ii spectrum WIL VER H ALEN VERTELLEN I Sanneke Marjolijn Wallis de Vries Zaterdag 15 januari 2011 foto Catrinus van der Veen/C PD toen ze als kind met haar ouders meeging naar een solovoorstelling van Peter Faber. Of zelfs als.ze bij pake en beppe in De Meenthe in Leeuwarden logeerde. Ademloos luisterde ze. Als beppe (oma) Aaltje over haar jeugd vertelde, of over haar moeder of haar grootmoeder, in het stadsfries. Haar grootouders waren baptis ten. Ze heeft pake (opa) Hendrik wel eens als lekenpreker bezig gezien. Opa vertelde, vertelde een verhaal. Ze bladerde door de plakboeken van oma en las dat die ooit, na een goed volbrachte test, tot 'netste huisvrouw van Leeuwar den' werd gekroond. Smuk (knus), dat was het daar in die woning van haar groot ouders. Ze zegt: „Als ik iemand met een Fries accent hoor praten, dan word ik week. Dat komt van beppe en pake, van de gezelligheid en de geborgenheid, die ze me hebben gegeven. Ik had het met de film De Dream. Die deed me terugverlan gen naar een tijd die ik helemaal niet heb meegemaakt. Het was hetzelfde verlangen dat beppe met haar verhalen opriep." Had ze maar meer tijd, dan zou ze alle maal Geert Mak-achtige boeken gaan le zen. Oral history, daar houdt ze van. Maar ze heeft zo weinig tijd, zegt ze. Het leven is zo jachtig en het is net of Amsterdam het alleen maar jachtiger maakt. Ze is er ge boren, ze woont er weer sinds haar 18e, maar ze zegt: „Ik heb de stad nu wel ge leefd." Ze zou voor haar kinderen, voor zichzelf, voor haar man, die als cameraman ook veelvuldig onderweg is, een mstige plek willen. Ergens buiten de stad, met een mooi en vooral rustgevend uitzicht. „Om gewoon wat uit het raam te staren, na te denken. Reflecteren, want dat komt er maar niet van." Ze dachten nog even aan een vakantiewo ning en bekeken er een in Rohel, niet ver van het Tjeukemeer. Het kwam er niet van. Ze weet nog dat de eigenaar B. Aarde- ma heette. Ze had de punt na de B niet ge zien. „Heb ik hem de hele middag Baarde- ma genoemd", zegt ze met een gezicht van 'dat heb ik dan weer'. Helemaal zeker ben je er niet van of ze dat wel zo erg vond. Even later hebben we het over Femke Hal- sema, die Wallis de Vries maar niet naar tevredenheid kon nadoen. „Vijfjaar om ge zocht en ineens had ik het. Het draait om de stem, dat staccatogeluid." Ze doet de po litica even na en als je je ogen sluit, is het Femke Halsema die tegenover je zit. Spre kend. De koningin kan ze ook, dat weet heel Ne derland. Zelfs de koningin weet het. De imitatie begon in het veelgeprezen tv-pro- gramma Kopspijkers. Het werd een door slaand succes. Ze kreeg uitnodigingen om als koningin linten door te knippen. Daar kon en wilde ze niet aan beginnen: „Het kost al bijna 2,5 uur om me te schminken. Mensen hebben geen idee." Haar bekendheid op televisie legde haar geen windeieren. De theaters stroomden vol als ze kwam. Het nieuwe publiek dacht dat ze de hele avond imitaties deed. Maar ze bracht haar eigen programma, zonder koningin. Dus een deel van dat publiek droop teleurgesteld af Haar echte fans ble ven komen, nog steeds. „Ik zie zelfs een verjonging", zegt ze. Namurlijk doet ze nog steeds typetjes in haar programma, maar het zijn niet per se bekende mensen, die ze persifleert. Vrou wen van vlees en bloed zijn het vaak, die ze opvoert. Herkenbare vrouwen. „Hoe ze doen en hoe ze verraden wie ze echt zijn." Ze heeftze geobserveerd, in het echt Ieder een kan dat, mensen observeren. „Het is maar net wat je ermee doet", zegt ze. Ze vindt het wel comfortabel, niet echt deelnemen, maar wel toekijken, observe ren. „Ik ben vaak de toeschouwer aan de zijlijn", zegt Sanne Wallis de Vries, „Dat vind ik een heel prettige positie. En nog mooier: ik heb er mijn beroep van kunnen maken." reageren? spectrum@wegener.nl Geboren op 12 februari 1971 in Amsterdam. Burgerlijke staat: getrouwd, twee kinderen. Opleiding: gymnasium Alphen aan de Rijn, drie niet afgemaakte universitai re studies. Werk: 1996/1997: Talkradio presentatrice Waskracht. 1997/1998: tournee Sop. 1999: Blue, zangprogramma. 2000/2001: tournee Zin. 2001-2002: musical Foxtrot. 2001-2005: Kopspijkers (tv). 2002: Ware liefde (tv). 2002-2003: tournee Stuk. 2005-2006: tournee Vier. 2006-nu: Koefnoen (tv). 2007: Best (compilatie thea terprogramma's). 2009 tot en met februari 2011tournee Kaka Passa. Films: Vet hard, Moordwijven. Won in 1996 zowel de jury als de publieksprijs op het Leids Cabaret Festival.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 151