cultuur 117 Effe botsen' r* - Meymerigje omhelst haar stuurman 1 duizend keer, in gedachten we agenda Haperen in Piek zaterdag 15 januari 2011 mmssmmmmss door Jan van Damme bewindslieden in het huidige kabinet. vind wel dat de kunstsector meer moet doen dan alleen 'een schreeuw' geven. We moeten voor al door blijven gaan met boeiende kunst maken." Wie dezer dagen de Zware Plaat werkerij binnenkomt, wordt ont vangen met een imposante klassie ke compositie. Het harmonieuze deel duurt echter maar even, want weldra klinkt er een dissonant in de vorm van kermisjingles. „Een confrontatie in geluid. Ik wilde het foto Lex de Meester ook in klank lekker laten botsen", zegt Van den Bosch. Hij hoopt met zijn driedaagse kunstinstallatie vooral discussies los te krijgen en het liefst ook een bijgestelde mening over kunst en cultuur. „Maar mensen mogen na tuurlijk ook gewoon voor de lol ko men rondrijden." Morgen en zondag, Manifestatia 'Effe botsen', Zware Plaatwerkerij, Vlissin- gen, 14.00 - 17.00 uur. Hoe moet dat over honderd of tweehonderd jaar? Zou den er dan nog geschied schrijvers zijn, die onze wereld van nu in beeld willen brengen? Dat zal niet meevallen. We mai len, twitteren en facebooken ons blauw. Maar wat blijft daarvan voor het nageslacht bewaard? Het wordt de hoogste tijd voor een campagne. Schrijf eens een brief! De reden om een lans te breken voor de vulpen? Die moet u zoe ken in een werkelijk prachtige nieuwe aflevering van de (boe kenserie Sailing Letters. Net voor het begin van dit jaar verscheen het derde deel: De voortvarende zee mansvrouw - Openhartige brieven aan geliefden op zee. 'Sijt minsaam van mij gegroet nadat ik uw, mij(n) liefe schat, wel duysen(d)- maal in mijn gedagten onthelst te hebben'. Zo'n zin, daar kan een Giphart nog een puntje aan zui gen. De liefdesverklaring vloeit op 2 juli 1779 uit de pen van Meymerig je Buyk-Kleynhens in Enkhuizen. Ze schrijft aan haar man Coenraad Buyk, die onderstuurman is op de Oost-Indiëvaarder De Dankbaar heid. In de maanden dat hij op de rede van Enkhuizen op de afvaart ligt te wachten, hebben ze volop contact. Meymerigje is 27 jaar, ze is nog maar een halfjaar getrouwd, en ze is zwanger. Ze schrijft hem in totaal twaalf brieven: acht in de periode dat hij op de rede ligt, vier naar Kaap de Goede Hoop en Bata via. Coenraad bewaart de brieven aan boord. Als hij in 1780 de terug reis aanvaardt, is de dan al wanke le Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden in oorlog met Enge- land. Bij Kaap de Goede Hoop ver overen Engelse oorlogsbodems zijn schip. Alle ladingpapieren en brieven aan boord worden in be slag genomen. Zo komen de ont boezemingen van Meymerigje in Londen terecht, waar ze tot op de dag van vandaag - met vele duizen den andere documenten afkom stig van Nederlandse schepen - be waard zijn gebleven. Johannes Vermeer: Schrijvende vrouw met dienstbode, circa 1670. Meymerigje schrijft over haar dage lijkse 'beslommernissen'. Over de schone was voor Coenraad, over fa miliebezoek, over de voorspoedige bevalling. En over ziekte en dood in Enkhuizen als gevolg van de ro deloop. Marijke van der Wal, be- zorgster van de brieven, zegt in het voorwoord: „Dichter bij het verleden komen is bijna niet moge lijk." De laatste maanden van 2010 was het spitsuur bij de uitge verijen van maritieme boeken. Op walvisjacht naar Spitsbergen bevat drie originele journalen van stuur man Fedde Janszoon Visser, die in de jaren 1774-1778 op de Weltevree- de naar het hoge noorden voer. Het is de tijd dat de walvisvangst door overbevissing en Engelse con currentie nauwelijks nog lonend is. Hij beschrijft van dag tot dag het bedrijf aan boord, de weersom standigheden en de communicatie met collegavissers. Nieuwtjes wor den snel doorgespeeld. Zo komt het rampjaar 1777 - veertien sche pen vergaan in hét ijs en zeker driehonderd opvarenden komen om - in het journaal van 1778 aan bod, als er plotseling overlevenden in Nederland opduiken. Een intrigerend maar helaas nogal mislukt boek is Scheepschirurgijns van de VOC. Auteur dr. Imro ML Baldew (1947) was medisch specia list, en is nu docent aan de Roose velt Academy in Middelburg. Hij hoopt - schrijft hij ter inleiding - medici en geschiedkundigen te be reiken. Omdat de schrijver zelf overzicht mist, wordt zijn boek een grabbelton. De bundel Kapers Piraten, schur ken of helden? is daarbij vergeleken een wonder van structuur en stijl. De Zeeuwse kapers Nicolaas Jarry en Pierre Le Turq hebben een ei gen hoofdstuk gekregen. In het ar tikel over de strijd tegen de Duin kerkers in de 17e eeuw laten de Sta- ten-Generaal zich van hun onver draagzame kant zien. Ze verordon neren (tot 1626) dat alle gevangen opvarenden over boord worden ge zet. Dat leidt tot represailles, die veel Hollandse en Zeeuwse zeelie den het leven kosten. Sailing Letters Journaal III - Walburg Pers, €19,95. Op walvisjacht naar Spitsbergen - Wal burgpers, €29,50. Imro M. Baldew: Scheepschirurgijns van de VOC - Bataafsche Leeuw, €17,50. Kapers Piraten, schurken of helden? - Walburg Pers, €19,95. 'SSsaassiagasawsBKa^KBSSiiessssiiisx^B&s^a^BsssssssBSBsssssa gaaBoa&msm Meer agendanieuws en de complete bioscoopagenda is te vinden op de website van deze krant. OP PAD ZATERDAG 15 JANUARI Hoofdplaat Knotwerkgroep 't Duumpje aan de slag. Westlangeweg 2, 9.00 uur. Kapelle Informatiemiddag over leifruit. Fruitteeltmuseüm, 13.00 - 15.00 uur. Middelburg Genealogisch spreekuur. Zeeuwse Bibliotheek, 13.00-16.00 uur. Oost-Souburg Oude ambachtenmarkt. Centrum dorp, vanaf 10.00 uur. Sas van Gent Wagenbouwersbal De Betekoppen. Café Reseda, 20.00 uur. Vlissingen Winterwandeltocht Willen is Kunnen over: 5,10, 15 of 30 kilometer. Start: Adriaen Coortelaan 1,10.00-13.00 uur (30 km 9.00-10.00 uur) ZONDAG 16 JANUARI Ellewoutsdijk Oecumenische bijeenkomst met Bas Rentmeester en Anja Kopmels. Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur. Middelburg Kinderworkshop i.k.v. 'Soort van Steen'. Zeeuws Museum, 13.00-14.30 uur. PODIUM ZATERDAG 15 JANUARI Arnemuiden Neil Young-tribute Gerry Wolthof. Café Boven Molenweg, 21.00 uur, Goes Presentatieweekend Jeugdtheaterschool 't Beest, 12.30 uur. *Danshuis Station Zuid: Home Again. Theater de Mythe, 20.00 uur. Kats Nieuwjaarsconcert met div. optredens. Galerie Kats, 20.00 uur. Kortgene Maarten van Roozendaal treedt solo op. De Pompweie, 20.00 uur. *Optredens Another Level en Mobunk. Café Graaf van Buren, 21.30 uur. Middelburg Fragile, band met strijkkwartet, treedt op. De Drukkerij, 15.00-16.30 uur. *Martin Mans Formation presenteert cd. Oostkerk, 15.00 uur. *Duinart: Hans Christian Andersen, 't Spiegeltheater, 20.00 uur. Nieuw- en Sint Joosland Theaterconcert De 4 Tuoze Matroze. De Wegwijzer, 20.30 uur, is afgelast Oost-Souburg Klarinetkwartet Kurios geeft concert. Historische Kerk, 20.00 uur. Rilland Cabaretier Onno Innemee. Luctor et Emergo, 20.00 uur. Terneuzen Wintercircus Martin Hanson. Scheldetheater, 13.00 en 16.15 uur. *Concert ONS. Porgy en Bess, 21.00 uur. Vlissingen Nieuwjaarsconcert Het Zeeuws Orkest. Sint Jacobskerk, 20.15 uur. *Tom Waits-tribute Léon Tol en band. Arsenaaltheater, 20.15 uur. *Big Chief Sugar presenteert cd/dvd. Café de Concurrent, 21.30 uur. *Optreden bluesband Barrelhouse. De Piek, 22.00 uur. Zaamslag Liedjes Louis Davids in een modern jasje. Het Podium van Zaamslag, 20.00 uur. Zierikzee Tsjechov door toneelver. Utile Dulci. De Rode Kamer, 20.00 uur. ZONDAG 16 JANUARI Goes Presentatieweekend Jeugdtheaterschool. 't Beest, 12.30 uur. *Optreden pianoduo Jeroen en Sandra van Veen in De Mythe is geannuleerd. Heinkenszand Nieuwjaarsconcert Muziekver. Euterpe. De Stenge, 14.30 uur. Middelburg Wintercircus Martin Hanson. Stadsschouwburg, 13.00 en 16.00 uur. *Concert Britse rockband Wishbone Ash. Café 't Schuttershof, 18.00 uur. Oostburg Neil Young-tribute door Gerry Wolthof. Penny Lane, 16.00 uur. *'Liedjes van Louis Davids' in het Ledel- theater is geannuleerd. Vlissingen Hot Griselda speelt eigentijdse folk. De Piek, 15.15 uur. Terneuzen Nieuwjaarsconcert Tutu Puoane Quartet. Porgy en Bess, 15.00 uur. Zierikzee Nieuwjaarsconcert Kunst en Eer. Gebouw De Harmonie, 14.45 uur. VLISSINGEN - Peter Steutel en Els Dominicus exposeren vanaf zon dag in De Piek onder de titel Hape ren hun video-installaties, werken op papier en schilderijen. De expo sitie wordt om 17.00 uur feestelijk geopend. Te zien tot eind februari. UIT-ACENDA Uit eten? Op pad? Naar het theater? Film kijken. Bekijk de complete uit-agenda op www.pzc.nl/uit. -jp STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC op Twitter: twitter.com/pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17