'Protestantse kerk moet af van suffig 241 zeeland Soepgroep trok 'stevige bouillon' voor fijne fusie Sluis verzet zich niet meer tegen Waterdunen b Kinder- en Groene schoonmaak sportcentrum Geen startbewijs voor de Amstel Gold Race? www.deltaridefortheroses.nl zaterdag 15 januari 2011 2 DE BRUG Fusiegemeente van hervormden en protestanten wil middenin de samenleving staan door Martijn de Koning Vijftien jaar geleden be gon de samenwerking tussen de Hervormde Gemeente Oostburg- Zuidzande en Gerefor meerde Kerk Oostburg met het ge zamenlijk uitbrengen van een kerk blad. Met kleine stapjes werd die samenwerking intensiever, om uit eindelijk te leiden tot de nieuwe si tuatie: fusie tot de nieuwe protes tantse gemeente De Brug. Formeel houdt dat in dat er nu één kerkenraad is, één boekhou ding en een nieuwe naam. Maar natuurlijk is daarmee de fusie niet meteen succesvol weten Henri Griinbauer (oud-voorzitter her vormde gemeente), Leen Kamp huis (oud-voorzitter gereformeer den), Margriet Lorier (nieuwe voorzitter van de fusiegemeente) en Philippe Beukenhorst (domi nee). Want even wennen is het natuur lijk wel voor de pakweg duizend le den van de nieuwe gemeente. De fusie viel dan ook niet bij iedereen in goede aarde. Beide voormalige gemeenten raakten afgelopen tijd bij elkaar enkele tientallen leden kwijt, die het niet eens waren met de ontwikkeling. Zorgvuldigheid was dus geboden en beide gemeenten namen dan ook ruim de tijd om aan elkaar te snuffelen. De fusie is op puur vrij willige basis ontstaan, benadrukt het viertal. Hoewel het moment van dwang uiteindelijk wel geko men zou zijn, erkent Kamphuis. „Wij hadden al een aantal jaar geen geld meer voor een fulltime predikant. Dan besef je toch wel dat er iets moet gebeuren." Boven dien is het, door ontkerkelijking in de samenleving, toch al een trend dat kerken samenwerken of zelfs samengaan. De Brug kent vier keer zoveel oud-hervormden als voormalig ge reformeerden. Angst om onder te gaan in een veel groter geheel heeft bij de gereformeerden echter nooit geleefd, zegt Kamphuis. „Van het begin af aan is afgespro ken dat het een fusie op volstrekt gelijkwaardige basis zou worden. We hebben dat ook altijd zo ge voeld." Dat blijkt ook uit enkele praktische besluiten. Zo wordt voorlopig om en om gekerkt in de voormalige thuisbases van beide gemeenten: de kerkgebouwen aan de Molenberg (gereformeerd) en aan het Kerkplein (hervormd). Daarbij worden nog een poosje de oude liturgieën gebruikt. En in de kerkenraad is gestreefd naar een eerlijke verdeling van voormalig hervormden en gereformeerden. Van een 'wij-zij-gevoel' is toch al geen sprake, geven beide oud-voor zitters aan. Grünbauer: „Er liepen ook altijd al scheidingen dwars door beide gemeenten heen. Je hebt bij zowel hervormden als ge reformeerden een progressief en een conservatief deel. Het is dus niet zo dat er twee soorten, twee groepen mensen het opeens met elkaar moeten zien te rooien." Ruimte geven aan ieders eigen heid blijft dan ook een belangrijk doel van de nieuwe gemeente. Net als het streven een 'kerk in de sa menleving' te zijn, wat zich onder meer uit in het openstellen van de kerkgebouwen en het zoeken van samenwerking met andere ge meenten en met de katholieke kerk. Die 'blik naar buiten' is geen vanzelfsprekendheid, zegt domi nee Beukenhorst. „Het gebeurt steeds vaker dat kerken zich juist terugtrekken uit de maatschappij, uit angst nóg meer te verliezen dan ze momenteel al doen." Het gevolg daarvan is dat de protestant se kerk een wat suffig imago heeft gekregen, vindt voorzitter Lorier. Vaak is dat beeld gebaseerd op on waarheden, stelt ze. 'Vrouwen mo gen bij jullie zeker niks' en 'voor een gereformeerde val je best mee', hoorde Lorier de afgelopen tijd zelfs om zich heen. De Brug wil wél eigentijds zijn en richt zich dan ook nadrukkelijk op jongeren. Grünbauer: „In overleg met de regionaal jeugdwerker wor den jonge gezinnen bezocht. Om te vragen wat ze verwachten van de kerk en of ze er vinden wat ze zoeken. In een vergrijzende streek is het extra van belang die groep niet uit het oog te verliezen." De vergrijzing biedt echter ook kan sen, zegt Beukenhorst. „Mensen die nu met de vut gaan, zijn vaak bereid zich in te zetten als vrijwilli ger. Die kunnen voor onze ge meente veel betekenen." Wij hadden al een poos geen geld voor een fulltime predikant. Dan weet je dat er iets moet gebeuren. Tom en Felice hijsen de vlag met het logo van De Brug, het nieuwe gefu seerde protestantse kerkgenootschap. foto Mark Neelemans SLUIS - De Vrienden van Waterdu nen Nee!!! betreuren dat de ge meenteraad van Sluis 'een laatste strohalm om luchtfietserij' over economische groei te voorkomen, niet heeft gepakt. De meerderheid van de gemeente raad van Sluis zag er tijdens een extra vergadering niets in om bij de Raad van State nog formeel te protesteren tegen eventuele ontei gening van gronden voor realisatie van plan Waterdunen. De pap is gestort, het is nu zaak mee te wer ken aan het snel realiseren van een nieuw recreatiepark en nieuwe na tuur, betoogde wethouder Peter Ploegaert. De oppositie had graag gezien dat met name CDA, WD en D T zich oude voornemens hadden herinnerd. PvdA en D66 lieten vóór de verkiezingen al weten dat beter gisteren dan vandaag kan worden begonnen met het schep pen van economische impulsen voor de streek. Na aanvankelijk in grote spraakver warring te verzanden, bleven op positie en coalitie wederom als twee hechte blokken tegenover el kaar staan. De Vrienden van Wa terdunen Nee!!! gaan er vanuit dat voorstanders van de plannen be gin maart door kiezers voor Pro vinciale Staten worden afgestraft. TERNEUZEN - Sportcentrum De Vliegende Vaart in Terneuzen han teert voortaan een 'groene' schoon- maakmethode. Alle schoonmaakproducten wor den vervangen door ecologisch ver antwoorde middelen, die zijn voor zien van het Europees Ecolabel. Het gebruik van ecologisch verant woorde middelen vraagt om een cursus voor alle medewerkers. Daarin leren zij hoe de middelen gedoseerd moeten worden. De ge meente ontvangt maandag een cer tificaat van VAT, de leverancier van de reinigingsproducten. De Brug tussen de Gerefor meerde Kerk Oostburg en de Hervormde Gemeente Oostburg-Zuidzande is niet zon der slag of stoot geslagen. Leden van beide gemeenten stootten el kaar diverse keren af alvorens ze definitief tot elkaar kwamen. De kerkbestuurders die de geloofs genoten overtuigden dat de over eenkomsten groter en waardevol ler zijn dan de verschillen, werden 'de soepgroep'. Ze bespraken te re gelen zaken vaak onder het genot van een kop soep en een broodje. Ze bereidden als het ware een ste vige bouillon waaraan beide ker ken hun eigen ingrediënten kon den toevoegen, verklaarden enkele 'soepmakers' deze week. In een to neelstukje stonden enkele 'toneel spelers' daarbij stil. Daan en Greet stonden model voor de fusie tussen de twee ge meenten. De namen werden ont leend aan Daan Wante, eind zes tiende eeuw de eerste hervormde predikant in de streek en dominee Gerritson, drie eeuwen later een van de eerste gereformeerde predi kanten. Daan en Greet kunnen het eerst uitstekend met elkaar vin den, worden van een beetje tot over hun oren verliefd en kibbelen vervolgens over minder belangrij ke zaken. Vrienden weten hen te overtuigen dat ze uitstekend bijel- kaar passen, waarna ze onder een kleurige huwelijksboog een zonni ge toekomst tegemoet stappen. Die zonnige toekomst als één kerk genootschap zien veel gemeentele den helemaal zitten, bleek gistera vond na het plechtig tekenen van de officiële akte en het hijsen van de vlag met het B ruglogo. Zaterdag 11 juni 2011 Schrijf NU in voor U kunt individueel inschriiven en als club, vereniging of bedrijventeam. Zappers bij de repetitie van Het Talej

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60