22 zeeland Het wachten is op winkelketens en Kort geding over verhuisplannen kas historisch Peter Gerritsz-orgel 'Vlissingers gaan weer in eigen stad winkelen' LEEGSTAND Vlissingse centrummanager en Middelburgse citymarketeer toch optimistisch gestemd over toekomst ifeervolle keukens zaterdag 15 januari 2011 door Emile Calon middelburg - De gebruikers van de Middelburgse Koorkerk probe ren via een kort geding te voorko men dat de middeleeuwse Peter Gerritsz-orgelkas uit hun kerkge bouw verdwijnt. Die kas hangt er sinds 1952. Het dagelijks bestuur van de ge meente Middelburg gaat akkoord met verhuizen omdat de kas, al dus de Nederlandse Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed, in de Utrechtse Nicolaikerk wordt ver enigd met het binnenwerk. Het is dan ook de bedoeling dat op ter mijn muziekliefhebbers weer kun nen luisteren hoe het oudste Ne derlandse orgel daadwerkelijk klinkt. Het orgel hing lang in de Utrecht se, Nicolaikerk. Het werd in 1886 aangekocht door de Nederlandse Staat om het te conserveren. In de jaren vijftig van de vorige eeuw kwam de kas naar Middelburg om dat door het oorlogsgeweld veel cultuurgoed vernietigd was. De Staat stelde het volgens de Vereni ging van Vrijzinnige Hervormden voor een periode van honderd jaar ter beschikking. De vereniging vindt dat die belofte nagekomen moet worden en heeft de Stich ting tot Bescherming van het Peter Gerritsz-orgel opgericht. Volgens deze organisatie is het niet moge lijk het orgel dusdanig te restaure ren dat het weer bespeelbaar is. Ze vindt dat het de functie van muzi kaal monument moet behouden. De kortgeding-rechter komt voor lopig echter nog niet tot een uit spraak, omdat hij meer informatie nodig heeft. De verschillende par tijen moeten die informatie de ko mende weken aanleveren. Wethouder Johan Aalberts wees er gisteren op dat er een toezeg ging ligt dat er na verhuizing een andere orgelkas naar Middelburg komt, zodat de lege plek weer wordt opgevuld. Zo wist Area Tokko Fashion te be wegen het voormalige pand van Mikro Electro te betrekken. Wat verwacht Fierloos van 2011? Hij is niet bij voorbaat pessimis tisch. Net als bij andere mensen is het begin van het jaar ook voor on dernemers een tijd vol goede voor nemens en plannen. „Je ziet dat er weer bedrijven opstaan die wat willen beginnen. De komende tijd zal leren wat er van die plannen wordt uitgevoerd." Joop van Bel is optimistisch en zegt dat voor Vlis- singen mooie plannen in het ver schiet liggen. Meer dan dat het om een groot project gaat, kan hij nog niet zeggen. In juni hoopt hij het plan te onthullen. Kirsten Eckhardt in haar schoenenzaak Mrs. Marcos. Kirsten Eckhardt opende sa men met Marije Coenen af gelopen september in de Vlissingse Sint lacobsstraat de schoenenspedaalzaak Mrs. Mar cos. „We hebben heel bewust voor deze plek gekozen", vertelt Eck hardt. „Niet alleen omdat de huurprijs aantrekkelijk is, maar ook omdat we voelen dat Vlissingen upcoming is. Er komen steeds meer nieuwe, kleine, gespecialiseerde winkels. En het Vlissingse publiek waar deert dat, want de laatste jaren werd het steeds moeilijker om te winkelen in eigen stad. Alleen de grote ketens bleven over." Eckhardt voelt dat haar stad weer de weg naar boven heeft gevon den. „Hier in de straat staan nog een paar pandjes leeg, maar we we ten nu al dat die ingevuld worden. Niet door winkelketens, maar door startende ondernemers. Dat is wel de grootste verandering." Het eerste halfjaar heeft Mrs. Mar cos al een aardig klantenbestand opgebouwd. „Driekwart van onze klanten zijn Vlissingers, maar we hebben ook klanten uit Middel burg en de dorpen in de buurt." door Theo Giele Afwachtende landelij ke ketens en banken die zeer karig zijn met financiering van lokale onderne mers. Het zijn twee belangrijke oorzaken van de leegstand van winkelpanden, ook in Vlissingen en Middelburg. Nico Fierloos is directeur-eigenaar van Area Retail Vastgoedadvi seurs, gespecialiseerd 'in het vast goed van winkelpanden. De on dernemer uit Koewacht heeft in het centrum van de twee Wal- cherse steden zo'n 25 panden in zijn portefeuille. Volgens het onderzoeksbureau Lo- catus is de leegstand in Middel burg toegenomen en is in Vlissin gen een kentering ten goede te melden. Wat Middelburg betreft kan hij dit beamen, over de Vlis singse cijfers is Fierloos in eerste instantie wat sceptisch. „Als ik zie wat er in de Lange Zelke het afge lopen jaar leeg is komen te staan. Anderzijds, er zijn vorig jaar bij voorbeeld in de Sint Jacobsstraat wel kleinere zaken bijgekomen. Startende ondernemers hebben in Vlissingen toch meer keuze dan in Middelburg." De Vlissingse centrummanager Joop van Bel ziet in de cijfers een bevestiging van een gevoel dat hij heeft over de stad, waarin volgens hem veel verbeterd is. Hij be speurt een nieuw elan onder de middenstand. „Er komt weer meer schwung in de binnenstad. Er is een groep ondernemers die de handschoen heeft opgenomen en aan de slag gaat." Sterk punt van Vlissingen is dat er een aanbod aan winkelpanden is over de gehele linie, zegt Van Bel. In Middelburg staan nog altijd naar verhouding minder win kelpanden leeg dan in Vlissin gen. Als je kijkt naar het aantal vierkante meters winkelopper vlakte dat onbenut is, constateert onderzoeksbureau Locatus in Mid delburg een behoorlijke toename. Dat is geen goed nieuws voor een stad die zich ten doel stelt in 2013 tot 'Binnenstad van Nederland' te worden verkozen. Citymarketeer Maarten Melissen maakt zich 'eer lijk gezegd' weinig zorgen. „Ik zet toch wel vraagtekens bij de cijfers van Locatus, al erkent hij dat er wel sprake is van 'iets meer leeg stand'. Volgens Melissen is de leeg stand, zeker in vergelijking met an dere binnensteden in het land, nog altijd zeer beperkt en zijn de meeste panden binnen een aantal maanden weer verhuurd. Een voorbeeld hiervan is het mo numentale pand aan de Korte Delft. Hier was sinds jaar en dag linnenzaak De Vlijt gevestigd. Vo rig jaar verhuisde deze zaak naar de Gravenstraat. Over dit pand is Fierloos optimistisch. Het is klei ner en komt dus eerder binnen be reik van ondernemers. Diverse par tijen hebben volgens hem belang stelling voor dit pand. 'Frictieleeg stand' heet de korte leegstand van winkels tussen twee huurders. Dat geldt niet voor alle win kelpanden. Tegenover de Gasthuiskerk in de Middel burg Lange Delft staat al lange tijd een voormalige lampenwinkel leeg. Een negen meter brede win kelpui en 337 vierkante meter ver deeld over drie verdiepingen. Area Retail is de makelaar voor dit pand nadat eerder een ander vastgoedbe middelaar het had geprobeerd. Ar- ca-directeur Fierloos: „Een prach tig pand op een prima locatie, maar te groot voor de meeste on dernemers in de regio. En je ziet dat landelijke grootwinkelbedrij ven in Middelburg meer naar de Markt en de Langeviele trekken." City-marketeer Maarten Melissen kent uiteraard het pand aan de Lange Delft. Hij wil binnenkort met de eigenaren van lang leeg staande winkelpanden om de tafel gaan zitten om te spreken over een tijdelijke oplossing. Bijvoor beeld door kunstenaars er de mo gelijkheid te geven de etalages als expositieruimte te benutten. Dat lost de leegstand commercieel niet op, maar het oogt wel een stuk be ter. Van een andere orde is de leeg stand in het Geeregebied en naast de Albert Heijn aan de Pottenbak kerssingel. Volgens Fierloos is voor die winkelcomplexen een 'totaal oplossing' nodig. „We zijn dan op zoek naar landelijke ketens die op deze plaatsen een aanvulling kun nen bieden op het bestaande aan bod." Wordt het een prachtige moderne of een stijlvolle klassieke? Laat u inspireren in onze showroom en ontvang advies op maat Waldammeweg 2,4338 PJ Middelburg Tel: 0118-625055 wwv/.raabkarcher.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22