binnenland 17 'Onderwijs is niet zo slecht' Tropische Toppers! Asbest kan gevaar zijn op veel scholen Individueel zorgplan patiënten \j Arke.nl Speuren naar vermiste Wilders wil geen lijstduwer zijn 'thuisprovincie' Zuid-Holland Boeken, inpakken wegwezen zaterdag 15 januari 2011 Hilversum - Bij een op de vier middelbare scholen die gebouwd zijn voor 1993, bestaat de kans dat kinderen en leraren worden bloot gesteld aan asbest. Bij basisscholen ligt dat aantal op een op de twin tig- Dat blijkt uit een onderzoek dat de redactie van het televisiepro gramma Zembla heeft uitgevoerd in samenwerking* met de PO-Raad en de VO-Raad, scholenorganisa ties voor basis- en voortgezet on derwijs. Het onderzoek komt van daag aan de orde tijdens een uit zending van Zembla. In 1993 werd het gebruik van as best in Nederland verboden. Bij toen al bestaande scholen is in veel gevallen gecontroleerd of er as- bestgevaar dreigde, maar die onder zoeken zijn vaak niet afdoende uit gevoerd. Veel scholen hebben dus geen idee waar in hun gebouwen het asbest zit. De schoolorganisa ties roepen hun achterban op om de gebouwen grondig te laten con troleren. Volgens een woordvoer der zijn gemeenten in principe ver antwoordelijk voor de kosten. Deskundigen voorspellen dat de komende jaren in Nederland nog veel mensen zullen sterven aan mesothelioom, ook wel asbestkan- ker genoemd. Deze ernstige vorm van kanker kan decennia later ont staan nadat iemand asbestvezels heeft ingeademd. ONDERZOEK Wetenschappers weerleggen beeld van Nederlandse situatie Het gaat helemaal niet zo slecht met het onderwijs, blijkt uit on derzoek. Het beeld dat Nederlan ders hebben strookt niet met de werkelijkheid. In Europa scoren Nederlandse leerlingen in basis- en voortgezet onderwijs (ver) boven het gemiddelde. enschede - „Je hoort altijd dat het vroeger beter was. Maar dan vraag ik me af wanneer dat 'vroeger' dan was. Want uit de cijfers blijkt het niet." Dat zegt Hans Luyten, een van onderzoekers aan de Universi teit Twente die betrokken zijn bij een onderzoek naar de kwaliteit van onderwijs, in opdracht van het Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek. On derzoekers Jaap Scheerens, Hans Luyten en Jan van Ravens legden daarvoor vijftien jaar landelijke- en internationale onderzoeken naast elkaar. Wat blijkt: het gaat helemaal niet bergafwaarts met het onderwijs, zoals velen denken. Het gaat juist heel goed. Wel loopt de Tekenvaardigheid wat terug, maar dat geldt alleen voor het pure 'cijferen'. Inzicht in getallen vermindert niet. Verder vonden de onderzoekers een lich te achteruitgang van de leesvaar- digheid. Mogelijk komt dat omdat hier steeds minder kinderen naar het speciaal onderwijs gaan. Het best in Europa scoort Finland. Daar hebben ze echter, zo zegt Luyten, amper allochtonen. Wor den de cijfers daarvoor gecorri geerd, dan scoort Nederland vrij wel even goed als Finland. De mondiale top in onderwijsland wordt aangevoerd door Japan, Sin gapore, Zuid-Korea en Taiwan. Vol gens Luyten moet daarbij wel be dacht worden, dat de druk op kin deren om goed te presteren in die landen een stuk hoger ligt. Boven dien geldt daarvoor dat ook zij rela tief weinig allochtonen hebben. Over de bevindingen in het onder zoek zegt Luyten: „Wat ons als we tenschappers stoort, is dat er selec tief wordt omgegaan met de gege vens. Als we melden dat het goed gaat, dan worden onderzoeken in twijfel getrokken. Maar als een me ting op lichte achteruitgang duidt, dan wordt dat wel geloofd." Daar zit volgens hem ook een andere kant aan: „Voor sommige beleids groepen is het gevaarlijk om te zeg gen dat het goed gaat. Want dan krijgen ze geen geld meer." O zie onze website:binnenland Lees meer over de bevindingen van de Twentse onderzoekers den haag - De rechten van patiën ten in zorginstellingen worden voortaan vastgelegd in een indivi dueel zorgplan. Dat betekent dat vooraf wordt afgesproken welke handelingen verzorgend personeel moet uitvoeren. Het kabinet is gis teren akkoord gegaan met een wetsvoorstel hierover van staatsse cretaris Marlies Veldhuijzen van Zanten van Volksgezondheid. „De afspraken die de patiënt maakt met de instelling, zullen voortaan leidend zijn", stelt de staatssecretaris in een toelichting. Als voorbeeld noemt ze dat een pa tiënt die incontinent is, afspraken kan maken dat personeel na een belletje komt met washand en schone kleren. Als een zorginstelling niet voldoet aan de afspraken, kan de patiënt een interne klachtenprocedure be ginnen. Als dat niet afdoende is, kan de inspectie of de rechter wor den ingeroepen. „Het gaat om het recht op de regie over het eigen leven", zei premier Rutte in een toelichting. „Het recht op dagelijkse hygiëne, het recht op gezonde voeding en het recht op een eigen kamer." Het op deze manier goed waarborgen van zorg voor mensen vloeit voort uit afspraken van de regeringspartijen met gedoogpartner PW. door Laurens Kok den haag - Geert Wilders deed tot dusver aan alle verkiezingen mee: als lijsttrekker (voor de Twee de Kamer) of als lijstduwer (ge meenteraad en Europarlement). Maar op 2 maart, zullen PW-aan- hangers in Zuid-Holland vergeefs naar zijn naam op het stembiljet zoeken. Hagenaar Wilders doet niet mee in zijn thuisprovincie, verklapt een PW'er die is betrok ken bij het opstellen van de lijst. Helemaal logisch lijkt die keuze niet. Bij de laatste Tweede Kamer verkiezingen ging de aandacht vooral naar de megawinst van de PW in Limburg, maar de cijfers spreken voor zich. Wilders haalde daar 169.814 stemmen, tegenover 328.118 in Zuid-Holland. Vooral in en rond Rotterdam en Den Haag scoorde de PW goed. Als de Pro vinciale Staten straks de Eerste Ka mer kiezen, wegen de zetels uit de meest bevolkte provincie het zwaarst. Zuid-Holland is goed voor zestien van de 75 zetels. Lim burg, door Wilders uitgeroepen tot het 'hartland' van de PW, moet het doen met vijf Nu het er voor het kabinet in de Senaat om gaat spannen, kunnen de Zuid- Hollanders de doorslag geven. Door zo weg te lopen met Lim burg neemt Wilders risico's. Slo gans als 'geen halalvlees, maar zuurvlees' zijn misschien spek voor de bek bij die inwoners, in de Randstad wordt dit minder ge waardeerd, stelt electoraal geograaf Josse de Voogd. „Bij deze verkiezin gen gaat het vooral om Noord- en Zuid-Holland en Noord-Brabant. Daar wonen domweg de meeste mensen. Dan is het niet zo slim om je als een partij voor Limbur gers neer zetten." In een peiling van TNS-Nipo blijkt dat veel PW-kiezers nog niet warm lopen om te stemmen. Htl. Samsara*** Een oase van rust op tropisch Jamaica 9 dagen, logies Vertrek In maart 16 dagen vanaf 899 Per persoon vanaf - ff WWBW Htl. Sea Breeze Village*** Kleinschalig en rustig gelegen ho 9 dagen, logies/ontbijt Vertrek in maart 16 dagen vanaf 927 B| WA 1 Per persoon vanaf Htl, Tropical Clubs Bavaro*** Kleinschalig hotel vlakbij het strand 9 dagen, All Inclusive Vertrek in maart 16 dagen vanaf 1099 Per persoon vanaf Htl. Sun 'n Sand Beach Resort**** Gezellig All Inclusive resort 9 dagen, All Inclusive Vertrek in maart 16 dagen vanaf 1099 Per persoon vanaf Ga snel naar één van de Arke winkels of boek direct op: Dacht 't wel BEST - Een hond speurt vlak boven het water van feestje was geweest. Drie honden die gisteren de het water. Ze reageren op geur. De politie gaat er een recreatiepark in Best naar de 35-jarige Veld- hele dag zijn ingezet, hebben wel 'gereageerd' in nu vanuit dat Bayane destijds het ijs op gelopen hovenaar Simo Bayane. Hij wordt sinds oud en een bepaald gebied van de plas. De honden zijn is en vervolgens verder van de kant in het water nieuw vermist, nadat hij op het park naar een getraind om stoffelijke overschotten te vinden in terecht is gekomen, foto Fotopersburo Bert Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7