Beatrix kan vrij spreken, lekken is het probleem meningen 115 brieven zaterdag 15 januari 2011 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteurd>pzc.nl Prijzenoorlog Dat twee supermarkten een prijze noorlog voeren is goed voor de consument zegt men. Dat er een supermarkt bij is die zegt op de kleintjes te letten dan moet ik toch even wat recht zetten. Vanmorgen toen de folder in de bus kwam viel mijn mond open van verbazing. Een hamster vertelde dat ik een tweede artikel gratis kon krijgen. Shoarma was het artikel. Ik krijg de tweede verpakking gratis omdat het de jeweetwel weken zijn. Te triest voor woorden. De kiloprijs is 3,50 euro en in 1 verpakking zit 750 gram. Voor 2 verpakkingen zou men dus 5,25 euro moeten betalen. Maar een hamstertje zegt het an ders. Je krijgt nu 2. pakketten, voor de prijs van i. De prijs die men dan moet betalen is 5,25 euro in plaats van 2,63 euro. Nu vraag ik je toch. Er zijn winkels die zouden zeggen dat het toch niet gekker moet worden. J. van der Jagt Burg. Sinkelaan 40, Yerseke Waterdunen Waterdunen kwestie van provin cie, kopt de krant van donderdag. Staatssecretaris Bleker is wel conse quent, want zijn reactie naar de op positiepartijen in de gemeenteraad van Sluis lijkt sterk op zijn reactie naar de Vrienden van Waterdunen NEE!: 'Ik treed niet in de besluit vorming van de provincie Zee land.' Gelukkig liggen er toch nog enkele ijzers in het vuur om de OudBreskensPolder te redden: tien tallen bezwaarschriften bij de Raad van State, vele verzoeken aan de Europese Commissie om een onderzoek naar staatsteun in te stellen, de Kroon heeft nog geen toestemming gegeven om het ont eigeningsinstrument in te zetten én Den Haag moet nog vele miljoe nen beschikbaar stellen voor de eerste spa de grond in zal kunnen. De Vrienden van Waterdunen NEE! zullen er voor zorgen dat die Zeeland, fietsland? ijzers heet blijven om ze om te kunnen smeden tot ploegijzers; ploegijzers die de vruchtbare land bouwgrond in de OudBreskensPol der zullen kunnen blijven bewer ken. Guus Langeraert 't Schuttebocht 21, Oostburg Dierenbescherming De dierenbescherming gaat bin nenkort een zogenoemd paarden- besluit aanbieden aan de staatsse cretaris. Een prima initiatief, waar ik helemaal achter sta. Ik zou het echter ook een goed idee vinden dat er een zogenoemd hondenbe- sluit wordt ingediend. In Neder land leven 1,6 miljoen honden. Een hond houden vereist kennis over verzorging, opvoeding en be hoeften van het dier. Daarnaast heeft een hond beweging nodig. Minimaal 2 uur per dag! Een op de vijf beweegt minder dan een half uur. Laat staan dat ze mentaal gesti muleerd worden. Te weining bewe ging kan lijden tot verveling en on gewenst gedrag. Er zijn echter ook mensen die hun hond te pas en te onpas in een bench steken. Soms wel 10 uur per dag wanneer ze gaan werken. Vaak kunnen ze er amper in staan. Wanneer ze dan moe van het werk thuiskomen mo gen de honden vlug in het dichtst bijzijnde groenperkje van de ge meente hun behoefte doen. Het baasje kan dan weer lekker voor de tv hangen en wenst geen 'gezeur' meer van de hond. In en in triest. Wanneer je dan zo je leventje moet slijten vind ik dit ook ver waarlozing of mishandeling. Dominique du Fossé Hartogsweg 14, Scherpenisse Pietscampagne 3 In de rubriek Lezers Schrijven van 12 januari.lees ik dat Jaap den Hol lander tegen fietscampagnes is, om dat ze in Dubai speedbootraces houden. Zelf denk ik erover om de wc niet meer schoon te maken, omdat ze dat in Bolivia ook bijna nooit doen. En ik stop ook met oud papier inzamelen zolang ze dat in Japan maar aan origami blij ven verspillen. Maar toch vraag ik me af of het altijd maar wijzen naar 'anderen die het nog veel slechter doen' ook geen vorm van geweten sussen is Jaap, of houd je gewoon niet van fietsen? Cees-Jan Berman Binnenhof 4, Kloetinge De groene long In de krant van 10 januari betoogt de heer Piet Kraan van de Locale Partij Middelburg, dat in nieuw bouwwijk Essenveld respect ge toond moet worden voor de open ruimte. Hij stelt: 'Groen-is groen en in een groene long moet je niet foto Dirk-Jan Gjeltema gaan bouwen'. Graag zou ik zien dat hij die gedachte doortrekt naar het Molenwatergebied. De groene long van de binnenstad. Een ge bied ingesloten door nauwe stra ten met een hoge verkeersdruk. Een woongebied dat schreeuwt om een volwaardig stadspark. Waarbij een nieuw theater zich ma nifesteert als een mastodont in het Molenwatergebied. Dat bij toe te voegen extra parkeerplaatsen en toenemende verkeersdruk, niets overlaat, dat de kwalificatie 'groene long' verdient. Het zou van moed en visie getuigen als de heer Kraan ook voor het Molenwatergebied - als groene long in de binnenstad - op zou komen. Want realisatie vol waardig stadspark, daar staat maar liefst ruim 65 procent van zijn kie zers achter. jaap Minderhoud Molenwater 61, Middelburg Weg afsluiten de Dow afsluit, blijkt geheel onver wacht voor de gemeente Terneu- zen. Een brand bij Dow zoals bij Moerdijk kan alleen plaatsvinden van tien uur in de ochtend tot vier uur 's middags, anders kan er geen hulpdienst door. De aangelegde westelijke calamiteitenweg loopt dood op een smal polderweggetje. De gemeente Terneuzen wil ook de parkeerplaats aan de Schelde- dijk in Terneuzen weghalen of ver kleinen. Het college gaat kennelijk niet vaak naar het Schelde Theater anders wisten ze dat bij populaire voorstellingen alle parkeerplaatsen benut worden. Soms komt het col lege er na jaren toch achter dat ei genlijk niemand meer weet waar om een weg is afgesloten, zoals de aansluiting bij het ziekenhuis De Honte met de Hoofdweg. Nu is de kruising weer open en file bij het ziekenhuis verleden tijd. Kees Foks Herenweg 30, Aardenburg Vogeltjesbeleid De politiek brengt ons vaak oplos singen voor problemen waarvan de meeste mensen niet wisten dat er een probleem was. De gemeen te Terneuzen gaat nog een stap ver der. Die veroorzaakt eerst een pro bleem om zich dan te buigen over een oplossing. Ik denk aan de nut teloze afsluiting van de Braakman- weg. De file op het sluizencomplex die te verwachten was, als je vijftig procent van de toegangswegen van Onlangs hebben de heer Wiersma en mevrouw Peijs in de krant de loftrompet gestoken over het Zeeuws beleid. Met raad eens, het Waterdunen project en andere na- tuur-cultuur projecten als trek paard. Hier verdwijnt dus land bouwgrond door ontpolderen, die we wereldwijd op lange termijn broodnodig hebben voor voedsel en de biobase-industrie. Nog afge zien van het feit dat er bedenkin gen zijn of dit geen overheidssubsi die is aan een privébedrijf. Een an der trekpaard is de Zeeuws-Vlaam- se kanaalzone die verder geïndus trialiseerd gaat worden, een goed initiatief maar de credit hiervoor komt eigenlijk toe aan de Fransen/Belgen die een grote vaar weg van Parijs naar de Schelde rea liseren. Niets mis mee maar waar blijven de andere projecten die Zee land nodig heeft om te overleven? Denk aan de WCT. Waar blijft een vierbaanse mid-zeeland route. Waar is de spoorlijn naar Antwer pen voor de ontwikkeling van Vlis- singen? Men moet wel in zichzelf gekeerd zijn om te geloven dat Zee land overeind blijft met dit beleid. Indien we niet af willen steven op een seniorenland waar de jeugd vertrekt, dan hebben wel iets an ders nodig als dit vogeltjesbeleid. J. Kooien Berkelstraat 3, Terneuzen nwirtm door Hans Jacobs DEN HAAG - Niet ongebruikelijk of bijzonder. De Groningse hoogle raar staatsrecht Douwe Jan Elzinga is stellig over de vermeende uit spraken van koningin Beatrix te genover de nieuwe Amerikaanse ambassadeur. Die kwam in augus tus 2009 haar geloofsbrieven aan bieden en vertelde Washington in een nu uitgelekt ambtsbericht over het gesprek. „Als de koningin een uur of ander halfuur met de ambassadeur in vertrouwen van gedachten wisselt, gaat het niet alleen over het weer", aldus Elzinga. „Ie kunt niet ver wachten dat het staatshoofd zo'n gesprek geen inhoud geeft. Ik vind niet dat er sprake is van een faux pas." Het is niet voor het eerst dat iets uitlekt van het besprokene. De kersverse ambassadeur van Est land bijvoorbeeld vertelde in 2007 na afloop enthousiast dat de vor stin snel op staatsbezoek zou ko men. Een onschuldige medede ling, maar niet zoals het hoort. De omgang met het Nederlandse staatshoofd levert buitenlandse be zoekers vaker hoofdbrekens op. Niet omdat Beatrix moeilijk doet, maar omdat de finesses van het staatsrecht lastig zijn te doorgron den. De koningin is onderdeel van de regering, voor haar (openbare) uit latingen is de minister-president verantwoordelijk. De regel is: de re gering spreekt met één mond, daar houdt ook het staatshoofd zich aan. Maar om het haar gemakkelijker te maken is het 'geheim van Noord einde' uitgevonden. Wat de vor stin met haar gasten wisselt, blijft binnen de paleismuren. En in het verlengde daarvan: bij de persge- sprekken bij staatsbezoeken mag ze niet rechtstreeks worden geci teerd, zodat ze niet élk woord op twee goudschaaltjes hoeft te we gen. Het is dan 'de koningin meent' - een interpretatie - en niet 'de koningin zegt'. Problemen ontstaan wanneer Bea trix tóch wordt geciteerd, zoals de Amerikaanse dominee Jesse Jackson deed in 19S3. De koningin was voor uitstel van de plaatsing van kruisraketten, zo liet hij na een gesprek weten. Dat gaf veel heisa want die plaatsing was zo'n beetje het politiek gevoeligste on derwerp van dat moment. Kamerleden hebben ook herhaal delijk moeite gehad hun kiezen op elkaar te houden. Het kostte WD' er Arend Jan Boekesteijn in no vember 2009 zijn baan nadat hij lekte uit een vertrouwelijke ont moeting. De koningin maakte zich zorgen over de hypes en de hoe- Geheim van Noordeinde: Wat de vorstin bespreekt, blijft binnen paleismuren veelheid spoeddebatten, zo onthul de hij. Dat Beatrix de Amerikaanse am bassadeur vertelde dat voortzet ting van de militaire missie in Af ghanistan 'moeilijk zou zijn', kan nauwelijks verrassend worden ge noemd. Dat was ook zo, het kabi net struikelde er enkele maanden later over. Volgens de 'geheime' en 'niet voor buitenlanders bestemde' aantekeningen van ambassadeur Fay Hartog Levin zou ze ook heb ben aangeven dat - in de woorden van Hartog - 'het moet gebeuren'. Ook dat was toen nog regeringsbe leid. Het was anders geweest als Beatrix bijvoorbeeld zou hebben gemeld dat ze vierkant tegen was, of dat ze het zelf wel even zou rege len. Dat Afghanistan in een ge sprek met een Amerikaanse diplo maat aan bod komt, is logisch. De rapportage over het gesprek is dat ook. Het enige ongebruikelijke is het uitlekken. Maar daarover kun nen meer staatshoofden meepra ten. En die vertelden minder on schuldige zaken: zo vroeg de Saudi- sche koning Abdullah de Amerika nen Iran te bombarderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15