'Zonder hulp van Jacqueline 221 zeeland Pit Beton naar Raad van State Jop Zuidzaksedijk Heinkenszand mag vijfjaar blijven staan Scholieren vinden kruising Rilland gevaarlijk Meer ouderen en hulpbehoevenden keren de grotere thuis- zorgbedrijven de rug toe. Ze prijzen de persoonlijke aandacht van kleinschalige organisaties als 'Buurtzorg'. Sfeervolle keukens zaterdag 15 januari 2011 WISSENKERKE - Bouwconcern De Hoop, moederbedrijf van Pit Be ton in Kamperland, heeft beroep ingesteld bij de Raad van State te gen het bestemmingsplan voor de haven in Kamperland. Rond de ha ven - en mettertijd op het bedrijfs terrein zelf - moeten woningen aan het water komen. De directie van De Hoop wil geen toelichting geven op het beroep. Wethouder Adrie van der Maas van de gemeente Noord-Beveland toont zich verbaasd over de juridi sche stappen door De Hoop. Tot nu hadden de gemeente en het be drijf goed overleg. Het beroep richt zich op de zeker heid dat bouwactiviteiten in de ha ven de heipalenfabriek niet beper ken in de activiteiten. Het gaat vooral om de milieucontour rond het bedrijf In het bestemmings plan staat dat de bedrijfsvoering van Pit Beton tot zeker april 2015, of zolang als overeen te komen, ge garandeerd is. In december schrap te de Raad van State het bestem mingsplan Waterstad voor de Goe- se Schans omdat de positie van be tonbedrijf Haringman (ook De Hoop) niet goed geregeld was. RILLAND - De gemeente Reimers- waal en de politie houden maan dag 24 januari een verkeersactie op de kruising Valckenisse- weg-Swaanhilstraat in Rilland. Dat gebeurt naar aanleiding van een handtekeningenactie van leer lingen van basisschool De Zand- baan. Zij vinden de kruising onvei lig. Daarom zullen zij automobilis ten die maandagochtend attende ren op de voorrangssituatie. Ver keer uit de Swaanhilstraat heeft; na melijk voorrang op verkeer in de Valckenisseweg. De scholieren zul len gele (waarschuwing) en groe ne (compliment) kaarten uitdelen. Ook zullen er op de kruising cam pagneborden komen te hangen, ge maakt door de leerlingen. 'BUURTZORG' THUISZORGTEAM HEINKENSZANO door Frank van Cooten Carla Ferkranus (51) uit Kwadendamme is weer gaan leven, Bart van Deventer (71) uit Oudelande vindt het gewoon prettig als er iemand langs komt en Tijs van Erk (8) uit Hoe- dekenskerke hoeft niet meer iede re keer tussen de middag naar opa en oma om zijn bloedsuikerspiegel te laten meten. Ze worden thuis of in het geval van Tijs op school bezocht door de medewerkers van 'Buurtzorg' thuiszorgteam Heinkenszand. De vijf vaste medewerkers en de twee oproepkrachten vieren van daag het i-jarig bestaan van deze organisatie in de gemeente Borse- le. Kleinschaligheid en persoonlijk contact zonder de druk van de prikklok staan hoog in het vaan del. „Bij Buurtzorg is de wijkver pleegster van vroeger die op het fietsje door de wijk reed weer te rug", zegt ziekenverzorgende Jac queline Aertssen. Carla Ferkranus uit Kwadendam me is daar blij mee. „Als mijn kin deren me bezoeken kan ik niet Bart van Deventer krijgt druppels van ze verlangen dat zij mij aan- en uitkleden. Ik laat me echt niet door hen uitpeilen. Dankzij de hulp van Jacqueline kan ik 's avonds ook weer eens uit. Door deze hulp ben ik in staat zelfstan dig te blijven wonen." Dat is ook een van de doelstellin gen van 'Buurtzorg', stelt Jacqueli ne. De medewerkers van het team werkten voorheen bij een grotere thuiszorgorganisatie. Ze beseften dat ze in een nieuw avontuur stap ten met de nodige risicojs. Veel mensen hebben in het eerste jaar de weg naar het thuiszorg team weten te vinden. Er komen binnenkort zelfs medewerkers bij. „We zijn trots op deze groei. Dat is ook een signaal dat veel mensen de grote logge en bureaucratische thuiszorgorganisaties beu zijn. Ze willen niet iedere keer een ander gezicht bij hen thuis die maar maximaal een minuut of tien tijd heeft", stelt Sandra Fortuin. Carla kan dat alleen maar beamen. Ze krijgt weliswaar ondersteuning van hulphond Jara, een zachtaardi ge labrador die Carla helpt bij het aan- en uitkleden en zelfs de laar zen dichtritst, maar zonder de hulp van Jacqueline zou ze het niet redden. De ziekenverzorgende komt iedere dag twee keer langs, 's Morgens en 's avonds. Carla zit in een rolstoel: ze is gedeeltelijk verlamd door let sel aan haar ruggenmerg. „Ik kreeg eerst hulp van een grote organisa- 'Buurtzorg' Sandra Fortuin geeft een prikje aan Tijs van Erk uit Hoedekenskerke om zijn bloedsuikerspiegel te meten. Dat doet ze bij hem op school. Nederland telt driehonderd 'Buurt zorgteams' waarvan een kleine tien in Zeeland. De hulp is bedoeld voor mensen die ziek zijn, dié hinder ondervin den van handicaps of beperkingen, die zorg nodig hebben na een zie kenhuisopname of die zelfstandig willen blijven wonen bij ziekte en ouderdom. De 'Buurtzorgteams' functioneren autonoom maar krijgen ondersteu ning van een landelijke organisatie. De kosten van management en overhead zijn zo beperkt mogelijk. Buurtzorg Nederland spreekt hier door van 'betere zorg tegen lagere kosten'. Buurtzorg Nederland wil het aantal teams uitbreiden. tie, maar er kwamen zoveel ver schillende mensen langs. Buurt zorg is veel relaxter. Er is gewoon veel meer tijd voor mij. Jacqueline helpt me 's morgens met het douchen en met het aankleden en laadt bijvoorbeeld ook de accu's van mijn rolstoel op." Bart van Deventer uit Oude lande kijkt iedere dag uit naar de komst van Gert Kempkes. Gert helpt Bert met het oogdruppelen en controleert zijn medicijnen. „Hij helpt me ook bij het aankleden. Dat kan ik zelf ook wel maar dan zitten de laatste knoopjes op mijn rug. Buurtzorg betekent alles voor me. Ik kan er al tijd op terugvallen. En dat 24 uur per dag. Ik denk dat iedereen van mijn leeftijd wel eens last heeft van eenzaamheid. En dan is het prettig als er iemand komt." Het huis van Bart staat te koop. Hij wil terug naar Java waar hij ge boren en getogen is. „Het is echt leuk wonen in Oudelande maar ik mis de zon. De zon in Nederland is slechts een spaarlamp." Zodra de woning is verkocht pakt hij zijn koffers. Gert Kempkes on dersteunt hem met de verhuizing en gaat zelfs mee om Bart op Java op weg te helpen. Tijs van Erk (8) uit Hoede kenskerke is diabeet. Iedere dag krijgt hij een prikje om de bloedsuiker te bepalen. Aan de hand daarvan weet hij hoeveel koolhydraten hij binnen mag krij gen en hoeveel insuline hij nodig heeft. Dat gebeurt met een pomp je dat hij aan zijn lijf heeft zitten. Hij is blij met de hulp van Sandra Fortuin (zelf ook diabeet) die drie keer per week op school komt om Tijs te helpen. Tijs hanteert het pompje als een Nintendo DS. „Hij doet het sneller dan ik", zegt San dra. Buurtzorg is echt helemaal mijn ding." De open dag van het Buurtzorg thuiszorgteam Heinkenszand is vandaag van 14.00 tot 17.00 uur. Het kantoor is gevestigd aan de Dorpsstraat 15a. door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De jongerenont- moetingsplaats (jop) op de Zuid zaksedijk in Heinkenszand blijft daar staan voor een periode van vijf jaar. Dat heeft het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Borsele deze week be sloten. „Na afloop van de termijn zullen wij de jop verwijderen. Hiermee achten wij het tijdelijk karakter van de jop voldoende gewaar borgd", stelt het college in een brief aan de Stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland (BZZB). Deze stichting heeft grote moeite met de jop. De ingerichte zeecon tainers misstaan op de bloemdijk. Tijdens een hoorzitting van de commissie bezwaarschriften van de gemeente verweet BZZB-voor- zitter Rinus Antonisse het Borsel- se college 'onbehoorlijk bestuur'. Volgens hem was immers afgespro ken dat binnen een half jaar naar een betere plek voor de jop ge zocht zou worden. De commissie heeft het bezwaar schrift overigens gegrond ver klaard. De gemeente wilde de si tuatie gedogen, maar de commis sie oordeelt dat er toch handha vend opgetreden moet worden. De gemeente doet dat door het verlenen van een omgevingsv.er- gunning voor een periode van maximaal vijf jaar. „Verder menen we nog steeds dat onze maatschap pelijke verantwoordelijkheid en het belang van de jeugd in dit ge val preveleert boven de landschap pelijke waarden." Voorzitter Antonisse juicht de ge- grondverklaring van het bezwaar schrift toe. „Het vervelende echter is dat gemeenten de vrijheid heb ben adviezen naast zich neer te leg gen. Wij onderschrijven het be lang van een jop, maar niet op die plek." Antonisse overweegt ver volgstappen. „Wellicht stappen we naar de bestuursrechter." Wordt het een prachtige moderne of een stijlvolle klassieke? Laat u inspireren in onze showroom en ontvang advies op maat Waldammeweg 2,4338 PJ Middelburg Tel: 0118-625055 www.raabkarcher.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46