Geen ramp zonder spectrum 8 f. ii i mJF' .OfcH? DE BRAND Zaterdag 15 januari 2011 De brand bij Chemie-Pack zorgde voor een enorme vlammenzee. foto Erald van der Aa Het Team Forensische Opsporing onderzoekt het bedrijfsterrein na de brand. foto Valerie Kuypers/ANP Een bewoner stelt vragen tijdens een informatiebijeenkomst in Strijen. foto Robert Vos/ANP Burgemeester Denie van Moerdijk kreeg de nodige kritiek te verwer ken. foto Koen van Weel/ANP 'ïv v De grote brand bij Chemie-Pack bij Moerdijk stelt het vertrouwen in de overheid zwaar op de proef. Burgers mopperen over de informatie die ze krijgen en wantrouwen milieumetingen. Ze voelen zich niet veilig. Toch hoeft dat niet, menen deskundigen. Want als de calamiteit één ding heeft aangetoond, is het dat het systeem zo slecht niet functioneert. Drie deskundigen laten hun licht schijnen over de Moerdijk-brand: Ben Ale, hoogleraar veiligheid en rampenbestrijding aan de TU in Delft, Ira Helsloot, hoogleraar crisisbeheersing en fysieke veiligheid van de VU in Amsterdam en Erik Martens van communicatiebureau MSL in Breda, ervaringsdeskundige in crisismanagement in onder meer (petro)chemie. door Hessel de Ree De meest prangende vraag is hoe de brand bij Chemie-Pack zo snel en gigantisch uit de hand heeft kunnen lopen. Overtrad het bedrijf de milieuvergunning, zoals het openbaar ministerie (OM) denkt en lagen er bijvoorbeeld te veel extreem brandbare stoffen opgeslagen? Functioneerden de brandblusinstallaties niet goed? Faalde con trole door brandweer, gemeente en Ar beidsinspectie? Heeft een personeelslid een menselijke fout gemaakt of is er, zoals bij de meeste rampen het geval is, sprake van een fatale combinatie van (toevallige) factoren? De hoogleraren Ben Ale en Ira Helsloot kij ken reikhalzend uit naar de uitslag van het forensisch onderzoek naar de toedracht door het OM en de onderzoeksraad van Pieter van Vollenhoven. Intussen bestude ren ze zelf de (bestuurlijke) omstandighe den en het veiligheidsklimaat waarin dit soort calamiteiten plaatshebben. Ben Ale: „De laatste jaren is er, mede on der druk van de economische crisis, bij voorbeeld sprake geweest van een zich te rugtrekkende overheid bij inspecties van risicobedrijven. Als je een jaar lang geen kaartjes in de trein knipt, komen er ook problemen van." Uit de laatste berichten blijkt dat Chemie- Pack structureel de regels zou hebben over treden. Maar ook al had het bedrijf zich netjes aan de vergunningen gehouden, dan geeft dat volgens Ale nog geen enkele garantie. „Want wat is de bedrijfscultuur en hoe staat het met de kennis van het per soneel? Het zou mij niet verbazen als alle werknemers de regels precies volgden, maar dat ze eigenlijk niet wisten wat ze de den. Dat zie je vaker bij dit soort familiebe drijven." Ira Helsloot: „Het is natuurlijk de vraag of de fout bij het bedrijf zit. Misschien klop pen bijvoorbeeld de regels voor de opslag van al die chemische stoffen niet meer en zit daar een ontwerpfout in?" Publiekelijk en politiek wordt intussen hardop getwijfeld aan het bestemmings plan van industrieterrein Moerdijk met zijn hoge bebouwingsdichtheid en de con centratie van talrijke chemisch bedrijven. Het gevaar van overslaande branden zou groot zijn. Moerdijkers noemen hun indus trieterrein wel het chemisch afvalputje van Nederland waar alle riskante bedrijven te rechtkomen die elders ongewenst zijn. „Die concentratie is een bewuste, planolo gische keuze", legt Helsloot uit. „We wil len in ons landje industrieën zo veel moge lijk concentreren in verband met milieu- overlast en veiligheid. We hebben nu een maal niet veel ruimte en de grond is peper duur. De brand heeft ten minste duidelijk gemaakt dat dit model zo stom nog niet is. Het was immers wel een zeer grote brand, maar het is geen ramp geworden. Er zijn geen gewonden en doden gevallen en de milieuschade lijkt mee te vallen. Een stevi ge verontreiniging, met name door het bluswater." Toch tonen buurtbewoners veel emoties op informatiebijeenkomsten over de brand. Sommigen roepen dat ze niet voor Een spruitjesveld in 's Gravendeel, dat na de brand niet geoogst mocht worden. foto Robert Vos/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 148