is reizen m Zaterdag 15 januari 2011 Toeristenbureaus in alle mogelij ke Europese steden claimen de reizende componist-pianist Franz Liszt als inwoner, aan wie door allerhande festiviteiten geld kan worden verdiend. Niet alleen Weimar probeert de ze zomer toeristen te trekken vanwege het 200ste geboorte jaar van de in Hongarije geboren virtuoos. Ook ettelijke omringende ste den in de streek Thüringen pro beren hun graantje mee te pik ken. Dit jaar zijn concerten, tentoon stellingen en muziekconcoursen hierbij de geijkte lokmiddelen in steden als Eisenach, Meiningen, Sondershausen en Nordhausen. Oostenrijk blijft uiteraard niet achter: Liszt werd in 1811 gebo ren in het toen Hongaarse boe rendorp Raiding. Vanaf 27 januari doet de tegen woordig Oostenrijkse VW daar of hij van hen is, en organiseert een jaar lang het Üszt Festival Raiding. Ah- www.bommelerwaardgids.nl Raiding Het Oostenrijkse Raiding blijft niet achter bij de feestelijkheden rond Liszt. In dit plaatsje in Burgenland werd Liszt op 22 oktober 1811 geboren. Raiding was toen nog het Hongaarse Doborjan. Onder de titel 'Liszten in Raiding' zijn in het naast zijn geboortehuis gelegen Concertgebouw in januari, maart, juni en oktober concerten. www.lisztfestival.at reizen@wegener.nl 024-3650360 Foto boven: Franz Liszt. Foto's onder van links naar rechts: Schiller en Goethe kijken uit over het marktplein van Weimar. De toren van Zaitbommel. Het geboortehuis van Liszt in het Oostenrijkse plaatsje Raiding. foto's GPD Zaitbommel Zaitbommel Zaitbommel probeert met een eigen splintertje Liszt-geschiedenis te profiteren van de feestelijkheden rond de componist. De WV heeft in ieder geval een mooi verhaal. In 1842 voer de componist, met zijn onafscheidelijke vleugel, op een schip over de Waal naar Rotterdam voor een concert. Ter hoogte van Zaitbommel hoorde hij het carillon van de Gasthuistoren. Hij liet de boot afmeren en beklom de kerktoren om in stilte naast beiaardier Carolus Leenhoff te luisteren naar diens spel. Leenhoff nodigde hem thuis uit voor een eenvoudige lunch en daar bleek diens 13-jarige dochter Suzanne een goede pianiste te zijn. Liszt had zich nog niet voorgesteld en vroeg haar een van zijn eigen composities te spelen. Dat was te moeilijk voor haar, waarop de componist zelf achter de piano kroop en een privé-concert gaf. Hij beloofde Suzanne een goed woordje voor haar te doen in Parijs, waar zij later inderdaad een succesvolle pianiste werd en trouwde met de zoon van de schilder Manet. Of het verhaal waar is of niet, het Waalstadje organiseert in ieder geval vanaf 19 juni een eigen Liszt Driedaagse. NEDERLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 83