Kritiek op ziekenhuis valt verkeerd bij Staten 1 HELP! Uk heb een 'Ik wist het meeste, goed idee.* 261 zeeland 'Stop met kweken tong' 1 Win 50.000! "1 PARTIJ VOOR ZEELAND Provincie zou beleid moeten omgooien Meten in en rond Waterdunen voordat het zoute water komt zaterdag 15 januari 2011 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De kritiek van de Partij voor Zeeland (PvZ) op het ziekenhuisbeleid is de rest van Pro vinciale Staten in het verkeerde keelgat geschoten. De PvZ vindt dat de provincie het beleid moet omgooien en moet mikken op drie volwaardige ziekenhuizen. Volgens de PvZ is er nog slechts een kleine groep mensen die ge looft in de plannen van het Admi raal De Ruyter Ziekenhuis. De frac tie wilde gisteren in de commissie welzijn discussiëren over het be leid, maar de andere fracties had den daar geen zin. „Stemmingma kerij", zei CDA-er Frans Babijn. „De Partij voor Zeeland rakelt pro blematiek op 'voor de bühne'. U probeert het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in een kwaad daglicht te stellen." „Ongefundeerd", vond ook Arjan Beekman (Christen- Unie) de kritiek van de PvZ. „De gedeputeerde (SGP-er George van Heukelom, red.) heeft heel in teger gehandeld", zei SGP-er Har ry van der Maas. „En dat zou ik ook zeggen als hij van een andere partij was." Hij verweet de PvZ, een partij met veel aanhang in Zeeuws-Vlaanderen, te willen sco ren aan de andere kant van de Westerschelde. Ook de PvdA, GroenLinks en de WD schaarden zich achter Van Heukelom. „Wij vinden dat de gedeputeerde er al les aan gedaan heeft om de zaak in goede banen te leiden, voor zover hij invloed heeft", zei Sjoerd Heij- ning (WD). Han van 't Hof van de PvZ bleef bij zijn standpunt, ondanks het verzoek van onder andere Groen- Linkser Leo Dalebout om zijn toon te matigen. „Op het moment dat er zorgen zijn over het zieken huis, moeten we daar over kun nen praten. We hebben een groot vliegtuig gekocht; het bestuur wil naar Amerika, maar we hebben brandstof tot Londen. Als we het bestuur volgen, eindigen we in de Atlantische Oceaan." BRESKENS - Begin vorig jaar begonnen medewerkers van GSNED uit Terneuzen in opdracht van kennisinsti tuut Deltares en de provincie aan boringen in en vooral rond het toekomstige recreatie- en natuurwaterpark Waterdunen bij Breskens. Ze meten het huidige zoutge halte in de ondergrond en in het grondwater om te kun nen zien wat er gebeurt als er zout water uit de Wester schelde wordt toegelaten. De verwachting is dat de be lendende landbouwpercelen van Waterdunen last krij gen van de verzilting. Deze nulmeting is nu op een haar na gevild en levert tal van gegevens op. „De boringen gaan tot 15 meter diep te", zegt Michael de Nijs van GSNED. „We boren nu aan de rand van Waterdunen en bij de sloten ligt de grens tussen zout en zoet al op een meter of drie." Op enkele plaatsen wordt nog meetapparatuur aangebracht om permanent de invloed van het toelaten van zout water te controleren. De uitkomst wordt door de provincie gepubliceerd. Zie ook www.waterdunen.com. foto Peter Nicolai door Joeri Wisse RENESSE - Een quiz over het nieuws van het afgelopen jaar is aan Martine Kaldenberg (48) wel toevertrouwd. De actualiteiten ma ken een vast onderdeel uit van haar dag. ,,'s Ochtends begin ik de dag met thee, een cracker en de te letekstpagina's van NOS en Om roep Zeeland. Daar ben ik ver slaafd aan", zegt ze over teletekst. Dat er geen PZC op de ontbijttafel in Renesse ligt, komt omdat ze de krant een dag later krijgt van de buurman. „Ik ben een zwartlezer", lacht ze verontschuldigend. „Dus de PZC lees ik meestal wat later." Daarnaast pikt ze nog veel nieuws feit)es mee uit de lokale nieuwsbla den, internet en tv. „Ik ben fan van De Wereld Draait Door en kijk meestal ook wel naar het Jour naal." Met al die kennis over de actualitei ten, was de puzzel die op de laat ste dag van het jaar in de krant stond, ook niet moeilijk. „De mees te vragen wist ik wel, maar voor de zekerheid heb ik alles nog een keer gecheckt op internet." Bij het invullen van de letters raak te ze nog wel even in de war. „Ik verwachtte dat er een nieuwjaars wens uit zou komen' of zoiets. Dan kijk je toch raar als je 'lekker puh' ziet staan." Pas later, toen de hele zin 'Nu denk ik lekker puh zie je wel dat ik het kan' tevoorschijn kwam/besef te ze zich dat het om een uit spraak van 'zeilmeisje' Laura Dek ker ging. „Dat stond ook onder aan de puzzel, maar had ik hele maal niet gelezen", zegt ze. Martine volgt het nieuws over het zeilmeisje met gemengde gevoe lens. „Als het mijn dochter was die op die leeftijd dat zou willen doen, ging het zeker niet door. Nu was laatst weer in het nieuws dat ze sponsors zocht om de reis voort geld nou naar een goed doel zou gaan, zou ik er nog begrip voor hebben, maar het gaat alleen om haarzelf" MIDDELBURG - De Partij voor Zee land vindt dat het experiment met de kweek van tong in vijvers op het land moet worden beëindigd. De aanleiding is de sterfte van een groot deel van de in juni uitgezette tong tijdens de vorst in december bij het proefbedrijf Zeeuwse Tong in Colijnsplaat. „Met tientallen miljoenen euro's uit budgetten die ten goede zou den moeten komen aan de authen tieke landbouw en visserij in Zee land, wordt hier op amateuristi sche wijze een ondoordacht idee uitgewerkt op kosten van de belan- stingbetaler", schrijft fractievoorzit ter Johan Robesin in zijn toelich ting op vragen die hij het dagelijks provinciebestuur stelt over de tong- sterfte. Kort voor de jaarwisseling werd duidelijk dat de helft van de uitge zette tong door de kou was omge komen. Robesin heeft evenwel ver nomen dat het om 95 procent gaat. Dat betekent naar zijn me ning dat gesproken kan worden van een complete mislukking. Voorzitter Rinus Platschorre van de stichting Zeeuwse Tong ont kent dat zoveel tongen de vorst niet hebben overleefd. „Hoeveel wel, weten we niet. We laten de vissen nu met rust." Platschorre be strijdt dat de tongkweek op het land nu als mislukt kan worden be schouwd. „We hebben in elk geval geleerd dat we een methode moe ten ontwikkelen om de tongen bij fors dalende temperateuren snel uit het water te krijgen." Meld uw idee aan via www.DELTAZeelandFonds.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50