JANEIRO - De aardverschui vingen en overstromingen in de Braziliaanse staat Rio de Janeiro blijven levens eisen. De autoritei ten hebben al meer dan vijfhon derd lichamen geborgen, meldden Braziliaanse media gisteren. Een van de zwaarst getroffen ste den is Teresópolis. Daar zijn meer dan tweehonderd doden geteld, maar er wordt gevreesd voor hon derden extra slachtoffers. Ook in Novo Friburgo vielen meer dan tweehonderd doden. Het totale of ficiële dodental stond gistermid dag op 529. Honderden mensen worden nog vermist. Zeker 13.000 zijn dakloos geworden in de regio Serrana ten noorden van Rio de Janeiro. De meteorologische dienst van Brazilië verwacht nog zeker tot woensdag regenval. Schoon drinkwater en levensmiddelen in het getroffen gebied worden steeds schaarser. Ook is er een te kort aan medicamenten. Hulpver- msmsmmmsi leners van het Rode Kruis spreken van chaotische toestanden. In de plaatsen waar dat nog kan, dienen kerken en politiestations als geïm proviseerde mortuaria.De natuur ramp is de grootste in de Brazili aanse geschiedenis. Het natuurverschijnsel La Nina, dat de hevige regens in Zuid-Ame- rika veroorzaakt, heeft hetzelfde ef fect in Sri Lanka. Daar hebben overstromingen (door hevige re genval) 27 mensenlevens geëist. msmmimassmssammssmmi door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Na ruim een halve eeuw komt morgen een einde aan de loopbaan van de meest omstreden maar ook meest spraakmakende politicus die Frankrijk kent: Jean-Marie Le Pen. De 82-jaar oude chef draagt de voorzittersha mer van het Nationale Front (FN) over aan - naar hij hoopt - zijn dochter Marine. Le Pen werd 25 keer door de rech ter veroordeeld. Hij mishandelde, beledigde, dreigde met de dood, zaaide haat, bagatelliseerde gaska mers en tilde de fiscus. Hij wenste zelfs zijn eigen vrouw, nadat die hem had verlaten, een miserabele toekomst als werkster toe. Jean-Marie Le Pen was in het na oorlogse Europa een populist 'avant la lettre'. Hij kwam boven drijven op de golf van een miljoen kolonisten die in 1962 op de Fran- Jean-Marie Le Pen se kustén was aangespoeld, gefrus treerd door het verlies van Alge rije. Hij werd hun natuurlijke lei der. Tien jaar later richtte Le Pen het FN op, die hij tot morgen leidt. Wel blijft hij nog tot 2014 lid van het Europees Parlement en de Provinciale Staten. Jean-Marie Le Pen was nooit een democraat in hart en nieren. Over zijn oorlogsverleden in Algerije zei de ex-para ooit: „Ik martelde om dat dat gedaan moest worden." Hij zonk nog iets dieper toen hij in 1987 de gaskamers in Auschwitz omschreef als een 'detail', maar met elke uitglijder leek zijn ster te stijgen. Vijftien jaar later versloeg hij de socialist Jospin in de voor ronden voor de presidentsverkie zingen en verloor hij uiteindelijk de finale tegen Jacques Chirac. Op zijn afsluitende persconferen tie blikte Le Pen vorige week te rug: „Het spijt me dat ik het Natio naal Front niet aan de macht heb gebracht, maar ik heb de partij wel op de kaart gezet." Of dit weekeinde het einde mar keert van Le Pen, hangt af van de uitslag. De oude baas houdt zich zelf beschikbaar als adviseur en zijn dochter Marine zei: „Het zou idioot zijn om van dat aanbod geen gebruik te maken." Een betoger in de Tunesische hoofdstad Tunis schreeuwt leuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8